Jack_Ma_Za_30_rokov_by_mohol_najlepsim_riaditelom_aj_robot_2017_top

Dokonca top technologickí manažéri si myslia, že by jedného dňa taktiež mohli byť nahradení robotmi.

Zakladateľ a predseda internetového gigantu Alibaba – Jack Ma, ktorého Fortune Magazine menoval za jedného z veľkých svetových vodcov predpovedá, že technológie v nie príliš vzdialenej budúcnosti budú môcť obmedziť počet riaditeľov, alebo vedúci predstaviteľov.

Ma vo svojom prejave počas víkendu na podnikateľskej konferencii v centrálnej Číne poznamenal: “Za 30 rokov, bude robot pravdepodobne na obálke časopisu Time ako najlepší generálny riaditeľ (CEO).” Týmto vyjadrením sa tak snažil varovať nad temným období ľudí, ktorí sú pripravení priniesť rozsiahly technologický pokrok do životov každého z nás.

Miliardár ďalej uviedol: “V najbližších troch desaťročiach svet bude čeliť oveľa väčším problémom, ako radostiam,” a dodal, že vzdelávacie systémy musia vychovávať deti k väčšej kreativite a zvedavosti, lebo by naša pripravenosť na budúcnosť mohla byť naozaj nevhodnou.

Ma ďalej uviedol: “Roboti sú rýchlejšími a racionálnejšími než ľudia a nemusia sa dostať do emocionálneho hnevu – ak sa pozrú na úspechy svojich konkurentov.

Avšak zároveň vyjadril aj optimizmus, že roboti zlepšia životy ľudí najmä v dlhodobom horizonte.

Ma ďalej poznamenal: “Stroje budú robiť to, čo sú schopné robiť aj ľudské bytosti,” … “Stroje by sa mohli stať partnermi a spolupracovníkmi ľudí, než by sa stali najväčším nepriateľom ľudstva.”

To je oveľa miernejší výhľad ako iný líder ďalšej celosvetovej technologickej spoločnosti – Elon Musk. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla a SpaceX v roku 2014 povedal, že umelá inteligencia je pre človeka najväčšou existenčnou hrozbu a v súčasnosti dúfa, že ju treba využiť takým spôsobom, ktorá bude pre spoločnosť prínosom.

Vyjadrenia Jacka Ma prichádzajú v období, kedy spoločnosť Alibaba pokračuje v expanzii do jej hlavné podnikania v oblasti e-commerce. Spoločnosť je jedným z popredných poskytovateľov cloud computingu a snaží sa expandovať aj do oblasti digitálnych médií.

Ma predpovedá, že technológie nakoniec vytvoria problém okolo dostatok kancelárskych pracovníkov, čo povedie ku kratšiemu pracovnému týždňu.

Predpovedal: “Za 10 alebo 20 rokov budú ľudia pracovať menej ako štyri hodiny denne, možno tri dni v týždni. S menším časom stráveným v práci sa budeme môcť pýtať, ako zasa viac žiť.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, TheGuardian

Facebook komentár