Strucna_historia_obchodnych_vojen_USA

V histórii došlo k mnohým obchodným vojnám. Väčšina obchodných vojen, zúčastnené krajiny ovplyvní len v ekonomickom rozsahu.

V niektorých prípadoch však obchodné vojny môžu mať vplyv celosvetových politických a diplomatických dôsledkov.

História je plná obchodných vojen.

Vo väčšine prípadov sú dôsledky prevažne ekonomické – pri zavádzaní obchodných bariér sa následne používajú odvetné opatrenia. Vzťahy sa môžu aj naďalej zhoršovať, kým obe zúčastnené strany nedospejú k porozumeniu.

V menšom počte prípadov môžu obchodné vojny viesť k dôsledkom svetovej zmeny.

Možno si uvedomíte, že Bostonské pitie čaju z roku 1773 bolo odvážnou odpoveďou na nespravodlivé obchodné opatrenie uložené vládnou mocou a ukázalo sa, že je kľúčovým katalyzátorom, ktorý prerástol k americkej revolúcii.

Medzitým Ópiové vojny vyskytli po tom, čo sa dynastia Čching (Čína) britským obchodníkom pokúsila zabrániť v tom, aby Číňanom v tridsiatych rokoch minulého storočia predávali ópium. Tieto obchodné bariéry viedli k ozbrojeným konfliktom a zosadili z trónu Dynastiu Čching – čo bolo začiatok “storočia poníženia” Číny.

Obchodné vojny USA

Dnešná infografika obsahuje podrobnosti o niektorých z najväčších obchodných konfliktov v modernej americkej histórii.

Tu sú niektoré z najzaujímavejších obchodných vojen USA, čo Vám môže poslúžiť k porovnaniu s aktuálnou situáciou, ktorá sa rozvíja s hlavnými obchodnými partnermi:

1. Obchodná vojna USA z roku 1930

Zákon “Smoot-Hawley Act” bol uložený počas Veľkej hospodárskej krízy. Všeobecne uznávanými ekonómami a ekonomickými historikmi je považovaný za spustenie obchodnej vojny, ktorá oživenie zhoršila.

2. Obchodná vojna USA z roku 1963

Spracovanie kurčiat v Spojených štátoch sa skončilo obmedzením európskych poľnohospodárov. Francúzske a nemecké úrady reagovali tým, že uvalili tarify a USA následne pristúpili k zdaneniu importu na produkty, ako sú nákladné automobily a brandy.

3. Obchodná vojna USA z roku 1981

Japonský rast v polovici storočia viedol k tomu, že krajina sa stala exportnou elektrárňou. Keďže japonské automobily zaplavovali americký trh, intenzívny tlak nakoniec viedol k podpísaniu dohody o dobrovoľnom obmedzení vývozu (VER), ktorý v USA obmedzil predaje. Počas toho istého časového obdobia sa obe krajiny zaoberali aj inými tovarmi, ako sú elektronika, motocykle a polovodiče.

4. Obchodná vojna USA z roku 1982

Rozpory ohľadom dreva v Kanade a USA začali v roku 1982, ale v pravidelných intervaloch sa správy o týchto sporoch neustále objavujú každých niekoľko rokov.

5. Obchodná vojna z roku 1985

USA boli znepokojené úrovňou prístupu k citrusovým produktov v Európe a stanovili vyššie sadzby na výrobky z cestovín. Európa v odvetnom opatrení uvalila daň na vlašské orechy a citróny z USA.

6. Obchodná vojna z roku 1993

Ďalšia poľnohospodárska obchodná vojna bola vytvorenou potom, čo Európa na dovoz latinskoamerických banánov uvalila clo. Tejto nepriateľskej politike museli čeliť mnohé zo spoločností, ktoré vlastnili Američania. V reakcií bolo na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) podaných osem samostatných sťažností. Neboli vyriešené až do roku 2012.

7. Obchodná vojna z roku 2002

Jednalo sa o posledné veľké oceliarske tarify v USA, ktoré boli zavedené pred tými súčasnými. Cieľ bol podobný: oživiť oceliarsky priemysel v krajine. Po období krátkej stability však pracovné miesta naďalej klesali. Európska únia reagovala zdanením pomarančov vyvážaných z Floridy.

Infografika histórie obchodných vojen USA:

Courtesy of: Visual Capitalist

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Visual Capitalist

Facebook komentár