Všetky oči sa budú počas tohto týždňa upriamovať na švajčiarský Davose, kde sa stretnú tisíce svetových manažérov a vládnych predstaviteľov, počas Svetového ekonomického fóra.

Kým lyžiarske stredisko mesta je pravdepodobne najslávnejšej za usporiadanie tohto výročného stretnutia, je známe aj pre mnoho ďalších vecí.


V 1560 metroch Davos uvádza, že je na “najvyššie položeným mestom v Európe*.”

*Tento fakt je otázny. Napríklad, Livigno v Taliansku (1860 m) a Saint-Verano vo Francúzsku (2090 m) sú ešte vyššie položené než Davose.


Davos je domovom najvyššieho pivovaru v Európe. Biervision Monstein sa označuje, ako “posledná zástavka pred nebom.”


Celoročne v Davose žije zhruba 11 000 ľudí. Avšak pre hostí je k dispozícií zhruba 28 000 lôžok, ktoré môžu byť komerčne prenajímané a to buď v hoteloch a apartmánoch.


Davos má najväčšie prírodné klzisko v Európe, ktoré sa nachádza v centre mesta. Klzisko je o rozlohe 18 000 m2, čo zodpovedá zhruba trom ihriskám amerického futbalu.


Miestny hokejový tím, HC Davos, je jedným z najúspešnejších klubov vo Švajčiarsku. Až 30-krát vyhral švajčiarsku ligu, naposledy v roku 2011.


HC Davos je taktiež hostiteľ Spengler Cup, ktorý je podľa oficiálnych internetových stránok, najstarší medzinárodným hokejovým turnajom na svete. Už od roku 1923 sa odohráva medzi Vianocami a Novým rokom.


Davos je jednou zastávkou vrámci panoramatickej trasy po železnici – Bernina Express, ktorá spája Švajčiarsko s Taliansko a je známou pre svoje rozloženie krajiny.


Davos nie je ďaleko od Klostersu, ktoré je lyžiarskym strediskom, kde už po desaťročia trávy zimné prázdniny britská kráľovská rodiny. Na obrázku je princ William z roku 1992.


Nemecký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny Thomas Mann bol veľkým fanúšikom Davose. Jeho román “Čarovný vrch” sa odohráva v tomto meste.


Davos je jedným z najväčších švajčiarskych lyžiarskych stredísk, ktorý sa pýši šiestimi rôznymi lyžiarskymi areálmi a zjazdovkami o celkovej rozlohe celkom 320 km.


( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ABCNews

Facebook komentár