Talianske_referendum_Co_by_ste_mali_vediet_2016

Talianski občania počas dnešného referenda hlasujú o ústavnej reforme, ktoré je mnohých analytikmi videné, ako najvýznamnejšia európska politická udalosť roka 2016. Áno, dokonca ešte väčšia ako Brexit.

O čom Taliani budú hlasovať?

Jedná sa o Ústavnú reformu. Premiér Matteo Renzi v ňom vedie kampaň, kde v prípade “súhlasu/áno”, teda víťazstva má snahu o ľahšie riadenie národa.

Reformy by odstránili silu Senátu a znamenajú, že navrhované zákony by vyžadovali “len” schválenie dolnej komory parlamentu, na rozdiel od súčasného systému, ktorý vyžaduje súhlas oboch komôr.

Renzi dokonca do referenda stavil svoju politickú budúcnosť, keď povedal, že odstúpi, ak výsledok “áno” bude zamietnutým.

Ľavicový premiér Matteo Renzi dokonca tvrdí, že povedie k tomu, aby krajina konečne dosiahla stabilnejšiu vládu. Od roku 1945 Taliansko zažilo 63 kabinetov. Zmeny majú viesť k zníženiu politickej moci Senátu a posilniť Poslaneckú snemovňu. Nanovo sa tiež majú definovať vzťahy medzi centrálnymi a regionálnymi orgánmi. Vláda by získala o niečo viac kontroly nad regiónmi.

V súčasnej podobe ide v Európe o unikát, pretože má takmer rovnaké právomoci ako dolná komora parlamentu Snemovňa poslancov. Obe môžu iniciovať zákony a obe ich musia schváliť v rovnakom znení.

Súvisiace: Prijatie eura bolo “negatívom” pre juhoeurópske ekonomiky

V Taliansku nejde o prvý takýto pokus, ale všetky doterajšie stroskotali.

Ak však bude zahlasované za “nie”, za ktoré bojujú populistické strany z Hnutia 5 hviezd (5SM), viedlo by to k blokovaniu reforiem, s cieľom zefektívniť taliansku verejnú správu a bude znamenať rozsiahle kontroly, ktoré doposiaľ boli miernejšie.

Francesco Oggiano, autor “Beppo Grillo Parlante,” 14. novembra povedal, že opozícia s 5SM voči navrhovaným reformám sa mení do nového volebného systému, ktorý je vnímaný s hlavným vplyvom okolo reforiem.

Oggiano vysvetlil: “Podľa 5SM, ľudia nebudú môcť vyberať svojich zástupcov v parlamente a to je to najdôležitejšie.”

Dodal: “Týmto výsledkom (z víťazstva “áno”) by parlament bol plný byrokratov, ktorí budú vybraní z víťazných strán.”

Budú reformy prijaté alebo zamietnuté?

V tejto chvíli je veľmi ťažké predpovedať výsledok referenda. Podľa zákona totiž už nie je možné zverejňovať prieskumy verejnej mienky.

Holger Schmieding, ktorý je hlavným ekonómom v Berenberg Bank, v tohto týždňovej poznámke ku klientom uviedol, že je pravdepodobný výsledok kde občania v Taliansku nakoniec reformy odmietnu.

Schmieding ďalej uviedol: “Niektorí naznačujú, že viac ako polovica hlasov, po rozsahu až do výšky 20 percent sú vo forme nerozhodnutých voličov, ktorí na konci môžu podporiť Renziho.”

Čo sa stane potom, ako bude výsledok oznámený?

Nech sa stane čokoľvek, Adolfo Laurenti, ktorý je ekonóm v J. Safra Sarasin, opísal situáciu po referende v poznámke ako “nudnú”.

“Kým reforma má určitú vnútornú podstatu, domáce debaty sa sústreďuje na snahu o zosadenie premiéra. Súčasne finančné trhy chcú v tomto teste vedieť, ako veľká je v tejto krajine ochota pre reformy.”

Analytici z banky Barclays počas tohto týždňa zverejnili poznámku, kde v predpovedali následky ako pre výsledok za “áno” ale aj “nie”.

V prípade, že referendum bude schválené a väčšina voličov sa v nedeľu rozhodne pre “áno”, následne britská banka očakáva že Renzi zostane v pozícií predsedu vlády, vykoná zmenu hlasovacieho systému a ďalšie rozhodnutia sa zrealizujú v druhom alebo treťom štvrťroku 2017.

Analytici Barclays tak v nasledujúci deň predpokladajú pružnú reakciu trhu, s malým pohybom okolo talianskych spreadov (cenové rozpätie medzi cenou ponuky a dopytu).

Ak však tieto reformy budú odmietnuté a výsledok referenda bude “nie”, potom analytici banky Barclays očakávajú, že Renzi rezignuje a systém hlasovania bude upravený tak, aby nedošlo k nezvládnuteľnej situácií v Parlamente, ale predčasné voľby budú zrealizované v druhom alebo treťom štvrťroku roku 2017 a v nasledujúci deň obchodovania, talianske spready pôjdu do negatívnych území.

Môže to viesť k predčasným voľbám?

Rozhodne je to možné. Larissa Brunnerová, ktorá je analytičkou pre západnú Európu v think tanku Oxford Analytica tvrdí, že pravdepodobnosť predčasných volieb v dôsledku referenda je úplne závislou od výsledku.

Brunnerová v telefonickom rozhovore poznamenala: “V prípade, že výsledkom bude výhra tábora pre “nie”, ktorý sa pre ňu javí ako najviac pravdepodobní výsledok, bude znamenať že voľby sú nevyhnutné.”

V prípade, že predčasné voľby budú v Taliansku realizované počas roka 2017, zdá sa že väčšinu hlasov získa Hnutie 5 hviezd, ktoré by malo najvyššiu šancu získať väčšinu hlasov.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Hnutia 5 hviezd je za Renziho Demokratickou stranou, avšak po prehre v referende, by dokonca mohla zvýšiť silu Hnutia 5 hviezd.

Brunner uzatvára: “(V kontexte Európy), ak Renzi vyhrá môže mať pevnejšie stanoviská k rozsiahlejšej konfrontácií a bude viac útočiť na právne predpisy EÚ okolo deficitu a môže zájsť ešte ďalej, keďže sa bude snažiť realizovať rozsiahlejšiu expanzívnu menovú politiku, čo by mohlo byť zaujímavé, ale ak prehrá … No, je to len dohad.“

Ako zraniteľné sú Talianske banky?

Veľmi. Úradníci a vedúci bankári podľa rôznych správ z médií predpokladajú, že riziku zlyhania je vystavených až 8 talianskych problémových veriteľov, ale ak iba Renzi prehrá v referende.

Súvisiace: Najväčší správca aktív na svete kupuje európske banky – pred talianskym referendom

Megan Greene, ktorý je hlavným ekonómom pre Manulife Asset Management verí, že referendum v Taliansku môže vyvolať ďalšiu bankovú krízu v Európe.

Greene poznamenal: “Podľa môjho názoru najväčšie riziko v skutočnosti vidno pre celý bankový sektor, dokonca jeho podiel je väčším, ako v oblasti politického rizika v prípade možnej nestability.”

Tretia najväčšia ekonomika Eurozóny bola oslabenou hlbokou recesii, ktorá po sebe zanechala problémové úvery v hodnote 356 miliárd eur (377 miliárd dolárov) a talianske banky budú podľa správ agentúry Reuters potrebovať najmenej 20 miliárd eur v najbližších mesiacoch na krytie strát z odpisov okolo problémových úverov.

A “nie” by teoreticky medzi investormi spôsobilo finančnú nestabilitu a možno dokonca paniku, ktorá by mala byť výrazne škodlivou pre taliansky bankový sektor.

Napríklad len tretia najväčšia talianska banka sa snaží získať 5 miliárd eur potom, čo v tomto roku sa jej nepodarilo prejsť cez európsky záťažový test centrálnej banky.

Volebné strediská v Taliansku sú dnes otvorené od 7.00 do 23.00 h a pre platnosť výsledku referenda nie je predpísaná žiadna minimálna účasť.

Zratúvanie hlasov sa začne ihneď nato a výsledky sa očakávajú v pondelok v skorých ranných hodinách.

 

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár