Každý vie, že škandinávske krajiny majú skvelý sociálny systém, nízku úroveň korupcie a veľmi vnímavú vládu. Rovnako každý vie, že Singapur a Hong Kong majú neuveriteľne efektívnu byrokraciu a priťahujú biznis z celého sveta. Ale existujú aj ďalšie zaujímavé príklady dobrej vlády, ktoré sú roztrúsené po celom svete a na miestach, ktoré by ste neočakávali. Tu je zoznam desiatich krajín, ktoré Vám pri pomyslení na dobre fungujúcu krajinu nemusia hneď prísť na um, ale určite si zaslúžia pochvalu.

1.    Botswana

Botswana sa nachádza v srdci južnej Afriky, v regióne, ktorý bol baštou nestability od konca koloniálnej vlády. Angola zažila dlhotrvajúcu občiansku vojnu, Robert Mugabe celkom samostatne zničil ekonomiku Zimbabwe a Južná Afrika trpela desaťročia  mimoriadnu rasovú diskrimináciu. Za ten čas sa Botswana môže tešiť z veľmi pokojného a demokratického post koloniálneho obdobia. Vytvorila si strategické partnerstvá s medzinárodnými banskými firmami ako je De Beers a spravila obrovský pokrok pri zmierňovaní chudoby. Medzi rokmi 1966 a 1999 zaznamenala Botswana svetovo najvyššiu priemernú mieru rastu, okolo 9%. Dosahuje 30. miesto v rebríčku Indexu merania korupcie a Indexu ekonomickej slobody, čo je omnoho ďalej než jej akákoľvek susedná krajina.

2.    Estónsko

Tento baltický štát sa vymanil z ekonomickej stagnácie a politickej recesie počas Studenej vojny a po pomalom štarte sa situácia začala zlepšovať. Minulý rok rástlo Estónsko pri miere 2,4 %, v čase, kedy sa väčšina Európy utápala v recesii. Umiestnilo sa na 21. mieste v správe Svetovej banky Doing Business, s pôsobivým 7. miestom v obchodovaní cez hranice a 14. v jednoduchosti evidencie majetku. Na 32. mieste v rebríčku Indexu merania korupcie ľahko porazilo ostatné baltické krajiny (Litva je 48. a Lotyšsko je 54.).

3.    Uruguaj

Uruguaj netvorí žiadnu výnimku z autoritatívnej a násilnej histórie Južnej Ameriky. Avšak po prechode k demokracie v neskorých osemdesiatych rokoch 20. storočia, Uruguaj zatienil veľa svojich regionálnych konkurentov v legislatíve, transparentnosti a výkonu spravodlivosti.

Projekt Svetovej spravodlivosti udelilo Uruguaju jedno z najvyšších hodnotení vo všetkých faktorov z celého regiónu. Rovnaká správa poukazuje, že Uruguaj má rovnako nízku mieru korupcie ako Spojené Štáty a Belgicko.

4.    Čile

Čile vždy trochu vyčnievalo z Latinskej Ameriky. Až príliš trpelo z diktátorskej nadvlády počas Studenej vojny, ale odvtedy dokázalo mať pevnú demokraciu. Poslední dvaja prezidenti, Michelle Bachelet a Sebastian Pinera, boli kompetentní lídri, ktorí úspešne odviedli Čile od najhoršieho počas globálnej finančnej krízy v roku 2008. Čile sa umiestnilo na druhom mieste v projekte hodnotenia Svetovej spravodlivosti v Latinskej Amerike, hneď po Uruguaji, ktorý má v regióne najvyššie hodnotenie. Podľa Svetovej Banky, je Čile miesto s najjednoduchšími podmienkami na podnikanie v Latinskej Amerike.

5.    Malajzia

Jediná ázijská krajina zahrnutá  v top 10 je Malajzia. Hoci je často ohováraná za nezrovnalosti vo svojej domácej politickej štruktúre, byrokracia v Malajzii je pomerne efektívna, a jej vláda je uznávaná predovšetkým za HDP, ktoré sa pohybuje okolo 10 000 USD na obyvateľa. Malajzia má 96 % zápis do základných škôl a priemerná dĺžka života je 74 rokov, čo je o jeden celý rok nad ázijsko-tichomorským priemerom. Dosahuje impozantné 12. miesto v správe Jednoduchosť podnikania.

6.    Gruzínsko

Nedávny škandál týrania väzňov zdôrazňuje jasný nedostatok riadenia, kontroly a legislatívy v Gruzínsku. Krajina tiež stratila veľkú časť svojho územia, južné Osetsko a Abcházsko, kvôli ruskej invázii. Avšak potom, čo bol škandál odhalený, bol široko odsúdený a vláda sa rýchlo zmobilizovala a rýchlo sa s tým vyrovnala. Ruskú inváziu je potrebné vnímať viac ako zlyhanie medzinárodného spoločenstva, než ako zlyhanie Gruzínska, ktoré môže len ťažko očakávať, že sa ubráni proti mimoriadne silnejšiemu severnému susedovi.

Na druhú stranu, Gruzínsko nedávno prekonalo pokojnú zmenu moci a zdá sa, že má primerane efektívny demokratický systém. Najpôsobivejšie úspechy Gruzínska možno nájsť v správe Doing Business, kde sa Gruzínsko umiestnilo na 9. mieste. Svetová banka ocenila Gruzínsko s celosvetovo najlepším systémom evidencie majetku, tretím najlepším stavebným povolením a siedmym najlepším systémom na registráciu podnikania. Začať novú spoločnosť si vyžaduje iba dva postupy a len dva dni, čo zatieňuje väčšinu krajín OECD.

Gruzínsko je zobrazené tmavo zeleno, oblasti mimo gruzínsku kontrolu sú zobrazené svetlo zelenou farbou.

7.    Slovinsko

Slovinsko je ďalšou krajinou, ktorá stagnovala po desaťročia v dobe komunizmu, ale za to nestrácala čas pri vystúpení zo svojho tieňa. Slovinsko vstúpilo do NATO v roku 2004, v roku 2007 sa stalo prvým bývalým komunistickým štátom, ktorý vstúpil do eurozóny a v roku 2010 zase ​​vstúpilo do OECD. Slovinsku patria vysoké priečky v mnohých  ukazovateľov projektu Svetovej Spravodlivosti, čím si zaslúžilo vodcovské postavenie v regióne v boji proti korupcii, v zaistení verejnej bezpečnosti a v presadzovaní transparentnosti vlády. Slovinsko má stále možnosti, ako znížiť svoju 14 % mieru chudoby a reštartovať svoju oslabenú ekonomiku po finančnej kríze. Avšak, urobilo veľmi pôsobivé pokroky v posledných dvoch desaťročiach, čo by malo byť brané na vedomie.

8.    Island

Island je možno viac konvenčná voľba, vzhľadom k jeho tradičnému zoskupeniu so západoeurópskymi mocnosťami a vysokým HDP na obyvateľa. Avšak nedávna banková kríza, medzinárodné finančné výpomoci a politická stagnácia uviedli mnohých pozorovateľov do pochybností o kompetencii vlády tohto malého ostrovu. Avšak, medzinárodní pozorovatelia vlády by boli nedbalí, ak by prehliadli, že Island sa stále radí na 11. miesto v Indexu vnímania korupcie a obsadilo 14. priečku v správe Doing Business, a po náročnej recesii v rokoch 2009-2010, sa Island vrátil k silnému a konzistentnému hospodárskemu rastu.

9.    Maurícius

Maurícius je krajina, pri ktorej sa musia mnohí zamyslieť pri jej hľadaní na mape. Je to malý ostrov, s obyvateľstvom len 1,2 milióna, nachádza sa na východnom pobreží Madagaskaru. S 19. miestom v správe Doing Business, vedie Maurícius spomedzi všetkých afrických krajín, a jeho systém výberu daní je považovaný za 12. najlepší na svete. Maurícius bol tiež veľmi strategicky vo svojej tvorbe medzinárodných zmlúv a zaistil si vynikajúce investície a obchodné jednania za veľmi výhodných podmienok. V skutočnosti je Maurícius hlavným poskytovateľom priamych zahraničných investícií do Indie, pretože nadnárodné spoločnosti používajú tzv. “Maurícius Route” čím využívajú vynikajúce investičné dohody ostrova s Dillí.

Áno, je tak malý.

10.    Barbados

U Barbadosu je viac pravdepodobné, že oslní obrázkami relaxačnej dovolenky na pláži, než príslušnými technokratmi, ktorí zaisťujú dobre fungujúcu vládu. Napriek tomu Barbados obsadilo 15. miesto vo svete s najmenej skorumpovanou vládou a 31. miesto v jednoduchosti zahraničného obchodu. Svetová banka radí Barbados v 89. percentile pre vládnu zodpovednosť a 82. percentile pre legislatívu. Banka tiež udelila krajine veľmi vysoké známky za politickú stabilitu a absenciu násilia.

Preložila: Magdalena Lehocka 

Zdroj: GlobalRiskInsights

Facebook komentár