Vyrobna_aktivita_v_USA_klesa_na_najslabsiu_uroven_od_financnej_krizy

Kľúčový ukazovateľ výrobnej činnosti USA v decembri klesol na najslabšiu úroveň od globálnej finančnej krízy, keď sa obchodný spor medzi vládou Donalda Trumpa a Čínou tiahol ďalej.

Inštitút pre riadenie dodávok v piatok uviedol, že jeho index minulý mesiac klesol na 47,2, čo je minimum, ktoré nebolo zaznamenané od júna 2009, pretože nové objednávky aj výroba prudko oslabili. Ekonómovia očakávali, že index dosiahne hodnotu 49. Hodnoty pod 50 naznačujú hodnoty kontrakcie.

Ian Shepherdson, hlavný ekonóm Pantheon Macroeconomics uviedol: „Jedná sa o vážne slabý výsledok a vidíme malú šancu na trvalé oživenie v blízkej budúcnosti.“

Výrobný index ISM klesal päť priamych mesiacov za sebou. Sektor prepadol do miernej recesie, pretože obchodné napätie zhoršilo širšie zchladenie výrobnej činnosti.

Administratíva Donalda Trumpa v októbri oznámila dočasnú dohodu o odmietnutí plánovanej eskalácie proti Číne, ale tarify zostali na väčšine tovaru medzi oboma stranami.

Timothy R. Fiore, predseda ISM poznamenal: „Celosvetový obchod zostáva najdôležitejšou medzi-odvetvovou otázkou, existujú však náznaky, že v dôsledku dohody o obchode medzi USA a Čínou sa situácia v niektorý priemyselných odvetviach zlepší.“

Súvisiace:
Obchodné vojny nie je ľahké vyhrať
Stredne veľké americké spoločnosti sa už sťahujú z Číny

Počas kampaní za znovuzvolenie Trump dodržiava svoj dlhodobý prísľub, že tarify nakoniec privedú späť pracovné miesta do oblasti USA s označením Rust Belte. Výrobcovia v roku 2017 zaznamenali dočasný nárast, ale odvtedy čelia vyšším cenám a slabému výhľadu z dôvodu protekcionizmu.

Jeden respondent v decembrovom prieskume ISM uviedol: „Začíname vidieť, ako sa dodávatelia pokúšajú preniesť náklady spojené s tarifami,“ … „Neistota z hľadiska obchodu naďalej udržiava poľnohospodárske trhy v defenzíve.“

V decembrovom vyhlásení, ekonómovia Federálneho rezervného systému zistili, že tarify poškodili zamestnanosť vo výrobe a zasiahli aj produkciu.

V správe sa ďalej: „Zistili sme, že tarify v roku 2018 sú spojené s relatívnym znížením zamestnanosti vo výrobe a relatívnym zvýšením cien výrobcov.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár