Svajčiarski_volici_rozhodnu_o_platenej_otcovskej_dovolenke

Švajčiarski voliči sa čoskoro rozhodnú, či aj otcom poskytnú platenú otcovskú dovolenku.

Švajčiarska vláda vo štvrtok informovala, že žiadosť o mandát na štyri týždne dovolenky získal potrebný počet podpisov, aby sa dostal do národného hlasovania.

Podľa švajčiarskeho práva, občianske iniciatívy ktoré získajú viac ako 100 000 podpisov, musia prejsť aj cez národné referendum.

Iniciatíva, ktorá sa začala v júli, vyžaduje pre nových otcov 20 dní vo forme platenej dovolenky. Podľa návrhu, otcovia musia počas prvých desiatich dní po narodení svojho dieťaťa získať päť dní voľna. Ďalších 15 dní možno užívať kedykoľvek, počas prvých šiestich mesiacov života dieťaťa.

V období svojej dovolenky dostanú 80% svojho priemerného príjmu.

Švajčiarsky parlament v apríli 2016 už takmer podobný návrh zamietol. Toto rozhodnutie aktuálne môže byť zrušené referendom.

Súvisiace: Ktoré krajiny majú najvýhodnejšiu materskú dovolenku?

Švajčiarsko je jedinou krajinou v Európe, ktorá podľa štúdie Európskeho parlamentu nemá štatút otcovskej alebo rodičovskej dovolenky.

Priemerná rodičovská dovolenka – platená a neplatená – je v EÚ celkom o rozsahu vyše 12,5 dňa, takže navrhovaná 20-dňová dovolenka by bola jednou z najpestrejších v Európe.

Švajčiarskym otcom sa v súčasnosti povoľuje jeden alebo dva dni po narodení dieťaťa, vo forme “mimoriadneho voľna”, ktorú je možno prijať, aby sa mohli zaoberať akoukoľvek osobnou záležitosťou – či už ide o zotrvanie v domácnosti, návštevu lekára alebo narodenie dieťaťa.

Navrhovatelia uviedli, že výskum zo strany federálnej rady v krajine ukázal, že táto schéma by ročne vyšla približne na 380 miliónov švajčiarskych frankov (394 miliónov dolárov), čo je menej ako 1% zo sumy, ktorú krajina každoročne vynakladá na dôchodky.

Organizátori verejnej mienky uviedli, že 81% švajčiarskej verejnosti chce platenú otcovskú dovolenku a 90% švajčiarskych mužov uviedlo, že ocenia väčšiu flexibilitu.

Švajčiarske matky majú nárok na 14 týždňov alebo 98 dní platenej dovolenky, s kompenzáciou o hodnote minimálne 80% svojho priemerného príjmu.

Dátum referenda ešte nebol stanovený.

 

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár