Biely_dom_zvazuje_blokovanie_vsetkych_americkych_investicii_do_Ciny

Biely dom zvažuje niekoľko obmedzení amerických investícií v Číne. Táto diskusia zahŕňa prípadné zablokovanie všetkých finančných investícií USA v čínskych spoločnostiach.

Jeden zdroj uviedol, že je to v prípravnej fáze a nič nebolo rozhodnuté. Taktiež poznamenal, že neexistuje ani časový rámec na ich implementáciu.

Obmedzenie finančných investícií do čínskych subjektov by malo chrániť amerických investorov pred nadmerným rizikom z dôvodu nedostatočného regulačného dohľadu.

Tieto vyjadrenia prichádzajú, keď USA sa snažia získať ďalšie páky vplyvu v obchodných rokovaniach, ktoré sa obnovia 10. októbra vo Washingtone. Obe krajiny voči sebe uvalili clá na tovary druhej strany v hodnote miliárd dolárov. Diskusie tiež prichádzajú v období, kedy čínska vláda podniká kroky na zvýšenie prístupu zahraničia na svoje trhy.

Agentúra Bloomberg News prvýkrát v piatok informovali že úradníci Trumpovej administratívy zvažujú spôsoby, ako obmedziť investičné od amerických investorov do Číny, vrátane zásahu pre odchod čínskych spoločností z amerických búrz a snahám o zabránenenie americkým vládnym dôchodkovým fondom investovať na čínskom trhu.

Akcie spoločností Alibaba, Baidu a iných čínskych spoločností po týchto správach razantne prepadli. Čínsky juan voči americkému doláru oslabil na 7,15.

Biely dom tieto plány odmietol komentovať.

V júni americkí zákonodarcovia z oboch politických strán predstavili návrh zákona, ktorý by prinútil čínske spoločnosti kótované na amerických burzách cenných papierov, aby sa podrobili regulačnému dohľadu, vrátane poskytovania prístupu k auditom, alebo by čelili vyradeniu.

Čínske úrady sa už dlho zdráhajú nechať zámorské regulačné orgány kontrolovať miestne účtovnícke firmy – vrátane členských firiem veľkých štyroch medzinárodných účtovných skupín – s odvolaním sa na obavy týkajúce sa národnej bezpečnosti.

Republikánsky senátor Marco Rubio v tom čase uviedol: “Peking by už nemal mať možnosť chrániť čínske spoločnosti kótované na burze v USA pred dodržiavaním amerických zákonov a predpisov týkajúcich sa finančnej transparentnosti a zodpovednosti.“

Jeden zo zdrojov uviedol: „Pre administratívu Donalda Trumpa to je veľmi vysoká priorita. Čínske spoločnosti, ktoré nedodržiavajú proces PCAOB (Rada pre dohľad nad účtovníctvom verejnej správy spoločností), predstavujú pre amerických investorov riziká.“

Súvisiace: Trump: “Dohodu pred voľbami do roku 2020 nepotrebujeme“

Úradníci tiež skúmajú, ako by USA mohli stanoviť limity pre čínske spoločnosti zaradené do akciových indexov spravovaných americkými firmami. Agentúra citovala tri zdroje ohľadom týchto plánov.

Aktivity amerických investorov na domácich trhoch v Číne sú obmedzené, rezidenti USA majú v Číne investované finančné aktíva o objeme len 203 miliárd dolárov, ale tento mesiac Čína prišla s odstránením ďalšej prekážky pre zahraničné investície na trhoch s akciami a dlhopismi.

Podľa údajov vlády USA, bol od februára počet kótovaných čínskych firiem na burze NASDAQ a New York Stock Exchanges na hodnote 156, vrátane najmenej 11 štátnych firiem.

NYSE to v piatok odmietla komentovať, zatiaľ čo Nasdaq, MSCI, S&P a FTSE Russell okamžite neodpovedali na žiadosti o pripomienky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár