Najslabsie_banky_v_Europe_potrebuju_vacsiu_pomoc_2016

Záchrana najslabších bánk v Európe sa práve stala oveľa drahšia.

Monte dei Paschi, ktorá je najstaršou bankou na svete čelí masívnemu nedostatku hotovosti v hodnote 8,8 miliardy eur (9,2 miliardy dolárov). To je takmer dvakrát tak veľký objem, ktorý bol očakávaný.

Tento taliansky veriteľ na začiatku tohto týždňa odhalil väčšiu sumu, ako tá, ktorá bola založenou na odhade zo strany Európskej centrálnej banky.

Monte dei Paschi počas minulého týždňa uviedla, že sa jej od súkromných investorov nepodarilo získať dostatok kapitálu a bude potrebovať záchranu od vlády.

Rím je aktuálne pod tlakom: V pondelok, Monte dei Paschi uviedla, že centrálna banka zistila, že jej finančná situácia sa medzi 30. novembrom a 21. decembrom rapídne zhoršila.

Začiatkom mesiaca tento problémový veriteľ varoval, že by mu mohli prísť peniaze už v máji.

Talianska vláda sa na túto situáciu pripravuje tým, že usporiada záchranný fond v hodnote 20 miliárd eur (20,9 miliárd dolárov), ktorý by pomohol pomôcť Monte dei Paschi a ďalším problémovým bankám v krajine.

Súvisiace:
Ukrajina dnes znárodní najväčšiu banku v krajine – Privatbank
Najväčšia talianska banka zruší 14 000 miest

Európska komisia musí dať schváleniu zelenú, pred tým, než balík peňazí poputuje do Monte dei Paschi.

Niekoľko menších talianskych bánk by podľa očakávaní mali zo záchranného fondu taktiež čerpať financie, s cieľom obnoviť ich finančné pozície.

Talianske banky už niekoľko rokov čelia vysokým nákladom a nízkej návratnosti. Z dôvodu slabého ekonomického výkonu, ktorí trvá už desaťročie, mal za následok objem problémových úverov hodnote niekoľkých stoviek miliárd eur.

Veritelia tejto krajiny sú vo forme nesplácaných úverov zaťažení zhruba 360 miliardami eur (376 miliárd dolárov), čo je zhruba tretina z celkového objemu eurozóny.

Obchodovanie s akciami Monte dei Paschi je od piatku pozastavené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár