Eurokomiskarka_pre_obchod_EU_Odvetne_tarify_voci_USA_su_mozne

Najvyššia predstaviteľka Eurozóny pre obchod poznamenala, že jej „dojem“ bol, že Spojené štáty americké prídu so zavedením nových ciel na výrobky EÚ, akonáhle bude vydané rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie o celkovej hodnote povolených amerických protiopatrení (v priebehu tohto mesiaca).

Po stretnutí s ministrami obchodu z celej Európy v Bruseli, Cecilia Malmstromová, ktorej funkčné obdobie sa má skončiť 31. októbra, na tlačovej konferencii potvrdila, že „nedostala žiadnu pozitívnu odpoveď“ na európske návrhy, ohľadom vyhnutia sa okamžitých taríf.

Kancelária obchodného zástupcu USA – Roberta Lighthizera v apríli zverejnila zoznam potenciálnych cieľov v celkovej hodnote približne 25 miliárd dolárov a administratíva prezidenta Donalda Trumpa požiadala o povolenie zaviesť 100% sadzby na európske výrobky v hodnote 11,2 miliárd dolárov.

Arbitri musia určiť, či je táto suma primeraná, prehnaná, alebo či by mala byť nižšia, ako požadovali Európania.

Rozhodnutie, ktoré by počas tohto týždňa podľa očakávaní mala vyjadriť organizácia so zameraním na svetový obchod, je reakciou na dlhodobé sťažnosti USA, kedy niektoré európske krajiny poskytovali štátnu pomoc výrobcovi lietadiel Airbus.

Podobné rozhodnutie WTO o zakázaných daňových úľavách a podpore vládneho výskumu pre konkurenta spoločnosti Airbus v USA – skupinu Boeing, bude uverejnené o niekoľko mesiacov a EÚ môže udeliť súhlas na uvalenie odvetných ciel voči americkým produktom.

Malmstromová aktuálne uviedla: “Dohoda by mohla byť dojednaná aj v posledný možný okamžik.“

„Našim americkým partnerom sme už veľmi dlho opakovali, že aj keď sa obe strany dopustili chýb, zavedenie prísnych stratégií pre vzájomné uvalenie taríf, nie je to dobrým spôsobom.“

Ponechala však otvorenú možnosť, aby EÚ mohla využiť predchádzajúce rozhodnutia WTO, ktoré boli proti USA a teoreticky stále umožňovali Európe právo ukladať obchodné protiopatrenia, a to aj v prípadoch, ku ktorým boli dlhé roky nečinné.

Súvisiace: Obchodná vojna USA s EÚ by bola väčšia a škodlivejšia ako s Čínou

“Zvažujeme všetky možnosti – avšak to neznamená, že tieto možnosti využijeme, ale na stole je naozaj všetko.”

Takýto prístup by Európe umožnil reagovať na prípadné colné tarify USA, dostatočne dlho pred rozhodnutím ohľadom spoločnosti Boeing, ktoré sa očakáva na jar, pričom by naďalej konala v rámci pravidiel stanovených WTO.

Malmstromová však uznala, že pokračovanie v tomto postupe by mohlo ešte viac navýšiť vystupňovanie napätia a zopakovala, že jej „plán A“ predstavuje úplne vyhýbanie sa uvaleniu taríf.

V sťažnosti na dotácie spoločnosti Airbus, ktoré sa začali v roku 1968 sa uvádzalo: “Prichádza v nešťastnom čase, pretože sa to deje už takmer dve desaťročia.”

Zdá sa, že jej sled priorít – najprv rozhovory a potom odvetné tarify – si našli priazeň medzi európskymi ministrami, ktorí do Bruselu prišli s ňou a ďalšími národnými partnermi diskutovať.

Jean-Baptiste Lemoyne, francúzsky štátny tajomník pre Európu a zahraničné veci uviedol: „Myslím si, že musíme situáciu vyriešiť,“ … „Ak však USA budú aj naďalej využívať túto stratégiu na zavedenie ciel, EÚ musí samozrejme odpovedať.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, MSN

Facebook komentár