6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018

Rok 2017 bol smutným rokom pre technologický priemysel, ktorý sa zaoberal hybridnými gadgetmi, predvídateľnými upgradmi a veľkolepými krachmi. Aké vzrušenie prinesie rok 2018? Tu je niekoľko našich predpovedí pre nasledujúci rok.

Rozšírená realita vo vrecku

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_1

Virtuálna realita ovládla svet. Headsety cez ktoré ste sa pozreli na hry alebo 360-stupňové videá, neboli takým hitom, ako mnohí dúfali. V roku 2018 sa veľa tej istej technológie môže konečne dostať do hlavného prúdu pomocou gadgetu, ktorý už vlastníte: vášmu smartphonu.

Rozšírená realita prekrýva digitálne obrázky v skutočné slovo, ako je vidieť vo fotoaparátu smartphonu. Inteligentné telefóny v zariadeniach obsahujú výkonné technológie rozšírenej reality, takže každý, kto má dostatočne rýchle zariadenie, si to môže vyskúšať. Napríklad so službou spoločnosti Apple ARKit, ktorá je aplikáciou operáčného systému iOS, ktorá môže mapovať miestnosť a používať realistické, meniace sa osvetlenie, aby sa objekty lepšie spojili so scénou.

Stále čakáme na veľkú aplikáciu, ale rozšírená realita by v budúcom roku mohla naďalej meniť nákupy a selfie. Nie je k tomu potrebný žiadny objemný počítač.

Pomocné roboty

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_2

V tomto roku sa roboty konečne vydali do ulíc. Nie, nejedná sa o vzburu proti svojim ľudským vládcom (prinajmenšom zatiaľ nie).

Niekoľko spoločností vyvinulo roboty, ktorí sa pohybovali po chodbách hotelov a nemocníc, potláčali zločinnosť v obchodných centrách alebo len rozdávali burrito v okolí predajní. Tieto roboty na navigáciu používajú kombináciu GPS signálu, senzory a kamery.

Avšak už v súčasnosti čelia odporu. Bezpečnostný robot, nasadený SF SPCA na vyčistenie táborov okolo nehnutelností bol údajne zrazený a natretý výkalmi od rozhnevaných miestnych obyvateľov. San Francisco dokonca nedávno prijalo predpisy pre obmedzenie počtu robotov nachádzajúcich na uliciach. Ale títo pomocníci sa pravdepodobne len v začiatkoch, ak sa im podarí vyhnúť sa spadnutiu do fontán.

Inteligentné domy, ktoré umožnia aj odovzdanie zásielky

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_3

Nie ste doma, ale to neznamená, že technologický podnikatelia sa nedokážu popasovať aj s riešením tohto problému, čiže svoje objednávky si viete prevziať odkiaľkoľvek. Spoločnosť Amazon odštartovala túto službu už v roku 2017, keďže kuriérom umožňujú prístup do vášho domova, prostredníctvom špeciálneho inteligentného zámku. Počas budúceho roka budú nasledovať ďalšie partnerstvá medzi dodávateľskými službami a inteligentnou domácou technológiou.

Hlasoví asistenti

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_4

Horučka po inteligentnej asistenke Alexa sa rozšírila a väčšina veľkých technologických hráčov pracuje na vlastných hlasových asistentoch. Odrazia sa od inteligentných reproduktorov a objavujú sa vo všetkom, od automobilov po spievajúce ryby.

V roku 2018 si spoločnosti ako Amazon a Google budú konkurovať, aby vás dostali do jedného hlasového ekosystému. Po tom, ako spoločnosť Google opakovane zakázala Amazonu zaradiť YouTube do inteligentného reproduktoru – Echo Show, Amazon konečne odovzdal a súhlasil s hardvérom spoločnosti Google. Na hlasových platformách treba očakávať podobné služby. Pred uplynutím roka môže byť potrebné vyhlásiť svoju vernosť buď Alexe, Siri, Cortanu alebo službe Asistent Google.

Váš internetový účet sa môže zmeniť

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_5

Je pravdepodobné, že v súčasnosti za vaše internetové pripojenie platíte paušálny mesačný poplatok. Niektoré spoločnosti si účtujú rôzne ceny za rýchlejšie alebo pomalšie pripojenia, ale to k čomu máte prístup, neobmedzujú.

Nedávne zrušenie pravidiel FCC o neutralite siete otvorilo dvere pre poskytovateľov internetových služieb, aby experimentovali s rôznymi cenovými štruktúrami. Teoreticky by mohli účtovať viac firmám ako Netflix, Amazon Prime Video, alebo sociálne siete by mohli byť za účasti dodatočného mesačného poplatku. Akékoľvek zmeny pravdepodobne začnú byť malé, keďže spoločnosti testujú reakcie zákazníkov a zistia, či z toho dôvodu začnú prechádzať ku konkurentom (ak sú nejakí).

Google experimentuje z novou aplikáciou pre fotografie

6_technologickych_predpovedI_pre_rok_2018_6

Väčšina modernizácií smartphonových fotoaparátov sa sústredili na zlepšenie skutočnej kamery, napríklad na získanie väčšieho počtu pixelov alebo väčšieho snímača do obmedzeného priestoru. Spoločnosti ako Google v súčanosti používajú výpočtové systémy aj pre fotografie. Pixel 2 pre smartphony je schopný detekovať obrys predmetu a hodiť ho do rozostreného pozadia a Google nedávno vydala niekoľko malých aplikácií pre fotografie. Pozrite sa na veľké vylepšenia v tom, ako vaše fotografie vyzerajú.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár