Pravidlo_80_20_casoveho_manazmentu_alebo_prestante_plytvat_svojim_casom

Malý podnikatelia často strácajú svoj čas na to, čomu ja hovorím “hodina práce za 10 dolárov”  -na veci ako je zháňanie kancelárskych potrieb. Medzitým sa vzdávajú činností ktoré môžu zarobiť za hodinu aj 1000 dolárov- napríklad poslanie e-mailu správnej osobe, rokovanie o lukratívnej zmluve alebo presviedčanie klienta aby s vami viac obchodoval.

Podnikatelia si neuvedomujú, že rovnaký princíp ako v prísloví “20 percent zákazníkov tvorí 80 percent tržieb” sa vzťahuje na každú oblasť podnikania. A to zahrňuje aj časový manažment.

My podnikatelia sme veľmi náchylní k postoju “Zvládnem to sám”. Potom strávime 6 hodín snažením sa odstrániť vírus z počítača alebo opravou deravých vodovodných kohútikov.

Iste, môžeme byť kompetentný spraviť tieto malé veci a samozrejme niekedy keď začínate musíte robiť všetko. Ale teraz keď robíte  prácu opravára kohútikov za 10-20 dolárov za hodinu, nerobíte svoju prácu číslo 1 a to je získavanie a udržanie zákazníkov. A to je práca ktorá vynáša od 100 do 1000 dolárov.

Mnoho sľubne sa rozvíjajúcich sa biznisov bolo zabitých týmito malými prácami. Keď niekto povie “časový manažment” pravdepodobne myslíte na časové protokoly, zoznam vašich cieľov a to aby ste všetky veci spravili. Ale to že ste zaneprázdnený vás nerobí bohatým.

Sme v pokušení prenechať tie najnáročnejšie úlohy ako sú predaj , marketing alebo vzťahy s verejnosťou. Toto sú úlohy ktoré si vyžadujú extrémnu šikovnosť a je takmer nemožné prenechať ich niekomu inému. Ale čo tak najať si niekoho kto by vám vypral alebo vám roztriedil emaily?

5 vecí ktoré by ste mali urobiť okamžite aby ste zabránili ďalšiemu plytvaniu časom a začali zarábať skutočné peniaze.
Zamestnajte slúžku. Je ľahké nájsť ľudí ktorí vedia variť a upratovať a ktorí vás budú milovať za to, že im platíte 10 až 13 dolárov na hodinu.  Niekto sa práve teraz za takú prácu modlí. Vaše podnikateľské zručnosti vám môžu zarobiť stovky až tisícky dolárov ročne, takže nie je dôvod aby ste si museli samy drhnúť vlastnú toaletu. V skutočnosti si myslím, že je vašou morálnou povinnosťou najať niekoho kto to urobí.

Fanúšikovia Downtown Abbey si spomenú na šľachtickú rodinu Crawleyových ktorá si myslela, že je to ich povinnosťou mať služobníctvo a poskytnúť im zamestnanie. To isté platí aj pre podnikateľov. USA by boli späť na 5% hranici nezamestnanosti, ak by si podnikatelia prestali sami vynášať odpadky.

Zbavte sa vašej práce “za 10 dolárov” . Predpokladajme, že už nestrácate svoj čas na vysávanie kobercov alebo počúvaním hlasových správ. Stále však škodíte sami sebe ak ste posadnutí “efektívnosťou” . To nie je 80/20 prístup k času. Namiesto toho sa spýtajte ” Čo iné ponižujúce robím, čo by mohlo byť lacno nahradené a čo by som mohol prestať robiť úplne?”

Najmite si osobného asistenta/ku. S trochou snahy môžete najať dokonale kompetentnú osobu za 8 až 15 dolárov na hodinu ktorá bude šťastná, pretože je to oveľa zaujímavejšia robota ako obracanie hamburgerov. Je mi jedno kde sú. Aj virtuálni sú dobrí. V mojom prípade som si najal priateľku  môjho priateľa Lorenu, o ktorej som počul, že si hľadá prácu. Začala s menením filtrov v peci, a braním môjho auta do servisu. Do šiestich mesiacov to bola ona kto riadil moju e-mailovú schránku, triedila maily a starala sa o to, že som čítal len to, čo je skutočne dôležité. Čas ktorý mi šetrí je hodný zlata.

Necíťte sa vinne za to, že oddychujete. Najproduktívnejší ľudia sú trochu leniví. Ak je vo vašom dni čo i len zopár hodín počas ktorých zarobíte tisíce dolárov, záleží na tom čo robíte po zvyšok dňa? Oddych vám dáva duševný priestor na rozmýšľanie. Nemôžete byť skvelý stratég ak pracujete od rána do noci. Nakŕmte namiesto toho svoj mozog aby ste boli v najlepšej forme keď budete rokovať o ďalšej kúpnej zmluve.

Sústreďte sa na vašu najproduktívnejšiu časť dňa. Každý má počas dňa určitý čas, keď robí svoju prácu najlepšie. Ernest Hemingway  písal hneď ráno, Barack Obama pracuje v noci (údajne dokonca aj rozhoduje o tom čo jesť a nosiť). Ja robím svoju prácu najlepšie medzi 7ou a 10tou ráno a nevenujem sa emailom pred 10tou alebo 11tou.NEchávam si ten čas rezervovaný na písanie a robenie skutočne strategickej práce. To je časť dňa, keď som najproduktívnejší.

Spravte tieto zmeny a uvidíte zisky 1000 dolárov za hodinu množstvo dní do týždňa. A až potom budete žať skutočné plody podnikania.

Preložila: Kamila Petrincová 

( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Entrepreneurs-journey

Facebook komentár