Miliardár a investor - David Rubenstein.

Miliardár a investor – David Rubenstein.

David Rubenstein vôbec nemá strach pred rozširujúcou sa infláciou a obáv z hroziaceho zvýšenia daní. Miliardár a investor z oblasti privátneho kapitálu má v dnešnej dobe oveľa viac obáv zo stavu americkej demokracie.

Rubenstein, spoluzakladateľ skupiny Carlyle Group v exkluzívnom rozhovore, poznamenal: “Nemáme partnerstvo zložené z dvoch politických strán. Čelíme skôr obrovskému napätiu medzi týmito dvoma stranami,” … „Nie je to dobrá situácia. Dúfam, že to dokážeme napraviť, ale nemyslím si, že sa to v dohľadnej dobe dokáže zmeniť.“

Investor a filantrop považuje pandémiu Covid-19 a povstanie zo 6. januára za dva významné tzv. „stres testy“ americkej demokracie, avšak tie, ktoré krajinu ešte viac rozdelili. Poznamenal, že sa pripájajú k zoznamu ďalších záťažových testov v histórii, vrátane vojny vo Vietname a Watergate.

„Politickým predeleniam sme tu už čelili. Očividne najväčšou z nich bola občianska vojna,“ povedal Rubenstein počas rozhovoru na okraj konferencie s označením SALT s ohľadom na financie, technológie a geopolitiku, ktorá sa konala tento týždeň na Manhattane.

Počas práce Rubensteina v Capitole a v Bielom dome v 70. rokoch minulého storočia boli politici vnímaní ako skvelí zákonodarcovia, ak preukázali, že dokážu pracovať s ľuďmi z druhej strany politického spektra.

Dodal: „V súčasnosti každý, kto pracuje v jednej strane, sa vysmieva tej druhej.“

Politická dysfunkcia predlžuje súboj o zvýšenie stropu dlhu – „zastaraný“ mechanizmus, u ktorého Rubenstein podporuje zrušenie. Ministerstvo financií uviedlo, že budúci mesiac vyčerpá hotovosť a vyčerpá mimoriadne opatrenia, pokiaľ sa federálny limit ohľadom pôžičiek nezvýši.

„Jedná sa o zvláštny jav“

Rubenstein, ktorého majetok časopis Forbes odhaduje na 4,3 miliardy dolárov, viedol diskusie s historikmi, diplomatmi a hudobníkmi ohľadom jeho novej knihy „Americký experiment: Dialógy o sne“. V rozhovore ďalej vyjadril sklamanie z toho, že nefunkčná politika prenikla do americkej reakcie z dôvodu pandémie Covid.

Rubenstein ďalej uviedol: „Prišli sme o 650 000 Američanov. Na ochorenie Covid-19 po celom svete zomreli 4 milióny ľudí. V ktorom bode si povieme, že stačí?“

Prezident Joe Biden oznámil plány na zavedenie núdzového nariadenia, ktoré by vyžadovalo, aby zamestnávatelia so 100 a viac zamestnancami zaistili kompletné preočkovanie svojej pracovnej sily, alebo aby každý týždeň predložili negatívne testy na Covid. Spoločnostiam za ich porušenie môžu hroziť pokuty až do hodnoty 14 000 dolárov.

Republikánski guvernéri Bidenov očkovací plán zrušili, pričom guvernér z Mississippi – Tate Reeves označil požiadavky za „zjavne protiústavné“ a prirovnal ich k „tyranii“.

Rubenstein o Bidenovi poznamenal: „Nevidím alternatívu k tomu, čo urobil,“ … “Je zrejmé, že ľudia si s politickým publikom pohrávajú. Niektorí ľudia chcú prospech, uvádzajú že prišli s vakcínou relatívne rýchlo, ale nechcú, aby ňou očkovali. Jedná sa o zvláštny jav.”

Diskusia o inflácii

A aj keď zúri ďalšia aktuálna diskusia o inflácii, Rubenstein tieto obavy odmietol.

Poznamenal: „Je potrebné sa znepokojovať nad významnejšími vplyvmi, ako je mesačná miera inflácie.“

Spotrebiteľské ceny sa zameriavajú na investorov: V júni a júli rástli najrýchlejším 12-mesačným tempom od roku 2008 a v auguste prešli miernym ochladením.

Zvýšenie cien v niektorých prípadoch dorovnalo zvýšenie miezd pracovníkov. Po úprave o inflácii je aktuálne kompenzácia nižšia, ako bola v decembri 2019 – presnejšie podľa analýzy, ktorú v auguste zverejnil Jason Furman z Harvardskej univerzity.

Rubenstein však vyjadril presvedčenie, že inflácia z týchto vysokých úrovní následne zmierni, aj keď sa môže udržať nad cieľom Fedu ohľadom priemernej inflácie, ktorá je na hodnote okolo 2%.

Ďalej uviedol: “Nemyslím si, že sa svet rozpadne, ak budeme čeliť 3% alebo 4% inflácií. Na nízku infláciu sme si práve zvykli.”

Rubenstein, ktorý je predsedom investičnej spoločnosti Carlyle, poukázal na to, že krajiny ako Japonsko sa pokúšali o určitý druh inflácie, ale nepodarilo sa im ju vytvoriť. A vyššia inflácia by Federálnemu rezervnému systému mala umožniť vykonať zvýšenie úrokové sadzieb zo “suterénu“, čo by mu počas ďalšej recesie poskytlo priestor opäť pre ich zníženie.

Poznamenal: „Pomôže nás to dostať z tohto prostredia umelo nízkych úrokových sadzieb, ktoré tu teraz máme.“

Ako Kongres diskutuje o Bidenovom pláne v hodnote 3,5 bilióna dolárov, Rubenstein vyjadril dôveru, že zákonodarcovia nakoniec schvália zvýšenie korporátnych, kapitálových a osobných daňových sadzieb, aj keď ich konečné úrovne zostávajú tak trochu záhadou.

Povedal: „K zvýšeniu daní dôjde. O tom niet pochýb,“ … „Dôvodom je, že potrebujeme príjmy. Avšak disciplínu ohľadom znižovania výdavkov nemáme.“

„Postavenie sa Trumpovi“

Nie je prekvapením, že Rubenstein povedal, že si myslí, že Biden by za predsedu Federálneho rezervného systému mal vymenovať Jeromeho Powella, ktorého miliardár najal koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia v spoločnosti Carlyle.

Podľa neho „odviedol veľmi dobrú prácu.“

Rubenstein tvrdil, že Powell dokázal svoju nezávislosť tým, že odmietol splniť požiadavky bývalého prezidenta Donalda Trumpa na zníženie úrokových sadzieb.

V roku 2019 Trump prirovnal Powella ku „golfistovi, ktorý nevie nasmerovať loptičku do jamky“, a dokonca naznačil, že ním vybraný vedúci predstaviteľ Fedu je „väčším nepriateľom“ ako čínsky prezident Si Ťin -pching.

Rubenstein ďalej poznamenal: “Bol silný v tom, že sa nedostal do ostrého a nepríjemného súboja s Trumpom. V mnohom sa Trumpovi postavil.”

Progresívci vyzvali Bidena, aby nahradil Powella niekým, kto by bol prísnejší v oblasti regulácie na Wall Street a zmeny klímy. Dokonca aj celoživotná republikánka – Sheila Bairová, ktorá je bývalou predsedníčka FDIC (Agentúry pre ochranu vkladov), tvrdila, že Fed vedený Powellom je na veľké banky príliš mäkký.

Rubenstein je však skeptický, že by si Biden našiel niekoho, kto nahradí Powella, ktorého zároveň môže schváliť úzko rozdelený Senát.

Rubenstein nakoniec poznamenal: „Predstavuje vzácnu osobnosť, ktorého si demokrati a republikáni vo všeobecnosti vážia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár