Robot_ktory_nahradi_Vas_smartfon_je_uz_na_ceste_2017

Jedného dňa budeme namiesto smartfónov všetci vlastniť robotov.

Droidi s realistickým ľudským výzorom Vám budú radiť v rôznych situáciách. Dokonca Vám pripravia kávu presne tak, ako to máte radi.

Aspoň tak predpovedajú budúcnosť niektorí odborníci z oblasti robotiky a umelej inteligencie, ktorí sa minulý týždeň stretli na konferencii G-summit. Stretnutie sa konalo v oblasti Pebble Beach v americkom štáte Kalifornia a jedným z organizátorov bola inovátorská spoločnosť GWC.

Skupina vedcov a výskumníkov počas konferencie oslavovala najnovšie pokroky na poli robotiky. Zároveň sa však zhodli na tom, že dnešné modely vybavené umelou inteligenciou majú ešte stále obrovské obmedzenia.

Súvisiace: Bill Gates chce zdaniť roboty, ale EÚ je proti

Mnoho ľudí si praje, aby sa C-3PO stal skutočnosťou. Ide o inteligentného a priateľského droida z filmov Star Wars. Steve Carlin, ktorý je na čele strategického oddelenia v spoločnosti SoftBank Robotics America, vraví, že ak naozaj očakávate skorý príchod robota ponášajúceho sa na C-3PO, budete sklamaní. SoftBank Robotics America v súčasnosti vyvíja 1,2 metrov vysokého robota s ľudskými črtami, ktorý vystupuje pod menom „Pepper“.

Pepper ovláda niekoľko šikovných trikov. Dokáže rozoznať tváre niekoľkých rôznych ľudí a privítať zákazníkov v podniku Pizza Hut. Nedokáže sa však samostatne pohybovať po otvorenom priestranstve. Mechanické stvorenia spoločnosti Boston Dynamics dokážu behať po schodoch a predierať sa snehom, ale nemali by ste od nich očakávať inteligentné konverzácie o zmysle života. Hranaté stroje z dielne Amazon Robotics dokážu premávať po obrovských skladoch a so zarážajúcou efektivitou prenášať balíky s tovarom. Ale to je všetko, čo zvládnu. Ich existencia má iba jediný účel.

Robot_ktory_nahradi_Vas_smartfon_je_uz_na_ceste_2017_1

Robo-evolúcia

Vedúce osobnosti v oblasti umelej inteligencie a technologického výskumu však s istotou tvrdia, že jedného dňa nás bude obsluhovať C-3PO. Čo ich vedie k tomuto presvedčeniu?

Odpoveď máte vo svojich rukách. Lepšie povedané, v smartfóne, ktorý máte vo svojich rukách.

Smartfón je kombináciou rozličných technológií. Všetky z nich si ale prešli vlastnou evolúciou v rámci vlastných časových osí. Všetky tieto technológie nakoniec dosiahli potrebnú úroveň pokroku a naskytla sa možnosť na ich vzájomné prepojenie. Tak sa zrodila technológia smartfónov.

Robot by mal vzniknúť na podobnom princípe. V konečnom dôsledku je tiež iba súborom rôznych veľmi komplexných technológií. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad rozpoznávanie reči, vizuálne systémy a mechanické inžinierstvo. Dmitry Grishin je spoluzakladateľom ruskej internetovej spoločnosti Mail.Ru a generálnym riaditeľom spoločnosti Grishin Robotics. Vyhlásil, že keď sa všetky spomenuté technológie dostanú na potrebnú úroveň, bude možné spojiť ich v rámci jediného zariadenia. To bude predstavovať zrod „univerzálneho“ robota, ktorý bude pripomínať ikonického C-3PO.

Súvisiace: Čína sa chce stať top krajinou v oblasti umelej inteligencie

Grishin sa nevyjadril k tomu, na ktorom stupni robo-evolúcie sa v súčasnosti nachádzame a ako dlho ešte budeme musieť čakať na „univerzálneho“ robota.

Môžeme sa však vrátiť ku analógii so smartfónom. Keď vezmete do úvahy vývoj jednotlivých komponentov Vášho mobilného zariadenia, získate predstavu, o akom dlhom časovom období je reč.

  • Prvý rádiový vysielač vznikol v roku 1887.
  • Prvý komerčne dostupný fotoaparát bol vyrobený v roku 1839.
  • Prvá katódová trubica, ktorá je skorým predchodcom dnešného digitálneho displeja, vznikla v roku 1897.
  • Prvý integrovaný obvod bol zostrojený v roku 1949.

Prirodzene, konštrukcia smartfónu si vyžaduje oveľa viac súčiastok. Napriek tomu je však zrejmé, že uplynulo viac než 100 rokov od vývoja prvej kľúčovej technológie až po predstavenie modelu iPhone v roku 2007.

Znamená to, že na robotov známych z vedecko-fantastickej literatúry si musíme počkať ďalších 100 rokov? Nie nevyhnutne. Technologický pokrok napreduje exponenciálnou rýchlosťou a každá nová inovácia je obrovským krokom vpred.

Dobrou správou je, že všestranný superinteligentný robot je už na ceste. Svoj smartfón však zatiaľ neodhadzujte.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheVerge, ZDNet

Facebook komentár