Mnoho rozhodnutí ovplyvní budúcu hodnotu vašeho portfólia – ktoré investície kúpite, ako veľmi sústredite svoje portfólio do týchto investícií, a kedy sa rozhodnete predať.

Ale to všetko začína s jednou veľmi dôležitou otázkou: Aké veľké riziko chcete podstúpiť?

Táto otázka začína byť zodpovedaná  pre väčšinu investorov v okamžiku, keď sa rozhodnú o tom, koľko investujú do akciových trhov a koľko budú držať v menej rizikovej hotovosti a dlhopisoch.             

Výber správneho pomeru akcií/dlhopisov

Veľkosť vášho portfólia, ktoré držíte mimo akciového trhu, je determinovaná štyrmi faktormi.

1. Kedy budete potrebovať peniaze.

Ak účel, pre ktorý investujete, je v horizonte troch až piatich rokov, potom držte svoje peniaze v hotovosti, vkladových listoch, alebo krátkodobých dlhopisových fondoch. Podľa Ibbotson Associates, v rozmedzí od roku 1926 do 2011, akcie porazili dlhopisy v 60% z celkového počtu ročných období.

Percento sa zvyšuje, ako sa zvyšuje aj meraný  počet rokov. Takže v závislosti na tom, ako veľmi potrebujete peniaze a časovej flexibilite vášho plánu, mali by ste viac peňazí držať mimo akcií.

2. Vaša tolerancia rizika založená na histórii.

Termín “tolerancia rizika” je diskutovaný  tak často, že sa už takmer stáva bezvýznamným, a to hlavne preto, že riziko znamená niečo iné pre každého. V kontexte s rozhodovaním o vašom pomere akcie/dlhopisy, pod pojmom riziko sa všeobecne rozumie, aký veľký pokles znesiete pred tým, ako ho už neznesiete – v ktorom okamžiku predáte svoje akcie po výraznom poklese. 

Ďalším aspektom rizika je neistota budúcich výnosov, a tým aj neistota, či budete mať dostatok peňazí na to, čo chcete urobiť. Hoci akcie historicky prekonali výnosy dlhopisov za posledných 80 rokov, rekord nie je až tak celkom definitívny, ak sa výnosy rozdelia do jednotlivých dekád.

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje zložený priemerný ročný výnos rôznych kombinácií amerických akcí ‘large cap’ a dlhodobých vládnych dlhopisov za posledné štyri dekády, a taktiež najhorší ročný výnos daného mixu od roku 1926.

Zdroj: Ibbotson Associates

Čím väčší je podiel dlhopisov, tým sa viac zúži rozsah výnosov – z hora i z dola. Ak strávite nejaký ten čas skúmaním tabuľky, možno zistíte, ktorá kombinácia akcií a dlhopisov vám najviac vyhovuje.

3. Čo ste v skutočnosti urobili.

Veľká recesia, počas ktorej akciové trhy klesli o polovicu alebo aj viac od októbra 2007 do marca 2009, bola desivá doba pre kde-akého investora. Ale ako už mnohokrát to býva, časy trápenia nám dali možnosť sa naučiť čosi viac o nás samotných. V tomto prípade ste sa naučili vašu reálnu toleranciu rizika – čo skutočne podniknete, keď ekonomika a trhy kolabujú.

Držali ste, kupovali alebo predávali? Ak ste kupovali, vrátili ste sa na trh pred tým, ako sa trh začal spamätávať o viac ako 100%? To, ako ste konali počas tých depresívných dní, veľa hovorí o tom, koľko rizika skutočne znesiete. Nenechajte sa zmýliť, akciový trh sa zase pozviecha, len nevieme kedy.

4. Vaše ďalšie aktíva a zdroje príjmov.

Existujú ďalšie faktory, ktoré je potrebné  zobrať v úvahu, pri určovaní rizikovosti vášho portfólia.

  • Vaša práca: Ak pracujete, bezpečnosť a variabilita vašich súčasných a budúcich príjmov vám môže hrať do vášho investičného portfólia. Ak máte spoľahlivú prácu so stabilnou mzdou, môžete viac riskovať. Avšak, ak váš príjem je premenlivý a nepredvídateľný, možno by ste so svojím portfóliom nemali príliš riskovať. Dúfam, že je samozrejmé, že by ste nemali mať viac ako 5 percent portfólia v akciách.
  • Výška ostatných príjmov: Väčšina Američanov dostane určité sociálne zabezpečenie, čo zaistí základ dôchodkového príjmu (hoci len čiastočný), čo bude imúnny voči výkyvom trhu. Ale môžete mať aj iné zdroje príjmov, ktoré sú aspoň čiastočne nezávislé na akciových a dlhopisových trhoch, ako napr. dávkovo definovaný dôchodok, dôchodkové poistenie, nájomné alebo príjem z podnikania. Čím viac tohto príjmu očakávate a tento príjem bude spoľahlivejší, tým viac môžete riskovať s vašimi investíciami.

 

Pointa

Vzhľadom k tomu, že úrokové sadzby sú  na minimách, ktoré neboli videné desaťročia, dlhopisy nie sú v týchto dňoch veľmi presvedčivé. Mnoho investorov tvrdí, že je ďaleko menej presvedčivé vlastniť dlhopisy s 3%ným výnosom, keď je možné si kúpiť akcie s rovnakým výnosom a k tomu získať potenciálny kapitálový výnos a dividendový nárast.

Ale akcie padnú vždy za obeť veľkým poklesom; miera, keď vaše plány a žalúdok už nedokážu tolerovať také poklesy, je mierou pre vaše porfólio a investovanie (resp. neinvestovanie) do akcií.

Zdroj: GetRichSlowly

Facebook komentár