Mnohí ľudia toho o peniazoch veľa nevedia.

Čerstvý univerzitný absolvent mi povedal príbeh: „Volám sa Daniel, mám 30 rokov a do školy som chodil 25 rokov. Nikdy som sa finančne nevzdelával až kým som nemusel začať platiť svoje pôžičky. Za môj dlh na kreditných kartách spolu s pôžičkou na štúdium platím niečo málo cez 2000 dolárov mesačne. Myslel som si že moje univerzitné vzdelanie mi pomôže v mojom kariérnom raste. Áno, zarábam 100000 dolárov ročne ale ako mám dosiahnuť aby som bol finančne slobodný? “

Predstavme si že: univerzitný absolvent si nemôže začať užívať peniaze až kým nesplatí všetky svoje študentské pôžičky a to približne kým nebude mať 35 rokov. Väčšinou sa od spoločnosti nedozvedáme praktické tipy ako pracovať s peniazmi. Naši rodičia, učitelia a šéfovia zlyhali pri tom ako nás naučiť jednoduché pravidlá, ktoré potrebujeme k tomu aby sme viedli úspešný život. Končíme zaseknutý na ceste medzi našimi finančnými neúspechmi.

Súvisiace: 6 najväčších mýtov o milionároch

V televízii, nám odborníci ukazujú burzové správy. Pracujú s neznámymi termínmi, ktoré sa väčšina ľudí nikdy nesnažila pochopiť. Inokedy zas hovoria o penzijných plánoch, ktoré ľudí narodených v novom miléniu nezaujímajú. Zbohatnúť sa im zdá nemožné, lebo absentuje vhodná výučba v našich vzdelávacích systémoch.

Čo musíme urobiť aby sme pochopili ako naše osobné financie vlastne fungujú? Ak to chceme pochopiť nevyhneme sa celej téme. Ohľadom tejto témy je samozrejme potrebná hĺbková reforma našich vzdelávacích systémov. Ak sa chcete naučiť viac o osobných financiách tu je 5 vecí, ktoré ľudia o peniazoch nevedia:

1. Rodičia ťa učia aká je hodnota peňazí

Naše finančné správanie začína pri našich rodičoch. Pred pár mesiacmi som si kupoval laptop. Otcov hlas v mojej hlave mi hovoril: „Synak nekupuj si záruku lebo ju nebudeš potrebovať. Oni sa ju iba snažia predať.“ Samozrejme že som si ju nekúpil lebo som veril môjmu otcovi.

Všetko materiálne čo si kúpime má tendenciu prejsť procesom rodičovských pripomienok. Mnoho ľudí si určitý produkt alebo službu nikdy nekúpia lebo vedia, že by ich rodičia s tým nikdy nesúhlasili. Avšak tento spôsob myslenia môže byť často  škodlivý, lebo môže odradiť od ďalšieho správneho finančného vzdelávania.

Mnoho rodičov nás učí „hrať na istotu“. Hovoria nám aby sme chodili do školy a potom sa snažili nájsť si prácu. S týmto sa najčastejšie stretávajú prvorodení. Dostávam veľa listov od mladých ľudí, ktorí potvrdzujú že ich rodičia sú veľmi rozhorčený ak deti úspešne neukončia vysokoškolské vzdelanie. Má to za výsledok falošnú snahu potešiť ich.

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom

2. Vysoká škola nie je odpoveď

V priemere študent ktorý ukončí vysokú školu má 22 rokov(v USA), ale približne ďalších 20 rokov platí 300 dolárov mesačne ako splátku za študentskú pôžičku. Keď ju splatí je už zvyčajne štyridsiatnik, ktorého túžba po kvalitnom živote je taká veľká že väčšinou všetky svoje ušetrené peniaze pomíňa na seba alebo na svoju rodinu.

O pár rokov neskôr upadne do krízy stredného veku. V tej chvíli si uvedomí že pracuje iba kvôli peniazom. Áno, pretože zatiaľ čo nektorí ľudia chodia do školy kvôli získaniu vedomostí a spoločenského kreditu, tí druhí iba kvôli „láske k peniazom“. Preto sa z toho niektorí nervovo zrútia čo môže viesť k skratovému alebo deštrukčnému správaniu.

Či už sa vydáte jednou cestou alebo druhou, vysokoškolské vzdelanie nie je cesta k finančnej slobode. Väčšinou na ňom nezbohatnete. Väčšina ľudí sa naučí irelevantné informácie a nepotrebné zručnosti. Urobíte lepšie ak prečítate množstvo kníh, navštívite relevantné konferencie, alebo si najmete životného alebo business poradcu a to všetko za zlomok ceny školného. Plus sa naučíte omnoho viac o peniazoch keď budete mať vplyv na vašu výuku.

3. Zbavte sa zmýšľania typu „možnože niekedy“

Veľa ľudí zmýšľa spôsobom „možnože niekedy“. Uvidia pekný dom a povedia si „možnože si niekedy budem môcť dovoliť ten dom kúpiť“. S takýmto zmýšľaním si sa emocionálne odpútal od možnosti vlastniť ten dom, to znamená že na to ešte nie si pripravený.

Namiesto toho by si mal povedať „ten dom chcem a urobím všetko preto aby som to dosiahol“. Tento postoj odráža tvoju vieru v to, že ten dom je prichystaný iba pre teba. V tvojej mysli ostane zakorenené že ak niečo budeš chcieť dostatočne silno tak to aj dosiahneš.

Avšak mnohí čakajú na vonkajšie vplyvy kým sa k niečomu odhodlajú: vrátenie daní, maturita ich dieťaťa doplatenie splátok za auto atď. Tento zlozvyk čakania na tú správnu chvíľu ťa podstatne obmedzuje a odďaľuje od všetkých dobrých vecí ktoré si v živote urobil. Predstava že to môžeš ma hneď, ti pomôže mať to skôr ako si myslíš.

4. Bohatstvo je voľba

Je to tvoja voľba byť bohatý. Nikto sa nemôže rozhodnúť za teba. Avšak väčšina ľudí to rozhodnutie nikdy neurobila – jednoducho preto že nevedeli že môžu. Najjednoduchšia cesta ako to dosiahnuť je zvoliť si určitý životný štýl. Keď to urobíš musíš si určiť ciele a mať nejaký plán ako ich dosiahnuť.

Ľudia sa často nemôžu rozhodnúť byť bohatí, lebo sa držia svojho závislého správania. Skončia pri tom, že plytvajú časom, peniazmi a nadmerným sledovaním nezmyselností: drogy, sex, stávkovanie, zábava, veľa spánku a iné škodlivé správanie. Tieto závislosti zatemňujú tvoju myseľ a zabraňujú čistému mysleniu.

Rozhodnutiu, že chceme zbohatnúť, sa nevyhneme. Tí ktorý to rozhodnutie neurobia budú sa mýliť celý život. Nanešťastie, veľa ľudí sa rozhodlo byť chudobnými (nevedomky), ale rozhodli sa. Rozhodnúť sa byť bohatý, znamená že budeš nasledovať iba úspešné a ziskové aktivity, čím budeš eliminovať tie neziskové.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

5. Vyhnite sa chybne mysliacim ľuďom

Mnohí ľudia o peniazoch premýšľajú nesprávne. Existuje veľa falošných učiteľov ktorý učili že mať peniaze nie je dobré, a ponechali ľudí v predstave že sú vinný lebo chceli byť bohatí. Títo pôvodcovia urobili unáhlené rozhodnutia a predpokladajú že všetci bohatí ľudia sú zlí.

Keď vidia ľudí ktorí majú peniaze, hovoria že niečo v ich živote musí byť „chybné“ odkedy zbohatli, ale znie to príliš dobre aby to bola pravda. Avšak nikdy by ste sa  nemali nechať odradiť od možnosti mať peniaze. Mať peniaze je dobré a ktokoľvek hovorí že nie tak ich pravdepodobne nikdy nemal.

Veľa krát môžeš pre spoločnosť a priateľov urobiť viac keď máš peniaze. Peniaze ti dovolia byť viac sám sebou, splniť všetky životné ciele. Namiesto prispôsobovaniu sa zvykom, správaniu a filozofiám iných ľudí, budeš hľadať nové cesty tým ktorí rozumejú čo je bohatstvo.

Aby si viedol prospešný život, uč sa správne postoje a vhodné správanie týkajúce sa peňazí. Veľakrát sa budeš musieť zastaviť a prispôsobiť. Nakoniec budeš bohatší pretože si sa naučil a aplikoval správne postoje a zlepšil svoj vzťah ku peniazom.

Preložil: Marek Druska

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár