Obchodníci so zlatom diskutujú o správach amerických Republikánov, ktorí vyhlásili, že sa pokúsia o návrat k zlatému štandardu. Či ide alebo nejde o dobrú vec záleží na detailoch: ak by nebol zavedený dobre, mohlo by to veci iba zhoršiť. Osobne si myslím, že sa to vôbec neuskutoční, stojí to však za to preskúmať, najmä pre tých, čo sa zaujímajú o trh so zlatom.

Prvá otázka je ohľadom ceny: ak by sa vrátil dolár k zlatému štandardu, na akej ceny by to bolo? Dobrou správou pre tých, čo držia zlato a možno aj zlaté akcie je, že cena by bola astronomicky vysoká. Blog Jima Sinclaira „The Mathematics of Gold“ je dosť inštruktážny; cena musí byť funkciou amerického medzinárodného dlhu a zlato, ktoré USA má, pôjde medzinárodným veriteľom dlhu. Sinclair kalkuluje s cenou 12 500 USD, aj keď si myslím, že je ešte príliš nízka. Ak si zoberieme menovú zásobu M2 – niečo cez 10 triliónov USD – a vydelíme číslom uncí, ktoré by podľa Ministerstva financií mala USA vlastniť – 261 499 000 – dostaneme číslo 38 241 USD. Myslím, že táto cena by bola nevyhnutná pre správnu implementáciu zlatého štandardu.

Pred tým, než začnú moji kolegovia zo zlatého trhu skákať hore a dole, zvážme ešte pár vecí:

  1. Návrat k zlatému štandardu znamená koniec sociálneho štátu po oboch stranách a vyrovnaný rozpočet. Môže sa to skutočne stať, keď Republikánska strana aj naďalej podporuje „vojnu proti teroru“ a nemá plán, ktorý vyvažuje rozpočet?
  2. Predpokladajme však, že by sa horeuvedený optimistický scenár naplnil. Čo to znamená pre tých Američanov, ktorí už sú zadlžení a bez zlata? Ich situácia sa zhorší: dlh stále majú, avšak návrat späť k zlatému štandardu znamená isté obdobie deflácie, počas ktorej sú zo systému vyradené zlé investície a vládny stimulus už takisto nie je možný. Je to výhodné na udržanie sociálneho poriadku a vytvorenie krajšej budúcnosti? Budú tí zadlžení schopní sa oddlžniť?
  3. Predpokladajme, že sa zlato vráti k zlatému štandardu pri ešte vyššej cene – povedzme, že 50 000 USD/oz. Predpokladajme však, že Čína a iní veritelia sa tým budú cítiť ukrátení, čo by znamenalo, že by dostali málo zlata (čím vyššie ceny zlata, tým menej zlata dostanú za splatenie svojich dolárových rezerv a štátnych dlhopisov). Predpokladajme, že by chceli na oplátku niečo späť, ako napríklad kontrolu nad majetkom vlády USA, stratu americkej suverenity a veľkú úlohu v Spojených národoch alebo niečo podobné. Bolo by to dobré?

Ešte poslednú  vec: zlato hrá úlohu pri riešení tejto dlhovej krízy. A možno je určitý druh zlatého štandardu riešením. Zostávam však skeptický, aj keď to ide z populárnych amerických strán a nemyslím si, že samotný zlatý štandard je odpoveďou; skôr je potrebný nejaký typ odpustenia dlhov. Nakoniec je teda diabol v detailoch.

Či už zlatý štandard bude alebo nie, verím, že sa dostávame do „prime time-u“ zlata. Význam zlata sa konečne zažína široko chápať aj verejnosťou, od septembrových maxím v 2011 nastal veľký výpredaj a základné fundamenty rast už len podporujú, USA stále ide v rozpočtovom deficite, tak ako aj väčšina sveta, takže potreba pevných peňazí sa stále stupňuje. Fyzické zlato musí byť a ostáva aj naďalej užitočným nástrojom pre tých, čo chcú začleniť obchodovanie alebo diverzifikáciu fyzického zlata do uchovania svojej hodnoty. 


Zdroj: InformedTrades

Facebook komentár