Svajciarske_mesto_teneva_zaviedlo_minimalnu_mzdu_nad_3700_eur_mesacne

Švajčiarske mesto Ženeva by malo tento mesiac zaviesť minimálnu mzdu 23 švajčiarskych frankov (25 dolárov) za hodinu, čo sa rovná zhruba 3 772 švajčiarskym frankom (4 100 dolárov) mesačne za 41-hodinový pracovný týždeň.

Takmer dve tretiny kantónu Ženeva v nedeľu hlasovali za zavedenie minimálnej mzdy, ktorá je údajne najvyššou na svete.

Podľa webovej stránky Groupement Transfrontalier Europeen – organizácie zastupujúcej zahraničných pracovníkov vo Francúzsku a Švajčiarsku, sa má začať realizovať v priebehu tohto mesiaca.

Toto opatrenie bolo v rokoch 2011 a 2014 reálne dvakrát odmietnuté voličmi.

Pandémia koronavírusov však ešte viac zdôraznila ženevský problém s chudobou a objavili sa správy o tisíckach ľudí čakajúcich na jedlo.

Televízia France 3 uviedla, že opatrenie prišlo po tom, čo švajčiarske mesto, ktorého ekonomika závisí od turistov a pracovných ciest, bolo obzvlášť jednozančne tvrdo zasiahnuté epidémiou Covid-19.

Rodiny sa čoraz viac spoliehali na zásoby potravinových bánk a na vrchole pandémie sa formovali rady, dlhé viac ako jeden kilometer.

Ženeva je známa ako jedno z najdrahších miest na svete a v prieskume globálnych životných nákladov spoločnosti Mercer sa v roku 2020 sa umiestnila na deviatom mieste.

Michel Charrat, ktorá je prezident Groupement Transfrontalier Europeen, pre denník The Guardian povedal, že hlasovanie o prijatí opatrenia predstavuje „známku solidarity“ s chudobnejšími obyvateľmi Ženevy.

Ďalej poznamenal: “Covid ukázal, že určitá časť švajčiarskeho obyvateľstva nemôže žiť v Ženeve,” … „Covid ukázal, že určitá časť švajčiarskeho obyvateľstva nemôže žiť v Ženeve.“

Dodal, že z opatrenia by malo mať prospech 30 000 pracovníkov s nízkym príjmom – z toho dve tretiny tvoria ženy.

Novú minimálnu mzdu pôvodne navrhovali ľavicové strany vo Švajčiarsku, ktoré tvrdili, že jej zavedenie je najlepším spôsobom riešenia rastúcich životných nákladov.

Pravica namiesto toho navrhla prijať obmedzenia prisťahovalectva z členských štátov EÚ. ako spôsob riešenia krízy – voliči však tento návrh odmietli.

Nová minimálna mzda v Ženeve je viac ako trojnásobná v porovnaní s USA, ktorá je na úrovni 7,25 dolárov za hodinu a viac ako dvojnásobku najvyššej základnej hodinovej sadzby v rámci Spojeného kráľovstva vo výške 8,72 libry (11,20 dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár