Systém rozšírenej reality Navion premieta rôzne informácie priamo na čelné sklo vozidla.

Systém rozšírenej reality Navion premieta rôzne informácie priamo na čelné sklo vozidla.

Systém rozšírenej reality od spoločnosti WayRay spôsobí, že Vaše čelné sklo bude vyzerať ako počítačová hra.

WayRay je švajčiarskou spoločnosťou, ktorá sa venuje vývoju systémov rozšírenej reality pre automobily. 28. novembra sa zúčastnila podujatia Los Angeles Auto Show a vyhrala tu hlavnú cenu pre start-upové spoločnosti.

Jej produktom je malé zariadenie s názvom Navion, ktoré premieta virtuálnu prístrojovú dosku priamo na čelné sklo vozidla. Softvér je schopný zobrazovať informácie o rýchlosti a aktuálnom čase, či dokonca šípky a ďalšie grafické prvky, ktoré pomôžu vodičovi orientovať sa v priestore, vyhýbať sa nebezpečenstvám na ceste a včas spozorovať chodcov na vozovke.

Spoločnosť WayRay tvrdí, že informácie zobrazené priamo na prednom skle sú zárukou toho, že vodič ostane naplno sústredný na cestu pred sebou. Premietané rozhranie pripomína grafické prvky mnohých pretekárskych videohier. Systém však navyše upozorní vodiča aj na potenciálne zastávky počas jazdy, ktoré môžu predstavovať reštaurácie či iné podniky.

Tento start-up bol 28. novembra ocenený v kategórii Top Ten Automotive Startups Competition a porazil tak deviatich konkurentov, ktorí boli zvolení z celkovo 300 uchádzačov o možnosť zúčastniť sa na prestížnom automobilovom podujatí. Medzi členmi poroty sa nachádzali organizátori LA Auto Show, ale aj riaditelia spoločností ako Microsoft, Nvidia, Porsche Consulting, Sansea Consulting a The Drive.

Spolu so švajčiarskou spoločnosťou sa do finále súťaže dostali ešte dve ďalšie start-upy. Prvou z nich bola spoločnosť GhostWave z amerického štátu Ohio, ktorá vyrába radarové systémy pre pokročilú asistenciu vodičovi. Druhou bola izraelská spoločnosť Innoviz Technologies, ktorá vyvíja takzvaný „lidar“. Jedná sa o kľúčovú technológiu v rámci samoriadiacich automobilov, ktorá dokáže pomocou laserových snímačov vytvárať trojrozmerné snímky okolitého prostredia a objektov.

Súvisiace: Jack Ma: Za 30 rokov by mohol najlepším riaditeľom aj robot

Výhra v súťaži priniesla najúspešnejšiemu start-upu peňažnú odmenu v hodnote $15 000 a niekoľko ďalších výhod. Spoločnosť Microsoft poskytla výhercovi kapacitu v cloudovom úložisku v hodnote $40 000 a konzultačné služby. Spoločnosť Nvidia darovala do súťaže svoju najnovšiu automobilovú počítačovú platformu s názvom Nvidia Drive PX 2 AI, ktorá má vraj dostatok výpočtovej kapacity na to, aby zvládla riadiť kompletný samoriadiaci systém vozidla.

Systém rozšírenej reality Navion asistuje vodičovi pomocou prvkov zobrazených na čelnom skle.

Systém rozšírenej reality Navion asistuje vodičovi pomocou prvkov zobrazených na čelnom skle.

Niektorí porotcovia poskytli svoje rady spoločnosti WayRay priamo na pódiu. Boli medzi nimi investor rizikového kapitálu Bill Tai; prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Porsche Consulting North America – Norman Firchau a Jeff Henshaw, ktorý je programovým manažérom kvantovej výpočtovej techniky v spoločnosti Microsoft.

Spoločnosti WayRay poskytne svoje konzultantské služby aj firma Elektrobit, ktorá jej tiež zabezpečí prístup k sieti EB robinos. Ide o softvérovú sieť pre samoriadiace technológie. Aj spoločnosť Porsche Consulting ponúkla výhercovi súťaže svoje konzultantské služby.

Spoločnosť WayRay získala v marci $18-miliónovú investíciu od poprednej spoločnosti Alibaba. Začiatkom roka 2017 sa jej dokonca podarilo nadviazať strategickú spoluprácu so spoločnosťou Harman, ktorá je dcérskym podnikom spoločnosti Samsung a výrobcom audio systémov a ďalšieho vybavenia do automobilov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, Fortune

Facebook komentár