Svajciarsko_povedalo_ano_pre_danove_sidla_velkych_firiem

Švajčiarsko schválilo revíziu zákonníka o dani z príjmov právnických osôb, pričom sa tak rozhodlo zostať atraktívnou základňou pre spoločnosti ako Procter & Gamble, Vitol a Caterpillar a to aj na úkor krátkodobého poklesu daňových príjmov.

Výsledok, schválený 66,4% podielom voličov, tak ukončí roky sporov a neúspešných pokusov o rozsiahlu opravu trvajúcu cez dva roky, čo zabezpečuje, že Švajčiarsko zostáva pre spoločnosti nízkym daňovým domicilom a stále je v súlade s medzinárodnými pravidlami.

Minister vnútra Alain Berset poznamenal: „Toto veľmi jasné “áno” je dobrou správou pre našu krajinu,“ … „Je to projekt, ktorý nám umožňuje zostať konkurencieschopný v medzinárodnom meradle.“

Nový systém bude pozostávať zo zrážok zo zisku z patentov a výdavkov na výskum a vývoj, aby sa vyrovnal s tým, ako sa zbaviť oslobodení, ktoré sú v súčasnosti poskytované nadnárodným spoločnostiam. Je to preto, že už nie sú v súlade s pravidlami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Svajciarsko_povedalo_ano_pre_danove_sidla_velkych_firiem_2

Neschopnosť uskutočniť reformu by mohla vyvolať odchod firiem do miest s nízkymi daňami, ako je Írsko alebo Singapur, pretože vo Švajčiarsku by boli zdaňované rovnakou sadzbou ako miestne spoločnosti – čo pre firmy so sídlom v Ženeve znamená až 24,16%.

To mohlo byť pre hospodárstvo zničujúce. Podľa štúdie spoločnosti McKinsey a priemyselnej skupiny SwissHoldings nadnárodné spoločnosti vytvárajú približne štvrtinu zamestnanosti a tretinu hrubého domáceho produktu. Sú tiež zodpovední za veľký podiel príjmov federálnej vlády zo zdanenia ziskov podnikov.

Kantóny taktiež prijímajú opatrenia v oblasti daní. Kantón Bazilejského mesta, kde sídlia farmaceutickí giganti Novartis a Roche, znížil dane voči spoločnostiam, ako aj francúzsky hovoriaci kantón Vaud. V Ženeve, jednom z popredných svetových centier obchodovania s ropou, voliči v miestnom hlasovaní schválili celkové zníženie daňových sadzieb na 13,99%.

Minister financií Ueli Maurer, uviedol: “Budeme mať daňový systém, ktorý je kompatibilný s OECD a EÚ.” Platnosť pravdepodobne nadobudne účinnosť 1. januára.

Svajciarsko_povedalo_ano_pre_danove_sidla_velkych_firiem_graf_1

Aj pri týchto krokoch sa však môžu zvýšiť sadzby, ktoré platia nadnárodné spoločnosti – keďže sa vyjednávajú individuálne a nie sú verejne známe. Prieskum združenia SwissHoldings medzi jej členmi zistili, že zhruba štvrtina očakáva, že zaplatia sadzbu o viac ako 15% vyššiu ako dnes v dôsledku zmien, zatiaľ čo zhruba polovica predpokladá nárast daní o 5% až 15% .

Napriek tomu by v susednom Francúzsku alebo Nemecku platili ešte viac.

Aj keď úradníci tvrdia, že reforma je pre Švajčiarsko nevyhnutná, keďže by krajina mohla stratiť vrámci celosvetovej konkurencie, čo v krátkodobom horizonte bude stále spôsobovať pokles daňových príjmov o približne 2 miliardy frankov (2 miliardy dolárov) ročne.

Švajčiarsko tiež podporilo nové obmedzenia pre poloautomatické zbrane.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár