Taliansko_uz_po_zachrane_dalsej_banky_vyclenuje_viac_ako_25_miliard

Taliansky štát pristúpil k financovaniu bankového sektora, teda pokiaľ sa jedná o problémové banky. Daňoví poplatníci tak aktuálne vytvorili záchranný balík peňazí pre tento sektor, o rozsahu viac ako 22 miliárd eur (25,4 miliardy amerických dolárov).

Minister financií Pier Carlo Padoan počas včerajšieho dňa oznámil, že vláda od Európskej komisie získala súhlas na čerpanie 5,4 miliardy eur, ktoré budú smerovať do talianskej banky – Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS), výmenou za zásadnú reštrukturalizáciu tohto veriteľa.

Súvisiace: Taliansko od daňových poplatníkov, 2 bankám vyčlení € 17 mld.

BMPS dnes ráno odhalila náčrt svojho nového plánu na reorganizáciu, ktorá bude prebiehať počas rokov 2017 až 2021, kde poznamenala že do roku 2021 dosiahne čistý zisk vo výške viac ako 1,2 miliardy eur a návratnosť vlastného kapitálu bude na úrovni viac ako 10 percent. Manažment banky vykoná zníženie počtu zamestnancov o 5500 miest, keďže uzavrie okolo 600 z 2000 existujúcich pobočiek, ako aj zabezpečí výplatný strop pre vrcholové vedenie. Banca Monte dei Paschi di Siena taktiež uviedla, že jej pomer CET1 (pomer vlastného kapitálu – Tier 1, ktorý je kľúčovým štandardom pre finančnú silu banky) by mal do roku 2021 dosiahnuť úroveň 14,7 percenta.

Toxické aktíva sú v srdci banky a jej plán zahŕňa zámer predať hrubý objem nebonitných úverov (NPL) o rozsahu až 28,6 miliardy eur, z čoho 26,1 miliardy eur bude sekuritizovaných (premenené na obchodovateľné cenné papiere).

Tento krok prichádza sotva viac ako týždeň po tom, čo Taliansko opäť od Európskej komisie získalo podporu za jej štátne záruky až do výšky 17 miliárd eur, ako súčasť plánu pre rozloženie dvoch problémových benátskych bánk.

Využitie daňových poplatníkov, pre riešenie problémov v bankovom systéme a v ňom zabezpečená ochrana bežných (drobných) držiteľov dlhopisov vo všetkých troch bankách je vysoko kontroverzná, vzhľadom k tomu, že je v rozpore so záväzkami Európskej komisie, kde sa má zabrániť sanáciám a všetky nové právne predpisy tak boli v týchto ohľadom neakceptované.

Bankový sektor Talianska sa už celé roky nachádza pod ťarchou rozsiahleho množstva problémových úverov a obhajcovia štátnej pomoci tvrdia, že vládny a širší cieľ Komisie slúži pre znižovanie systémového rizika, čo neskôr potvrdí aj správnosť týchto rozhodnutí.

Podľa analytikov Citi, tieto kroky sú navyše cieľom pre podporu širšieho talianskeho finančného systému, ktorý tak aktuálne čelí pokroku.

Azzurra Guelfiová, ktorá analytičkou Citi so zameraním na bankové akcie v dnešnej poznámke uviedla: “Zásoba nesplácaných úverov v bilanciách talianskych bánk je významná, avšak vzhľadom na najnovší vývoj v systéme, podľa očakávaní, do konca roka dosiahne rozsiahly pokles.”

Gildas Surry, ktorý je vedúcim analytikom v investičnej spoločnosti Axiom Alternative Investments poznamenal: “Okrem toho, že získali nový kapitál za znížené náklady, mohli by dokonca aj ťažiť z transakcie okolo banky Banca Monte dei Paschi di Siena.”

Ďalej uviedol: “V priebehu nasledujúcich piatich rokov, rozhodne štát môže dosiahnuť obdobie, kedy by potenciálne mohol získať dobrú návratnosť svojej investície.”

Súvisiace: Najslabšie banky v Európe potrebujú väčšiu pomoc

V skutočnosti, Surry naznačil že by to mohlo byť aj príležitosťou pre odvážnych investorov, teda ak Taliansko bude nasledovať trajektóriu ktoré prešiel bankový sektor Španielska, keďže počet bánk sa od finančnej krízy zmenšil zo zhruba 70 veriteľov, na zhruba 12.

Surry dodal: “Potenciálna konsolidácia okolo Banca Monte dei Paschi di Siena, by v konečnom dôsledku mohla viesť k tomu, že banka bude “čistou“ a v Taliansku sa tak môže vykonať celá konsolidácia sektora: od viac ako 400 inštitúcií, pravdepodobne k počtu 150.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MarketWatch

Facebook komentár