V dni týdni pnom prekvapení sme dostali ďalšiu správu z Cypru, ktoré pár týždňov po započatí „vyšetrovania“ o tom, kto vybral peniaze z odsúdeného bankového systému pred oficiálnym oznámením konfiškácie 16. marca (kde bol aj samotný súčasný prezident zapletený do prevodu viac než 20 miliónov rodinných eur do Londýna – čo Vám priniesol aj FinancnyTrh.com), parlamentná komisia poverená vystopovaním únikov, prerušila svoje vyšetrovanie.

Ako vysvitlo, „všetko to bola chyba centrálnej banky,“ ktorá bola obvinená z poskytovania údajov. Vedúci Cyperskej parlamentnej etickej komisie, ktorá mala preskúmať zoznam obsahujúci prevody nad 100.000 eur z dvoch najväčších bánk – Bank of Cyprus a Cyprus Popular Bank – v utorok povedal, že zoznam neobsahoval to, čo vyžadoval. Zákonodarca Demetris Syllouris povedal novinárom: „Bolo to s veľkým sklamaním a hnevom, keď sme po otvorení obálky zistili, že obsahuje údaje len z 15 dní, hoci sme si vyžiadali rok. Takéto správanie je neprijateľné.“

„Takéto správanie“ taktiež ponúka veľmi výhodné alibi pre všetkých členov komisie, ktorí mohli byť náhodou medzi tými štastlivcami presmerovavajúcimi svoje finančné prostriedky, kým banky boli stále predmetom kapitálových regulácií, no nie im podriadené. Im, alebo tým, ktorí boli natoľko štedrí a poskytli financovanie „lobingu,“ aby rýchlo a potichu zrušili pátranie.

No bude to ešte lepšie. Vyzerá to tak, že dôvodom, prečo centrálna banka obmedzila zoznam len na tých, ktorí  previedli peniaze v dvoch týždňoch pred default-om cyperských bánk, je to, že by to malo za následok „záplavu informácií“ – čo by podľa centrálnej banky parlamentná komisia nikdy nebola schopná zvládnuť. Od Reuters:

V liste pre Syllouris-a vtedajší námestník guvernéra centrálnej banky Stavrinakis povedal, že pripája zoznam jednotlivcom a spoločností, ktoré previedli peniaze z Cypru medzi 1.-15. marcom tohto roku.

„Veríme, že vaša žiadosť by viedla k záplave informácií, ktoré by pravdepodobne neprispeli k riešeniu účelu vašej komisie,“ povedal Stavrinakis. To zahŕňalo zahraničné spoločnosti, ktoré denne prevádzajú veľké obnosy peňazí, tak ako aj Cyperčanov, ktorí si kúpili nehnuteľnosť.

Stavrinakis bol do funkcie menovaný bývalou komunistickou administratívou, tri týždne pred tým, než stratila moc vo februárových voľbách. Tento krok vtedy opozícia označila za politický.

Hlavná strana v novej vláde, strana Democratic Rally, mesiace vyhlasovala súčasné potreby ostrova – zmrzačený bankový sektor bol umelo nafúknutý, aby odviedol pozornosť od fiškálnych chýb predchádzajúcej vlády.

„Aktivity na Cypre a inde počas nedávnych mesiacov mali za následok zveličovanie potrieb bánk … niektorí ľudia prestreli koberec, aby nás k tomu doviedli,“ pre štátne rádio povedal minister financií Harris Georgiades.

Syllouris povedal, že etická komisia si vyžiadala zoznam datovaný  rok do zadu preto, lebo sa chcela pozrieť na prípadné pôžičky s výhodnými podmienkami. Vyslovil pochyby, že zoznam s okolo 6.000 menami osôb a spoločností, ktorý obdržal, bol kompletný.

„Štylizácia listu spôsobila obavy, či sú zahrnuté všetky mená,“ povedal.

A tak ďalej.

Medzi týmto a nekonečným pretekom medzi Bitcoin-om a S&P o to, kto je viac exponenciálny, si človek nemôže pomôcť, iba sedieť a smiať sa.

Preložil: Lukáš Jevčík

Zdroj: ForexFactory

Facebook komentár