Spojených národy vydali novú alarmujúcu správu, kde jej štúdie naznačujú, že v nadchádzajúca automatizácia razantne zaberie pracovné miesta, keďže roboti budú ľuďom dominovať oveľa rýchlejšie, než sa predtým myslelo. OSN tak aktuálne navrhuje, že až dve tretiny ľudskej pracovnej sily v rozvojových krajinách bude nahradených automatizáciou.

OSN uvádza, že univerzálny základný príjem bude nutné zaviesť, keďže sa môže stať, že 75% ľudí zostane bez práce.

Súvisiace: Roboty a technológie ohrozujú 10 mil. pracovných miest v Británii

Internetová stránka Anti-Media predtým zverejnila správu okolo predpovedi, kde počas nasledujúcich dvoch desaťročí až polovica americkej pracovnej sily by mohla byť nahradená automatizáciou. Ďalšia štatistická správa uviedla, že automatizovaný softvér by počas desiatich rokov mohol nahradiť až 1,7 milióna vodičov nákladných vozidiel.

Správa UNCTAD od Organizácie Spojených národov konštatuje, že v celosvetovom meradle je vidno prijatie “predčasnej de-industrializácie.”

Správa ďalej vysvetľuje: “Zvýšené používanie robotov v rozvinutých krajinách predstavuje rozsiahle riziká, ktoré v rozvojových krajinách narúšajú tradičné pracovné miesta.”

Znepokojujúca dodatočná správa od Svetovej banky poznamenáva:

“Podiel povolaní, ktoré by mohli čeliť výraznej automatizácii je v rozvojových krajinách v skutočnosti vyšší, než v pokročilejších, kde mnoho z týchto pracovných miest už zaniklo.”

Odporúča sa, aby rozvojové krajiny reagovali na nové “nové prevratné technológie” tým, že príjmu radikálne digitálne technológie a nastolia “podporné makroekonomické, priemyselné a sociálne politiky.”

Nebezpečnejšia otázka sa týka, ako budú ľudia reagovať na takéto straty pracovných miest. Teda ako bude reagovať 1,7 milióna vodičov nákladných automobilov, ktorí sú uspôsobený tak, že z dôvodu automatizácie prídu o prácu? Transhumanista Zoltan Istvan varoval, že by táto situácia mohla v skutočnosti viesť k násilným povstaniam, čo je dôvod, prečo Istvan podporuje základný príjem.

Ako Anti-Media už skôr oznámila:

“Zoltan poznamenal, že nastupujúce roboty budú v pracovnom procese nahrádzať ľudí, čo môže byť jednoznačne pozitívne, takže ľudia sa môžu aj viac vzdelávať a tráviť voľný čas tak, ako si predchádzajúca generácia ani nedokázala predstaviť. Obhajuje myšlienku univerzálneho základného príjmu a federálneho poskytovania sociálnej záchrannej siete, ktorá by v prípade ak roboti v ekonomike začnú naplno nahrádzať ľudí znížila možnosti chaosu a nepokojov.”

Ale táto vízia budúcej transhumanistickej utópie zaváňa Amerikanizmom.

2_3_zamestnancov_v_rozvojovych_krajinach_bude_nahradenych_robotmi

Súvisiace:
9 činností, v ktorých vás už roboty prekonajú
Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

Ľudia v rozvojových krajinách nemusia dostať k dispozícií univerzálny základný príjem, a ak aj áno, ich všeobecné ochudobnenie životných podmienok a slabá sociálna infraštruktúra môže zatieniť príležitosti pre voľný čas a podnikanie.

To sú otázky, ktoré budú v nasledujúcich 10 rokoch znieť čoraz častejšie. Vek automatizácie ohrozuje samotnú podstatu ľudskej práce a môže zmeniť predstavu o zmene úlohy ľudskej bytosti v rámci post-industriálnych spoločností.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: OECD, WorldBank, Anti-Media

Facebook komentár