Art Cashin, od UBS poukazuje na posledné “historické echo”, ktoré pochádza z newyorského  Fedu. Je to fascinujúci príbeh vôbec prvého centrálneho bankára zo západu, ktorý bol odsúdený na smrť, pretože tlačil príliš veľa peňazí.

S pomocou úrivku z novej knihy Neila Irwinga “The Alchemists“, tu je zhrnutie príbehu:

V roku 1656, švédsky kráľ Karol X Gustáv vymenoval Johna Palmstrucha, v Lotyšsku narodeného  podnikateľa, ktorý založil banku, aby pomohol modernizovať švédske financie.

V tej dobe boli hlavnou menou krajiny obrovské medené plechy, tzv. dalery. Palmstruch ich začal držať v novej inštitúcií zvanej Stockholms Banco, ktorá poskytovala svojim zákazníkom papierové účtenky, ako potvrdenie o vklade. Tento systém sa ukázal ako mimoriadne populárny a dalery sa začali v banke hromadiť. Samozrejme, Palmstruch začal poskytovať aj pôžičky.

Šesť rokov to fungovalo skvele, ako píše Irwing, ale keď kráľ Gustáv zomrel, švédska vládnuca strana prešla na nové medené plechy, ktoré mali nižšiu hodnotu ako predchádzajúce.

Prirodzene, švédi sa začali okamžite domáhať svojich starých dalerov, ktorých hodnota sa náhle zdvihla. Ale Palmstruch požičal príliš veľa, tak ho napadlo rýchle riešenie: spustenie tlače a to ešte viac, ako by to mohol niekto odkúpiť. Tak sa mu znova podarilo fungovať určiú dobu. Irwing hovorí, že tento scénar sa ukázal v Európe ako celkom populárny.

Ale množstvo peňazí, ktoré obiehali na trhu, čoraz viac presahovalo množstvo dalerov, ktoré banka aktuálne držala. Jedného dňa prišiel muž, ktorý si chcel vybrať svojich 10 000 dalerov.

To sa nemalo stať. Vrava sa rozšírila a run na banku bol zahájený.

Vláda začala panikáriť. Najatím Palmstrucha začalo volanie po pôžičkách. Práve toto bolo zlahanie, ako Irwing hovorí:

Podnikanie, ktoré sa stalo závislým na požičiavaní si a financovaní z cudzích fondov, ani nemohlo dopadnúť inak. Peniaze, ktoré boli až príliš ľahko dostupné ešte dva roky dozadu, sa stali ťažko obstarateľnými a nasledoval hlboký hospodársky pokles. Bola to prvá recesia spôsobená kontrakciou ponuky peňazí.

Na to,aby sa kráľovstvo cez toto všetko dostalo, bol Palmstruch odsúdený na smrť, hoci neskôr sa mu dostalo odpustenia.

Banka žila ďalej, až sa stala prvou centrálnou bankou na západe, ktorá sa dnes volá Riksbank. Palmstruchovi sa dnes prisudzuje vynájdenie prvej papierovej meny na západe (kým v Číne to tak robili už celé storočia).

Cashin žartuje, že táto udalosť by mohla naznačiť, aby Ben Bernanke išiel radšej navštíviť svojho právnika. Ale nezabudnime, že Palmstruch len reagoval na fiškálnu politiku.

Tento príbeh nám ukazuje, že väčšinu času sa centrálne banky snažia robiť len to najlepšie , v reakcii na to, čo nebankári spôsobujú ich národnej ekonomike.

Preložil: Lucia Horska

Zdroj: LibertyStreetEconomics

Facebook komentár