Bohatstvo-5-najbohatsich-muzov-sveta-sa-od-roku-2020-viac-ako-zdvojnasobilo

Päť najbohatších ľudí na svete v posledných rokoch výrazne zbohatlo.

Podľa výročnej správy o nerovnosti, ktorú len nedávno zverejnila organizácia Oxfam, od roku 2020 sa čistý majetok týchto miliardárov prudko zvýšil až o 114 % na celkovú sumu 869 miliárd dolárov (po zohľadnení inflácie). Ak budú súčasné trendy pokračovať, svet by sa prvého bilionára mohol dočkať za desať rokov.

Zároveň takmer 5 miliárd ľudí na celom svete schudobnelo, pretože zápasia s infláciou, vojnou a klimatickou krízou. Na odstránenie chudoby by podľa súčasnej trajektórie bolo potrebných takmer 230 rokov.

Správa, ktorá vychádza z údajov zostavených časopisom Forbes bola vydanou v čase, keď sa začínalo každoročné stretnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose, ktoré je elitným stretnutím najbohatších ľudí a svetových lídrov.

Nabil Ahmed, riaditeľ pre hospodársku a rasovú spravodlivosť organizácie Oxfam America, poznamenal: “Hoci nerovnosť rastie, existujú aj svetlé miesta. Zamestnanci sa snažia o zvýšenie svojej výkonnosti prostredníctvom štrajkov a dohôd, ktoré zlepšujú ich odmeňovanie a pracovné podmienky. Na ich strane sú aj niektoré vlády, ktoré presadzujú politiky zamerané na posilnenie práv zamestnancov.“

Ďalej uviedol: “Nachádzame sa v novom zlatom veku, avšak zamestnanci, regulačné orgány a odborári a organizátori komunitní v ňom začínajú vytvárať trhliny.”

Rastúci majetok top miliardárov

Elon Musk, ktorý riadi niekoľko spoločností vrátane Tesla a SpaceX, bol v posledných rokoch veľkým víťazom. Jeho majetok sa koncom novembra vyšplhal na 245,5 miliardy dolárov, čo je o 737 % viac ako v marci 2020 (po zohľadnení inflácie).

Bernard Arnault, ktorý je predsedom francúzskeho gigantu v oblasti luxusného tovaru LVMH, a jeho rodina dosiahli čistý majetok vo výške 191,3 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 111 %.

Zakladateľ spoločnosti Amazon – Jeff Bezos mal majetok vo výške 167,4 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 24 %, zatiaľ čo majetok zakladateľa skupiny Oracle – Larryho Ellisona predstavoval 145,5 miliardy dolárov, čo je nárast o 107 %.

Päticu najbohatších ľudí uzatvára generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway – Warren Buffett, ktorého majetok dosiahol navýšenie až o 48 % na 119,2 miliardy dolárov.

Celkovo sa bohatstvo miliardárov od roku 2020 zvýšilo o 3,3 bilióna dolárov, teda o 34 %, pričom podľa organizácie Oxfam sa ich majetok rozširuje trikrát rýchlejšie ako miera inflácie.

Americkí miliardári, z ktorých mnohí odvodzujú svoje bohatstvo od vlastného kapitálu spoločností, ktoré vedú, sú bohatší o 1,6 bilióna dolárov.

Sila korporácií

V tohtoročnej správe Oxfam uvádza, že korporácie dosahujú veľké zisky, ktoré pomáhajú zvyšovať majetok bohatých jednotlivcov. Sedem z desiatich najväčších verejných spoločností na svete má buď generálneho riaditeľa miliardára, alebo miliardára ako hlavného akcionára.

Podľa organizácie Oxfam, ktorá vychádza z údajov inštitútu Wealth X, 1 % najväčších vlastníkov firiem vlastní až 43 % svetových finančných aktív. V Spojených štátoch táto skupina vlastní 32 % podiel, v Ázii 50 % podiel. Na Blízkom východe vrchné 1 % vlastní 48% podiel finančného majetku, zatiaľ čo v Európe je to 47 %.

Približne 148 najväčších svetových korporácií dosiahlo za 12 mesiacov do júna 2023 zisky vo výške takmer 1,8 bilióna dolárov. To je o 52,5 % viac, ako bol ich priemer v rokoch 2018 až 2021. Oxfam upozorňuje na ropný a plynárenský priemysel, farmaceutické spoločnosti a finančný priemysel, ktoré v poslednom roku alebo dvoch rokoch dosahujú nadpriemerné zisky, ako bol ich priemer v predchádzajúcich rokoch.

Ahmed ďalej poznamenal: “Na vlastné riziko ignorujeme úlohu moci monopolov pri prerozdeľovaní bohatstva smerom nahor.”

Oxfam vyzýva vlády, aby zasiahli.

Dočasný výkonný riaditeľ organizácie Oxfam International, Amitabh Behar vo vyhlásení uviedol: “Verejná moc môže obmedziť nekontrolovateľnú moc korporácií a nerovnosť – formovať trh tak, aby bol spravodlivejší a oslobodený od kontroly miliardárov,” … “Vlády musia zasiahnuť, aby rozbili monopoly, posilnili postavenie zamestnancov, tieto obrovské zisky spoločností zdanili a, čo je rozhodujúce, investovali do novej éry verejných statkov a služieb.”

Grafika: Majetok Top 5 miliardárov sveta 2020 vs. 2023
Bohatstvo-5-najbohatsich-muzov-sveta-sa-od-roku-2020-viac-ako-zdvojnasobilo-graf

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár