Za-vlady-Talibanu-pride-k-zruteniu-afganskeho-bankoveho-systemu

Vláda Afganistanu Talibanu čelí bezprostrednej hrozbe: bankový systém vojnou zmietanej krajiny je na pokraji zrútenia.

Takmer dva týždne po prevzatí moci Talibanom zostávajú afganské banky zatvorené. To spôsobilo, že mnoho ľudí v krajine nemá prístup k hotovosti.

Jeden zo súčasných zamestnancov afganskej centrálnej banky v rozhovore poznamenal: „Nik sa nevie dosť k peniazom.“ Zamestnanec, hovoriaci anonymne kvôli obavám o svoju bezpečnosť, uviedol, že mnohé rodiny nemajú dostatok peňazí na svoje každodenné výdavky a niektoré výplaty boli pozastavené.

To všetko zvyšuje prízrak vážnej hospodárskej a humanitárnej krízy v Afganistane, len niekoľko týždňov po prevzatí moci Talibanom.

Hlavnou výzvou je, že afganská ekonomika je do značnej miery závislou od prístupu k cudzej mene a medzinárodnej pomoci – väčšina z nich je od pádu Kábulu zablokovaná. Podľa Svetovej banky granty financujú ohromujúcich 75% verejných výdavkov Afganistanu.

Zdroj z centrálnej banky uviedol, že bežné banky v Afganistane sú stále zatvorené, čo je niekoľko dní po tom, ako im Taliban nariadil otvoriť ďalšie služby, pretože im prakticky došla hotovosť.

Človek oboznámený so situáciou afganského hospodárstva, uviedol: „Máte hromadu kariet, ktorá sa chystá byť použitou,“ … „Hneď ako otvoríte banky, odhalí sa to, aký krehký je tento systém.“

Súvisiace: Čína sa môže s Talibanom pokúsiť využiť afganské kovy vzácnych zemín

„Existujúci bod vzplanutia“

Afganský bankový priemysel podobne varuje pred úplným kolapsom.

V memorande z 23. augusta, ktoré zaslala Afgansko-americká obchodná komora sa uvádza: „Afganistan a jeho bankový sektor sú v„ existenčnom bode vzplanutia “, kde na bankový sektor je pred krachom.” Memorandum napísala banková a finančná pracovná skupina zložená z veľkých afganských komerčných bánk, zákazníkov a investorov.

Afganská centrálna banka, ktorá je jadrom jej finančného systému, sa zdá byť v rozklade.

Zdroj z afganskej centrálnej banky pre CNN ďalej uviedol, že veľká časť zo súčasných zamestnancov afganskej centrálnej banky od nástupu Talibanu k moci už nebola prijatá späť do práce v kanceláriách.

Zdroj ďalej poznamenal: „Moji spolupracovníci sa obávajú o svoj nejasný osud.“

Afgansko-americká obchodná komora uviedla, že prinajmenšom k 23. augustu vedenie centrálnej banky „odmietlo odpovedať na všetky požiadavky“ bankového sektora. V správe sa ďalej uvádza, že žiadosti centrálnej banky o hotovosť neboli splnené.

Afganská banková skupina uviedla, že sa 15. augusta rozhodla zatvoriť všetky banky v celej krajine a nepristúpila k opätovnému otvoreniu z dôvodu obáv z možného rozsiahleho “behu” zákazníkov na vklady.

Ďalším faktorom uvedeným v poznámke z 23. augusta bola skutočnosť, že Taliban nevymenoval nového guvernéra centrálnej banky. Neskôr v ten deň Taliban podľa správ médií vymenoval Haijiho Mohammada Idrisa za úradujúceho guvernéra centrálnej banky .

O novom vedúcom predstaviteľov centrálnej banky je toho málo známe. Zdá sa, že je verný a nie je k dispozícií jeho životopis alebo výsledky, ktoré by vzbudili dôveru v afganský bankový systém.

Chýbajúce záchranné laná

Časť problému je v tom, že Afganistan ovládaný Talibanom sa takmer cez noc zmenil na vyvrheľa.

Bidenova administratíva takmer okamžite Talibanu zablokovala prístupe k miliardám dolárov, ktoré centrálna banka držala v USA.

Medzinárodný menový fond zastavil prístup finančných prostriedkov z fondov o objeme 450 miliónov, ktoré mali podľa plánov do Afganistanu “doraziť“ začiatkom minulého týždňa. A následne Svetová banka pristúpila k zmrazeniu finančnej podpory pre Afganistan.

Nedostatok hotovosti je nočnou morou krajiny, ktorá má tak rozsiahly obchodný deficit, ako to robí Afganistan.

Afganská banková skupina s odkazom na „rýchle vyčerpanie hotovosti“ vyzvala vládu USA, aby okamžite umožnila prístup k aktívam centrálnej banky.

V správe sa ďalej uvádza: „Bez okamžitého prístupu sa v najbližšom období obávame, že celá afganská ekonomika a bankový sektor zlyhá a bude nariadená likvidácia majetku,“ .. „a čoskoro dôjde k verejnej frustrácii a možnému násiliu, pretože obyvatelia nebudú môcť nakupovať jedlo a nevyhnutné služby.“

Rastúce riziko humanitárnej katastrofy

To všetko bude pre Taliban predstavovať bezprostredný test vládnutia pre Taliban – a mohlo by to vytvoriť priestor pre ISIS a ďalšie skupiny, ktoré sa pokúšajú ďalej destabilizovať región.

Ekonomický zdroj známy z Afganistanu, uviedol: „Taliban nepočíta s tým, čo vôbec môže nastať.“

V súčasnosti rastú obavy, že situácia v Afganistane sa čoskoro zmení na humanitárnu katastrofu.

V nedávnom rozhovore Ajmal Ahmady, ktorý viedol afganskú centrálnu banku pred útekom z krajiny, varoval pred ekonomickými ťažkosťami, nedostatkom hotovosti, infláciou a návalom utečencov opúšťajúcich krajinu. Ahmady prosil medzinárodné spoločenstvo, a najmä USA, aby sa z Afganistanu nesťahovali.

Súvisiace:
Väčšina z $10 miliárd afganskej centrálnej banky nie je na dosah Talibanu
Bývalý centrálny bankár Afganistanu: “Taliban čakajú bezútešné ekonomické časy“

Ďalej uviedol: „Humanitárna pomoc musí nielen zostať, ale musí sa v nasledujúcich dňoch a mesiacoch ešte zvýšiť,“ … „Nemali by sme čakať, kým nastane ďalšia kríza.“

Podľa Svetovej banky žije až takmer polovica 47% domácností v Afganistane v chudobe.

„Veľmi rýchlo sa to vie veľmi zhoršiť,“ poznamenal ekonomický zdroj oboznámený s Afganistanom s tým, že humanitárna kríza je na súčasnej ceste „nevyhnutná“.

Zamestnanec afganskej centrálnej banky vyjadril znepokojenie nad tým, čo je pred nami: „Mám veľa prianí – všetky sa však nenaplnia,“ … „Smerujeme k beznádejnej budúcnosti.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár