Tretina_tweetov_pre_Trumpa_vytvaraju_roboty_2016

Donald Trump je na sociálnej sieti Twitteri omnoho viac populárnym ako Hillary Clintonová, či už ľuďmi alebo robotmi.

Univerzitný výskumníci, ktorí sledujú politickú činnosť na sociálnej sieti Twitter zistili, že počas prvej prezidentskej debaty výskyt hashtagov okolo Trumpa bol dvojnásobkom hashtagov u Clintonovej.

(hashtag je slovo alebo fráza označené predponou „#“. Význam slov označených týmto symbolom – tagom – je dnes chápaný ako forma kľúčového slova. Najčastejšie je využívaný v informačných systémoch na jednoznačné označenie článkov, dokumentov alebo ich častí, prípadne kľúčových alebo podstatných slov.)

Súvisiace: Twitter pozastavil ďalších 235 000 účtov za podporu terorizmu

Ale tím akademikov na čele s profesorom Philipom Howardom z Oxford University taktiež zistil, že 33% z pozitívne hastagov pre Trump boli riadené robotmi a vysoko automatizovanými účtami, v porovnaní s 22% ktoré boli zaznamenané u Clintonovej.

Boti sú automatizované účty sociálnych médií, ktoré významne ovplyvňujú ostatných užívateľov. Niektoré z nich sú schopné odpovedať na základné otázky a spĺňajú funkciu zákazníckeho servisu, ale môžu byť taktiež použité pre spam a obťažovať ľudí.

Howard a jeho tím založili svoje závery, ktoré neboli preskúmané, na 9 miliónoch tweetov, ktoré boli vytvorené počas prvej prezidentskej debaty – 26. septembra.

Boli sledované aktivity okolo populárnych hashtagov okolo Trumpa vrátane #AmericaFirst, #ImWithYou, #MakeAmericaGreatAgain a #NeverHillary, rovnako ako hastagy pre Clintonovú – #ImWithHer, #NeverTrump, #WhyIWantHillary a #HillarysArmy.

Účty na sociálnej sieti Twitter, ktoré zobrazujú podozrivé aktivity, ako napríklad vytváranie viac než 50 správ denne, sa podľa výskumníkov pravdepodobne jedná o roboty.

Howard poznamenal: “Nevieme, kto tieto roboty vytvára, avšak sa môže jednať o tvorcov kampane, stúpencov, ako aj kandidátov.”

Výskum tak ukázal, že Trump získal svoje “víťazstvo” na sociálnej sieti Twitter, dokonca aj bez automatických tvorcov správ. Howard uviedol: “Ak by sme aj odstránili všetky roboty, zdá sa že Trump je stále viac populárny a má väčšiu popularitu.”

Howard je súčasťou tímu, ktorý na Oxforde študoval tzv. výpočtovú propagandu, ktorá skúmala úlohu politických robotov (botov) počas volieb v Mexiku a Venezuele, rovnako ako počas hlasovania o Brexite vo Veľkej Británii.

Súvisiace: Čínsky Twitter vzrástol až o 175%!

Uviedol: “Mali by sme byť skeptickí k výtvorom sociálnych médií,” … “Politici pomocou robotov ovplyvňujú diskusiu, často formou negatívnej kampane, keďže v mnohých prípadoch tieto roboty vedia byť veľmi útočné.”

Správy a tweety z dobre navrhnutých robotov sú stále na nerozoznanie od skutočných ľudí a stávajú sa populárnym spôsobom, ako firmy komunikujú so zákazníkmi.

V mesiaci apríl, sociálna sieť Facebook predstavila roboty pre aplikáciu Messenger – služba, ktorá umožňuje používateľom prístup ku všetkému, od zmien v počasí, až po oznámenia okolo nákupov a to všetko prostredníctvom aplikácie pre posielanie správ.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár