Rocna_miera_inflacie_v_Zimbabwe_spomalila_na_737_3%

Zimbabwe pokračovala v júni vo svojom smerovaní späť do hyperinflácie, čím sa ekonomické problémy národa môžu ďalej zhoršovať.

Národná štatistická agentúra Zimbabwe v utorok na sociálnej sieti Twitter uviedla, že zatiaľ čo ročná miera inflácie po piatich mesiacoch spomalila na 737,3%, z májových 785,6%, mesačná miera inflácie sa viac ako zdvojnásobila na 31,7%. Štúdie Medzinárodného menového fondu definujú hyperinfláciu ako začiatok obdobia, kedy mesačné zvýšenie cien prekročí 50%.

Juhoafrický štát bojuje s nedostatkom potravín a pohonných hmôt a prepadom miestnej meny, ktorá sa po zavedení desaťročnej prestávky, po minuloročnom opätovnom zavedení v priebehu minulého roka rozpadla. Predchádzajúce záchvaty hyperinflácie, počas ktorých ročná miera rastu cien podľa MMF prudko vzrástla na 500 miliárd percent, prinútili vládu k poklesu zimbabwianskeho dolára a zákonným platidlom sa tak v roku 2009 stali zahraničné meny.

Súvisiace: Koľko peňazí bolo vo Venezuele potrebných na nákup základných vecí

Bankári v krajine sa tento týždeň pripojili k zdravotným sestrám, lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom, ktorí požadujú výplaty v amerických dolároch, aby stlmili prudko rastúcu infláciu a znehodnocovanie miestnej meny. Zimbabwiansky dolár voči americkému doláru klesol na 65,8765 po tom, čo bol v marci zavesený v pomere 25:1.

Burza cenných papierov v Zimbabwe bola od 28. júna zatvorená a centrálna banka zakázala hromadné platby cez mobilné platobné systémy, ktoré orgány obviňujú z podkopávania miestnej meny.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN

Facebook komentár