NEW YORK, NY - DECEMBER 08: Traders work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) on December 8, 2016 in New York City. Stocks began today higher following yesterday's rally, the best day for the market since the presidential election. (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Trh s ETF fondmi zaznamenal za posledných desať rokov výnimočný nárast. V súčasnosti existuje viac než 5 000 svetovo obchodovaných ETF fondov, ktoré zahŕňajú celkové aktíva v hodnote viac ako $3,5 biliónov. Ich počet sa od roku 2007 zvýšil až trojnásobne.

Graf 1: Vývoj celkovej hodnoty aktív ETF fondov v rokoch 2003 až 2016:
ETF_fondy_mozu_coskoro_stratit_popularitu_graf

Najnovšie údaje portálu ETF.com uvádzajú, že do ETF fondov smerovalo v roku 2017 už rekordných $303 miliárd. Analytici navyše nepredpokladajú, že by malo v blízkej dobe nastať spomalenie tohto trendu. Očakáva sa, že ETF fondy budú do roku 2021 disponovať aktívami v celkovej hodnote 7 až 10 biliónov dolárov.

Narastajúca popularita pasívnych investičných fondov nie je na prvý pohľad žiadnym vážnym problémom. Treba však poukázať na to, že tento trend výrazne ovplyvnil situáciu na svetovom finančnom trhu. Uvádzame niekoľko z najvážnejších vedľajších účinkov pasívneho investovania.

Prehnané ohodnotenie

Investori sa po finančnej kríze začali obávať zvýšeného investičného rizika. Hľadali spôsoby, pomocou ktorých by sa úspešne vyhli riziku spojenému s určitými sektormi či konkrétnymi spoločnosťami. Rozhodli sa teda investovať do celých indexov.

Pasívne indexové ETF fondy neprihliadajú na ohodnotenie jednotlivých akcií. ETF fond namiesto toho iba skúpi akcie všetkých spoločností indexu, z ktorého vychádza. Tento prístup sa stal príčinou toho, že akcie spoločností na niektorých popredných indexoch zaznamenali neprimerane vysoké ohodnotenie.

Shillerov pomer P/E, ktorý udáva vývoj trhovej ceny akcií k čistému zisku z ich predaja za posledných desať rokov, dnes dosahuje hodnotu 30,7. Jedná sa o historicky najvyššiu hranicu, ktorá bola prekonaná iba pri dvoch doterajších príležitostiach. A to tesne pred prasknutím bubliny dot.com a tiež pred Veľkou depresiou.

Graf 2: Vývoj cyklicky upraveného Shillerovho pomeru cien akcií k zisku v rokoch 1900 až 2017:
ETF_fondy_mozu_coskoro_stratit_popularitu_graf_1

Keď investori kupujú akcie spoločností bez ohľadu na ziskovosť spoločnosti či charakter jej ohodnotenia, je to neklamným znamením vznikajúcej trhovej bubliny.

Nedostatočná diverzifikácia

Nákup akcií 500 spoločností, ktoré pôsobia v rámci 11 rôznych sektorov trhu, mnohým pripadá ako vynikajúca stratégia diverzifikácie investícií. Skutočnosť je však taká, že v posledných desiatich rokoch sa v Spojených štátoch výrazne zvýšila korelácia medzi jednotlivými triedami aktív. Z veľkej časti je za to zodpovedná politika centrálnej banky.

Takmer nulové úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie spôsobili, že nikomu nepripadalo atraktívne držať peniaze mimo obehu. Keď pomocou nich nezarábate žiadne úroky, ste ochotní investovať ich takmer do čohokoľvek. Výsledkom tejto situácie bola skutočnosť, že všetky triedy aktív stúpali a klesali bok po boku.

Súvisiace: Jednoduché vysvetlenie zmien, ktorými prešlo obchodovanie na burze

Prednosťou aktívneho investičného manažéra je jeho schopnosť posúdiť povahu súvahy danej spoločnosti, tok peňazí a ziskovosť a tak aspoň približne určiť reálnu hodnotu jej akcií. Keď však investorov prestane zaujímať, či sú akcie kvalitné alebo nie a začnú jednoducho skupovať všetky akcie bez rozdielu, aktívni finanční manažéri nebudú mať žiadnu šancu na úspech.

Kolaps je možno blízko

Federálny rezervný systém počas posledných niekoľkých rokov konečne pristúpil k normalizácií svojej monetárnej politiky. To malo za následok zníženie korelácie medzi jednotlivými triedami aktív. Takýto vývoj situácie znovu poskytne možnosť aktívnym finančným manažérom, ktorí budú môcť prinášať svojim klientom požadované výnosy. A to povedie k opätovnému zvýšeniu popularity aktívnej investičnej stratégie.

Graf 3: Porovnanie výkonu aktívnych a pasívnych investičných fondov. Zelená farba znázorňuje vyšší výkon aktívnych fondov, sivá farba zobrazuje dominanciu pasívnych fondov. Čierna krivka predstavuje vývoj indexu S&P 500:
ETF_fondy_mozu_coskoro_stratit_popularitu_graf_2

V súčasnosti prevláda obava, že odliv hotovosti z pasívnych ETF fondov bude omnoho menej organizovaný ako bol vstup kapitálu do pasívnych ETF fondov počas posledného desaťročia. Investovaniu do pasívnych ETF fondov nepredchádzal žiadny mechanizmus zisťovania cien. Prosperujúci býčí trh pasívneho investovania vznikol na automatických trhových ponukách zástancov tejto investičnej stratégie.

Je ťažké predpovedať, aký výkon budú dosahovať ETF fondy v prípade, že sa zníži záujem o pasívne investovanie. Mnohé z týchto fondov doteraz neboli vystavené skutočnej trhovej volatilite. Výrazná korekcia trhu by mohla spôsobiť úpadok pasívnych indexových ETF fondov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár