Apple_dosiahla_rekordnu_uroven_ked_Cina_a_USA_dosiahli_ciastocnu_dohodu

Akcie spoločnosti Apple v piatok vzrástli až o 1,3% na novú rekordnú úroveň, keď Čína a USA dosiahli čiastočnú obchodnú dohodu typu “prvej fázy“, ktorá zahŕňa určité oslobodenie od ciel.

Spoločnosť Apple sa touto dohodou vyhne 15% sadzbe, ktorá by sa uplatnila na niektoré z jej najobľúbenejších produktov, ak by plánované kolo taríf v nedeľu nadobudlo účinnosť.

To by malo za následok zvýšenie ceny niektorých hlavných produktov spoločnosti Apple. Podľa Daniela Ivesa zo spoločnosti Wedbush, cena iPhonu mohla stúpnuť až o 150 dolárov, čo by znížilo dopyt po produkte až o 8%. Produkty iPad a MacBook mohli tiež podliehať rastu cien.

Apple sa snažila vykonávať kroky proti navrhovaným tarifám. V novembri spoločnosť podľa agentúry Bloomberg požiadala o vylúčenie z tohto plánovaného zvýšenia taríf. Dokonca aj prezident Donald Trump počas návštevy továrne spoločnosti Apple v Texase povedal, že zvažujú, či by Apple nemala byť oslobodená od uvalenia týchto taríf.

Súvisiace: Stredne veľké americké spoločnosti sa už sťahujú z Číny

Väčšina dodávateľského reťazca spoločnosti Apple je v Číne, vrátane montážneho závodu pre iPhony v Čeng-čou, ktorý je zodpovedný za výrobu polovice iPhonov vo svete.

Po tomto raste cien akcií spoločnosti Apple, tak firma dosiahla štvrtý denný zisk akcií. Začiatkom týždňa bola spoločnosť Apple aj najcennejšou verejnou spoločnosťou na svete, keď jej trhová kapitalizácia dosiahla hodnotu približne 1,2 bilióna dolárov, než ju v ďalšie dni predbehla skupina Saudi Aramco, ktorá presiahla 2 bilióny dolárov.

Graf akcií spoločnosti Apple za posledný rok
Apple_dosiahla_rekordnu_uroven_ked_Cina_a_USA_dosiahli_ciastocnu_dohodu_graf

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár