Čínske ministerstvo financií dnes poznamenalo, že Anglicko a Švajčiarsko boli formálne prijatí, ako zakladajúci členovia Ázijské Investičnej Banky pre Infraštruktúru (AIIB), deň potom, čo Brazília prijal pozvanie Číny, k tomu aby sa pripojila k AIIB.

Čínska AIIB je videná ako velká konkurencia pre Svetovú banku, Medzinárodný Menový fond a Ázijskú rozvojovú banku a poukazuje na významný krok pre celosvetový vplyv Číny.

Čínske ministerstvo financií poznamenalo, že Rakúsko taktiež požiadalo o členstvo a predložilo svoje dokumenty do Číny.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v sobotu na fóre v Boao, na južnom čínskom ostrove Hainan poznamenal: “Mali by sme sa pozerať dopredu, s vytvorením regionálneho centra ohľadom finančnej spolupráce.”

Xi dodal:”Čína by mala posilniť pragmatickú spoluprácu v oblasti menovej stability, investícií, financovania, úverového ratingu a ďalších oblastí.”

Súvisiace: 

10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

Čo je potrebné na dosiahnutie úspechu v Číne: Podnikanie

Brazília, ktorá je hlavným obchodným partnerom Číny včera poznamenala, že sa pripojila k AIIB a že neexistujú žiadne špeciálne podmienky stanovené pre vstup.

Úrad prezidentky Dilma Rousseffovej v krátkom vyhlásení v piatok poznamenal: “Brazíliamá veľký záujem o účasť v tejto iniciatíve.”

Podľa vyhlásenia Čínskeho Ministerstva financií sa počet zakladajúcich členov AIIB zvýšil na 30 .

Spojené štáty už pred touto novou inštitúciou varovali, keďže ich európski spojenci Británia, Francúzsko, Nemecko a Taliansko počas tohto mesiaca oznámili, že ​sa do tejto banky taktiež zapoja. USA ich požiadala, aby prehodnotili svoj postoj.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár