Poistovacia_spolocnost_nahradi_cast_zamestnancov_technologiou_umelej_inteligencie_od_IBM_2017

Budúcnosť, v ktorej sú ľudský zamestnanci nahradenými strojmi sa čoraz viac stáva realitou, keďže už poisťovacia spoločnosť v Japonsku prepustila viac ako 34 zamestnancov, keďže ich nahradí systém umelej inteligencie, ktorý vie poistencom vypočítať platby.

Fukoku Mutual Life Insurance verí, že produktivitu zvýši o 30% a očakávajú návratnosť svojej investície za menej ako dva roky.

Firma uviedla, že by každým rokom mohla ušetriť zhruba 140 až 200 miliónov japonských jenov (1 až 1,4 milióna libier). Tento systém umelej inteligencie má byť nainštalovaný už v tomto mesiaci. Udržiavanie ich bude ročne stáť okolo 15 miliónov jenov (100 000 libier).

Tento krok ale pravdepodobne neuvítalo, ale o 34 zamestnancov, ktorí budú do konca marca prepustení.

Súvisiace: Elon Musk a ostatní velikáni investujú $ 1 miliardu v oblasti umelej inteligencie

Systém je založený na IBM Watson Explorer, ktorý podľa vyjadrení technologickej firmy disponuje “kognitívnou technológiou, ktorá môže myslieť ako človek”, čo mu umožňuje “analyzovať a interpretovať všetky dáta, vrátane neštruktúrovaného textu, obrázkov, audia a videa.”

Táto technológia podľa vyjadrení japonskej firmy bude schopnou čítať desiatky tisíc lekárskych osvedčení a faktov ohľadom dĺžky hospitalizácie, lekárskej histórie a prípadných chirurgických zákrokov.

Poistovacia_spolocnost_nahradi_cast_zamestnancov_technologiou_umelej_inteligencie_od_IBM_2017_1

Kým použitie umelej inteligencie drasticky zníži potrebný čas pre výpočty spoločnosti Fukoku, ktorých objem, v priebehu finančného roka predstavoval 132 000. Jedná sa o čiastky, ktoré neboli vyplácané, kým zamestnancami nebudú schválené.

Zmenšujúci sa počet Japoncov, starnutie populácie, v spojení s ich zdatnosťou v oblastiach robotických technológií z nich vytvára vhodnú oblasť pre hlavné testovania v oblasti umelej inteligencie.

Podľa 2015 správy od Nomura Research Institute, by až takmer polovica všetkých pracovných miest v Japonsku do roku 2035 mohla byť vykonávaná pomocou robotov.

Dai-Ichi Life Insurance už na posúdenie týchto platieb zaviedla podobný systém, aj keď nevykonala zníženie počtu zamestnancov. Japan Post Insurance má však taktiež záujem o zavedenie podobných opatrení.

Umelá inteligencia by však čoskoro mohla zohrávať úlohu aj v politike krajiny. Počas budúceho mesiaca chce Ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu na zasadnutí kabinetu a parlamentného zasadnutia predstaviť skúšku umelej inteligencie, ktorá má pomôcť úradníkom pri návrhoch odpovedí.

Poistovacia_spolocnost_nahradi_cast_zamestnancov_technologiou_umelej_inteligencie_od_IBM_2017_2

Ministerstvo dúfa, že umelá inteligencia úradníkom pomôže znížiť čas dlhých hodín, ktoré trávia prípravou písomnej odpovedi pre ministrov.

Ak experiment bude úspešný, mohlo by to byť prijatým aj pre iné vládne agentúry.

Systém by mal štátnym zamestnancom podobných otázkach poskytnúť vhodné údaje, na základe minulých odpovedí.

Súvisiace: Google chce zmeniť spôsob, akým používame internet

Avšak postup japonských robotov umelej inteligencie nebol tak celkom bezproblémovým. Na konci minulého roka jedna výskumná skupina zastavila svoju snahu pre vyvinutie dostatočne inteligentného robota, ktorý by vedel zložiť prijímacie skúšky na prestížnej Tokijskej univerzite.

Noriko Arai, ktorý je profesorom v Národnom inštitúte informatiky, pre tlačovú agentúru Kyodo povedal: “Umelá inteligencia nie je vhodnou pre odpovede na typ otázok, ktoré vyžadujú schopnosť pochopiť význam v širokom spektre.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheIndependent, MarketWatch

Facebook komentár