Zlato patrí medzi jediné obľúbené aktívum a v týchto dňoch jednoznačne potešuje investorov.

Ceny v roku 2016 vyskočili o 6% na 1 127 dolárov za uncu. Tým sa  zo zlata stalo najvýkonnejšia komodita a je jedným z mála hlavných aktív, ktoré si v roku 2016 zatiaľ pripísali značný zisk.

Pre porovnanie – akcie čelia neutešujúcemu štartu do roka: Americký akciový index Dow Jones je v roku 2016 v poklese o viac ako 1000 bodov, zatiaľ čo technologický index zo svojej hodnoty Nasdaq stratil 8%.

Súvisiace: Jeden obrovský producent kovu sa chce zamerať na zlato

Tieto protichodné pohyby majú skutočný zmysel. Zlato má tendenciu najjasnejšie žiariť práve v období stresu. Vzácny kov je pre investorov vnímaný ako spoľahlivý uchovávateľ hodnoty a investori naň obracajú svoju pozornosť, keď je vidno obavy z ekonomickej skazy. A v aktuálnom trhovom prostredí nie je núdza o podobný druh úzkosti.

Či už sú to klesajúce ceny ropy, ťažkosti v Číne alebo geopolitická neistota, Wall Street má dlhý zoznam starostí, ktoré majú vplyv na prúdenie peňazí do tzv. bezpečných prístavov, ako je zlato.

Juan Carlos, ktorý je riaditeľom investičného výskumu Svetovej rady pre Zlato uviedol: “Ako sme videli, akciové trhy po celom svete zaznamenali dramatický pád, takže je potrebné chrániť kapitál a tým sa zvyšuje aj dopyt po zlate.”

ETF na zlato, alebo fond obchodovaný na burze dosahuje podobné výsledky ako reálna cena zlata. Následne tak ETF kopírujúci ceny zlata (GLD) a index ťažobných spoločností (GDX) v roku 2016 dosahujú zisky vo výške 7%.

Zisky zlata sa rozpadli, keď prišiel celkový prepad komodít na základe prevyšujúcej ponuky a spomalenia v Číne. Ropa sa v tomto roku prepadla o 18%, čím sa dostala na minimá až k úrovni 26 dolárov za barel. Ostatné kovy ako meď a paládium sú v razantných stratách. Tzv. index cien komodít – Bloomberg Commodity Index počas minulého mesiaca sa dostal na jeho najslabšiu úroveň od roku 1991.

Axel Merk, ktorý je zakladateľom investičnej spoločnosti Merk Investments, ktorá drží zhruba 20% svojich aktív v zlate uviedol: “Zlato je víťazom tejto hry, pretože má najnižšie priemyselné využitie, takže je z celosvetového spomalenia, najmenej postihnuté.”

Aby bolo jasno, ceny zlata ostávajú hlboko pod svojimi rekordnými úrovniami z roku 2011, vo výške 1900 dolárov za uncu. V skutočnosti, pred šiestimi týždňami sa cena zlata prepadla na šesťročné minimum – 1 049 dolárov za uncu.

Obľuba zlata sa medzi investormi počas roka 2015 vytratila, najmä v dôsledku rozhodnutia Fedu ohľadom zvýšenia sadzieb – prvýkrát za takmer desať rokov. Toto zvýšenie sadzieb znížilo pravdepodobnosť, že (takmer) nulové sadzby Fedu spôsobia záchvat razantnej inflácie. To je pre zlato negatívne, keďže je vnímané ako zaistenie proti inflácii.

Súvisiace: 
Ktoré krajiny majú najviac zlata?
Texas chce svoje zlato späť za hranice svojho štátu

V súčasnosti sa situácia začína meniť. Investori vsádzajú na celosvetový zmätok, keďže sa zdá, že Fed nakoniec nezrealizuje svoje plány pre 4-násobné zvýšenie úrokovej sadzby v tomto roku.

Merk ďalej poznamenal: “Fed možno bude po zvýšení sadzieb o štvrť percentuálneho musieť zrealizovať zmenu stratégie.”

Samozrejme, že situácia sa na trhoch môže zmeniť, keď Fed počas tohto roka (trikrát alebo štyrikrát) zrealizuje zvýšenie sadzieb, zlato by v tom prípade mohlo čeliť poklesom.

Capital Economics si nemyslí, že rast cien zlata je u konca. Firma si myslí, že silný dopyt z Číny a Indie – dvoch najväčších spotrebiteľov zlata pomôže do konca roka poslať ceny žltého kovu na vyššie úrovne o ďalších 10% na $ 1250 za uncu.

Zdroj: Bloomberg, The Wall Street Journal

Facebook komentár