Odchod_Talianska_z_EU_by_mohol_vyzadovat_najvacsiu_rekapitalizaciu_bank

Odchod Talianska z Európskej únie (EÚ) a jednotnej meny by pre svetový bankový systém bol extrémne bolestivý.

Talianska koaličná vláda je na budúci mesiac pripravená predložiť svoj rozpočet na rok 2019 a stanoviť svoje hospodárske a finančné plány na nasledujúci rok.

Toto predstavenie pravdepodobne budú dôkladne sledovať investori, keďže mnohí zainteresovaní talianski euroskeptickí lídri sa budú chcieť zdržať sporných plánov okolo výdavkov, čo by malo viesť k zhoršovaniu rastúceho deficitu krajiny a masívneho balíku okolo dlhov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Global Investors, Jim McCaughan na piatkovom ekonomickom fóre Ambrosetti v Taliansku, poznamenal: “Odchod Talianska z EÚ ako aj odchod Talianska z Eurozóny bude veľmi bolestivou udalosťou pre európsky a teda aj pre svetový bankový systém.” “Mohlo by to vyžadovať najväčšiu rekapitalizáciu bánk.”

Dodal: “(Ale), pričom verejná mienka v Taliansku zatiaľ zostáva v pozícií pre zotrvanie v EÚ, myslím si, že ak sa opäť dostanú do napätia a obáv, celková nálada sa môže opäť začať meniť.”

Rekapitalizácia sa vzťahuje na spoločnosti, ktorá reštrukturalizuje svoj mix majetku a dlhu, aby zastabilizovala svoju kapitálovú štruktúru. V čase finančnej krízy, ako napríklad v roku 2008, vlády môžu zasiahnuť aj v prípade spochybnenia solventnosti bánk a širšieho hospodárskeho systému.

Súvisiace: Taliansko a nová vláda. Povedie to k ďalšej kríze v Európe?

Odhalenie talianskych hospodárskych politík a prognóz rastu pre rok 2019 bude pravdepodobne kľúčovým momentom populistickej vlády, zloženej z pravicovej strany Lega a ľavicového hnutia piatich hviezd.

Je to preto, že Taliansko je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny a perspektíva hospodárskeho kolapsu v Ríme by mohla poškodiť celkovú finančnú a politickú stabilitu regiónu.

Pred konečným rozpočtom Talianska na rok 2019, niektorí talianski zákonodarcovia vyzvali na prípravu takzvaného “Plánu B” – s odkazom na prípravu k odchodu Talianska zo spoločnej európskej meny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch

Facebook komentár