Taliansko_od_danovych_poplatnikov_2_bankam_vycleni_17_mld_eur

Taliansko dnes začalo likvidáciu dvoch neúspešných regionálnych bánk v dohode, ktorá by mohla vyjsť na úroveň až 17 miliárd eur (19 miliárd dolárov) a tým sa dobrý majetok veriteľov dostane do rúk najväčšej retailovej banky národa – Intesa Sanpaolo (vlastník VÚB Banky).

Vláda banke Intesa zaplatí 5,2 miliardy eur a poskytne záruky v hodnote až 12 miliárd eur, čím tak získa ostatky stredne veľkých veriteľov v meste Veneto, na prosperujúcom severovýchode – Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Tie po rokoch zlého hospodárenia a zlých úverov nakoniec oznámili zlyhanie.

Intesa zaplatí symbolické jedno euro za vhodné aktíva oboch bánk.

Súvisiace: Santander kupuje konkurenčnú španielsku banku za 1 euro

Minister hospodárstva Pier Carlo Padoan povedal, že celkové “mobilizované” (štátom) prostriedky dosiahnu úroveň až 17 miliárd eur – trikrát viac, než pôvodne odhadnutá rekapitalizáciu bánk z verejných prostriedkov.

Dohoda, ktorá bola schválená Európskou komisiou, umožní Taliansku vyriešiť bankovú krízu, za využitia svojich vlastných prostriedkov, čo zabezpečilo stiahnutie potenciálne prísnejších európskych predpisov. Náklady pre daňových poplatníkov, sú však naozaj robustné.

Padoan po tom, čo vláda strávila víkend tým, že pracovala na núdzovom dekréte ohľadom likvidácie dvoch bánk novinárom uviedol: “Tí, ktorí nás kritizujú by mali povedať, čo by bolo lepšou alternatívou, ja o lepšej neviem.”

Táto dohoda v praxi znamená, že pobočky a zamestnanci týchto dvoch bánk, budú v pondelok ráno súčasťou skupiny Intesa Sanpaolo, čo je stratégia ktorá je navrhnutou tak, aby sa zabránilo potenciálnemu útoku na vklady, ktoré by mohli rozšíriť chaos v celom bankovom sektore.

Dohoda bude musieť byť parlamentom do 60 dní začlenená do právneho poriadku.

Podľa plánu, problémové úvery bánk, ako aj právne riziká vyplývajúce zo škandálu okolo neprijateľného predaja, budú presunuté na zlú banku, ktorá je čiastočne financovaná štátom. Majitelia dlhopisov a akcií v oboch bankách utrpia straty, ale držitelia starších dlhopisov a vkladatelia budú chránení.

Padoan povedal, že hodnota 5,2 miliardy eur pre Intesu zahŕňa 1,3 miliardy eur na pokrytie znižovania počtu pracovných miest a budú ponúknuté záruky na financovanie prípadných strát z due diligence a rizikových úverov oboch bánk.

Zdroj z Ministerstva financií uviedol: “Vláda odhaduje, že celkovo na záruky vydá 12 miliárd eur, avšak expozície pre štát v reálnej hodnote dosiahnu iba 400 miliónov eur. Avšak nevysvetlil, ako k tomuto výsledku prišiel.

Európska komisia vo svojom vyhlásení taktiež uviedla, že “čisté náklady talianskeho štátu budú oveľa nižšie, ako opatrenia nominálnych hodnôt.” Avšak opäť to nevysvetlila.

Niektorí európski predstavitelia vyjadrili rozhorčenie nad tým, ako sa Taliansko zbavuje problémových aktív v jeho bankovom sektore, kde za dlhé obdobie sa zbavili iba časti, z celkovej hodnoty ktorá je na úrovni takmer 350 miliárd eur, čo je zhruba jedna tretina celkového objemu celej eurozóny.

Súvisiace: Soc Gen: “ECB predĺži QE do roku 2019”

Záťažové testy v roku 2014 našli nedostatok kapitálovú v hodnote niekoľkých miliárd eur, pre konkrétne banky – Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza. Investíciou kapitálu v hodnote 3,5 miliardy eur, od vládneho bankového fondu sa túto medzeru nepodarilo zaplniť.

Štvrtá najväčšia banka v krajine – Monte dei Paschi di Siena, len pred nedávnom získala od štátu pomoc na krytie nedostatku kapitálu, vo výške 8,8 miliardy eur. V roku 2015 boli zrušené ďalšie štyri menšie banky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, TheGuardian, BBC

Facebook komentár