Grécko je v hospodárskej depresii. Či bude, alebo nebude súhlasiť s ničivými podmienkami uvalenými od svojich veriteľmi za účelom získania finančnej pomoci, taktiež je aktuálna aj možnosť Grécka pre neskorší odchod z eurozóny. Je však nepochybné, že Grécko má pred sebou ďalšie dlhoročné problémy.

Vláda ako potenciálny zdroj príjmov, svoj optimizmus obracia na ťažbu ropy a zemného plynu. Grécko takmer nedosahuje žiadnu produkciu ropy a zemného plynu, keďže nájdenie veľkých objavov v minulosti zlyhali. Ale stále si drží nádej ohľadom veľkých potenciálnych zásob nachádzajúcich sa na mori.

Za predchádzajúcej vlády, Grécko  navrhlo daňové škrty pre prieskum ropy a plynu s cieľom prilákať viac investícií. Taktiež vykonali rozsiahly seizmický pobrežný prieskum v Iónskom a Stredozemnom mori medzi rokmi 2012 až 2014, v snahe zlepšiť informácie o svojich rezervách.

Súvisiace: Prečo chcú Gréci zostať v Eurozóne?

14. júla, grécka vláda oznámila, že dostala práve tri ponuky pre pobrežné ropné vrty, na západe v Iónskom mori a na juhu Kréty v Stredomorí. V tejto oblasti je viac ako 20 blokov pre ponuku, keďže sa jedná o rozlohu viac ako 200 000 kilometrov štvorcových. Grécka vláda pozvala ruské a čínske podniky, aby sa uchádzali, ale zatiaľ ministerstvo Energetiky neodhalilo informácie o tom, ktoré spoločnosti predložili tieto ponuky.

Bohatstvo Grécka ropy a zemného plynu do značnej miery závisí na spoločnosti Energean Oil & Gas, ktorý je jediným výrobcom domácich ropných produktov v krajine. Energean sa snaží zvýšiť produkciu v iba produkujúcich oblastiach Grécka, na ostrove Prinos. Taktiež práve dokončila 3D seizmický prieskum, ktorý pomôže dozvedieť sa viac o tom, čo sa nachádza pod ním, alebo okolo neho. Ale aktuálne ropné pole za rok 2014 produkovalo len 1300 barelov denne. Spoločnosť má mnohoročný plán na zvýšenie produkcie k úrovni 10 000 barelov za deň, čo je stále mizernou produkciou podľa celosvetových štandardov.

Energean taktiež plánuje program prieskum so svojim partnerom Trajan Oil & Gas v jej pobrežnom meste Ioannina, na západe Grécka, rovnako ako aj prímorskom meste Katakolo, ktoré sa nachádza na západe poloostrova Peloponéz. Vláda odhaduje, že jeho oblasť by mohla mať tri až päť miliónov barelov ropy.

Samozrejme, že dlhová kríza vrhá dlhý tieň nad operáciami firmy Energean. Spoločnosť dúfa, že partnerstvá s väčšími medzinárodnými ropnými spoločnosťami povedú k investíciám s pobrežnými ropnými polami. Väčšie spoločnosti by mohli poskytnúť financovanie, ktoré malá Energean tak potrebuje. Ale plány na partnerstvá sú v podstate zastavené, z dôvodu neistého politického a ekonomického prostredia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Energean, Matthaios Rigas pre denník Financial Times v máji roka 2015 poznamenal: “Bez likvidity v bankovom systéme a jasnej správy, že Grécko zostane v eurozóne a bez konsenzu všetkých politických strán, strategické oblasti, ako je cestovný ruch, doprava alebo využívanie prírodných zdrojov zostanú zatiaľ nedotknuté, keďže podnikateľská klíma bude aj naďalej negatívnou.”

Napriek zmätku v posledných niekoľkých týždňoch, ktorého súčasťou bolo neuhradenie platieb pre MMF, zavretiu bánk a potenciálnym nezhodám s eurozónou, Grécke ministerstvo energetiky vylúčilo realizáciu ponúkaného rozšírenia možných financovaní. Táto časová lehota je preskúmavaná už vyše dvoch mesiacov.

Súvisiace:

Grécko strávilo až 90 z posledných 192 rokov vo finančnej kríze
Viac ako 20 krajín sveta čelí dlhovej kríze, ako Grécko

Ďalšou možnosťou nad ktorou grécka vláda uvažuje, je plynovod Ruska. Turecký projekt Stream je vnímaný, ako konkurent k Trans-jadranskému plynovodu, ktorý by mal smerovať z Azerbajdžanu do Talianska. Tento plynovod by Rusku mal umožniť dodávať zemný plyn do Európy bez toho, aby sa museli starať o Ukrajinu. Grécky minister energetiky 9. júla preukázal svoju podporu plynovodu, ktorý by by v prípade dokončenia mohol cez Grécko posielať 47 miliárd m3 zemného plynu.

Avšak, tento projekt je vysoko podozrivým, keďže mnoho európskych politikov podporuje alternatívnu cestu z Azerbajdžanu. Turecko sa ešte taktiež musí dohodnúť na realizácií projektu. Existujú veľká šanca, že nakoniec nebude postaveným.

Napriek tomu, Grécko bude taktiež profitovať z Trans-jadranského plynovod, ale minister energetiky vyjadril svoju nespokojnosť s finančnými podmienkami, aj keď projekt podporuje.

Dokonca keď aj Grécko je úspešné pri získavaní väčšieho záujmu a investíciách z ropných a plynárenských spoločností, bude trvať niekoľko rokov, než sa reálne zhmotní akékoľvek podstatné zvýšenie produkcie ropy. To ponúka aspoň malú útechu vláde a ľuďom, ktorí hľadajú krátkodobé ekonomické odpovede.

Zdroj: 24hgold, CSImonitor

Facebook komentár