V mojej prvej práci po vysokej škole som pracovala ako pisárka vo finančníckej začínajúcej firme v centre San Francisca. Bola to jedna z tých kancelárií s otvoreným priestorom, zabezpečenými obedmi, neobmedzeným plateným voľnom… a obrovskými očakávaniami.
Zdalo sa, že každý pracoval na zaujímavom projekte, vypomáhal kolegom a denno-denne viedol tímové stretnutia a inšpiratívne intenzívne projektové workshopy. Bolo to inšpirujúce vidieť ľudí takých oddaných svojej práci.
Takže som sa, rovnako ako Shonda Rhimes, rozhodla potlačiť moje introvertné tendencie mať “rok ÁNO”, keďže žongľovanie s potrebami a túžbami môjho šéfa, môjho tímu, mojich spolupracovníkov a spoločnosti, spolu s mojími vlastnými bolo vyčerpávajúce. V istom momente sa niečo muselo udiať a ja som sa musela naučiť povedať “nie”. Kľúčové bolo zistiť, kedy odmietnúť.
Tu je deväť vecí, pri ktorých je v práci úplne rozumné povedať “nie”:
1. Neefektívne úlohy
Bývalá vykonná riaditeľka IBM a autorka knižných trnákov, Catherine DeVrye, napísala vo svojej knihe, že “vždy sme to takto robili” je “päť najdrahších slov v biznise”. Avšak, náklady neefektívnych úloh sa nevzťahujú len na účtovníctvo vašej spoločnosti. Ovplyvňuje to aj vašu prácu.
2. Veci, ktoré jednoznačne neprispievajú k vašim cieľom a zodpovednosti
Zaslúžite si vedieť čo sa od vás očakáva a na čom máte pracovať – nie vždy to tak bolo v mojej prvej práci.
3. Nepotrebné schôdzky
Prieskum Harvard Business Review zistil, že 65% respondentov uviedlo, že pracovné stretnutia im znemožňujú dokončiť prácu, a 71% uviedlo, že stretnutia boli “neproduktívne a neefektívne”.
4. Odpovedanie na správy 24 hodín denne
Práca je dôležitá, ale rovnako aj spoločenský život – hranice majú určiť koniec jedného a začiatok druhého. Formálne hranice, ako zákaz emailov po pracovnom čase vo Francúzsku, taktiež navrhovaný zákaz v New Yorku, ktorý zahŕňa aj rýchle správy, demonštruje posun smerom k rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom.
Súvisiace: 8 osvedčených zvykov, ktoré vám zabezpečia úspech
5. Požiadavky, ktoré sú v rozpore s vašimi hodnotami
Máte hrču v hrdle? Pravdepodobne je čas nakresliť čiaru.
6. Nereálne termíny projektov s nízkou prioritou
Je rozdiel požiadať zamestnancov aby sa poponáhľali a žiadať nemožné. Navyše, súhlas s projektami, ktoré nedokážete dodať, sa negatívne odráža na vašom výkone. Karen Dillon, spoluautorka “Ako odmeriate svoj život?”, pre Harvard Business Review povedala, že budete chcieť zistiť, “či dokážete pomáhať”, vzhľadom k vašim prioritám a pracovnému zaťaženiu.
7. Písať referencie pre niekoho, s kým tak úplne nesúhlasíte
Ak sa toto stane, “je v najlepšom záujme každého, aby sa tomu včas vyhol”, napísala kariérna a pracovná expertka Anne Fisher pre časopis Fortune. No podľa právnej webstránky Nolo, v niektorých štátoch sa vyžaduje aby zamestnávatelia poskytli isté informácie o zamestnancovi, aby sa uistili, že si sú vedomí pravidiel.
8. Práca navyše – ak ste už prijali ďalšie úlohy
Nie je nutné ich hromadiť ak to má zhoršiť kvalitu vašej práce.
9. Práca, ktorú by iný urobil lepšie
Keď som začala pracovať, často som iných žiadala o pomoc s úlohami, kým som našla toho správneho. Uznanie, že nie ste ten správny, ušetrí čas všetkým.
Povedať “nie” je súčasťou profesionálnej práce. Existuje aj správny spôsob ako to urobiť: uveďte dôvody svojho odmietnutia a ak je to možné, ponúknite alternatívne riešenie. Takto sa nemusíte obetovať na úkor kvality vašej práce ani sa prepracovať a všetci zainteresovaní budú vedieť, čo môžu očakávať.
Preložila: Patricia Hruzova
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: ABC, WSJ
Facebook komentár