Obchodna_vojna_USA_a_ciny_uz_smeruje_aj_do_oblasti_umelej_inteligencie

Spojené štáty práve útočia na vznešené ambície Číny v oblasti umelej inteligencie.

Washington sa tento týždeň zameral na čínske startupy z oblasti rozpoznávania tváre – SenseTime, Megvii a Yitu v súvislosti s otázkami okolo národnej bezpečnosti a zahranično-politickými záujmami, čím sa konflikt medzi dvoma ekonomickými superveľmocami prehĺbil, keďže sa v súčasnosti rozhoduje kto bude dominovať technológiám budúcnosti.

SenseTime je podľa CB Insights druhým najcennejším startupom z oblasti umelej inteligencie na svete. Investície od technologických gigantov SoftBank a Alibaba prispeli k jej oceneniu na súkromného trhu vo výške 7,5 miliardy dolárov. (Najcennejším startupom umelej inteligencie je iná čínska spoločnosť ByteDance, ktorá využíva umelú inteligenciu vo svojich obľúbených aplikáciách, ako je napríklad platforma videa TikTok.)

Podľa CB Insights Megvii má hodnotu 4 miliardy dolárov a Yitu dosahuje trhovú kapitalizáciu na hodnote 2,4 miliardy dolárov.

Tri technologické startupy spolu s pár ďalšími čínskymi firmami, ako je výrobca sledovacích kamier, bežiacich na technológií umelej inteligencie – Hikvision a firma na rozpoznávanie hlasu iFlyTek, majú aktuálne zakázané kupovať americké výrobky alebo dovážať americké technológie.

Americké ministerstvo obchodu ich tento týždeň pridalo na čiernu listinu a uviedlo, že spoločnosti boli zapojené do porušovania ľudských práv voči Ujgurom a iným členom moslimských menšinových skupín v Sin-ťiangu. Do zákazu bolo zahrnutých aj dvadsať vládnych a bezpečnostných úradov v čínskom regióne Sin-ťiang.

Čínske úrady odmietli obvinenia z porušovania ľudských práv a vyhrážali sa odvetou voči americkým spoločnostiam.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Geng Shuang uviedol: “Obvinenia USA proti Číne sú neopodstatnené a nezmyselné. Odkrývajú iba zlé motívy Spojených štátov zasahovať do protiteroristického úsilia v Sin-ťiangu a snažia sa brzdiť čínsky rozvoj.”

Peking chce do roku 2030 zmeniť Čínu na svetového lídra v oblasti umelej inteligencie. V roku 2017 stanovili ciele na nasledujúce roky, vďaka ktorým chcú vybudovať domáci priemysel umelej inteligencie v hodnote približne 150 miliárd dolárov.

Potenciálne hospodárske a sociálne prínosy pre objavy umelej inteligencie sú obrovské. Podľa štúdie z roku 2017 od poradenskej spoločnosti McKinsey, aktuálne už existujú zariadenia pracujúce na umelej inteligencií v oblasti poskytovanie služieb zákazníkom, správe logistiky, monitorovania zariadení vo výrobných halách, optimalizáciu spotreby energie a analýzu lekárskych záznamov. Spoločnosť McKinsey odhaduje, že celkový trh aplikácií umelej inteligencie do roku 2025 dosiahne 127 miliárd dolárov.

Čína má hneď niekoľko výhod, pokiaľ ide o rozvoj umelej inteligencie, vrátane armády, mladých talentov, silnej a zjednotenej politiky vládnej uemelj inteligencie a približne 850 miliónov používateľov mobilného internetu, ktorí denne vysielajú obrovské dátové súbory.

Umelá inteligencia je novou hranicou pre mnoho technologických líderských spoločností sveta, pričom každá z nich od materskej skupiny spoločnosti Google – Alphabet až po IBM do tejto oblastí začínajú vo veľkom investovať.

Čínsky technologickí obri Baidu a Tencent dokonca v Spojených štátoch zriadili svoje výskumné centrá pre oblasti umelej inteligencie. Najviac optimistickou je na tento sektor najmä spoločnosť Baidu.

SenseTime, Megvii a Yitu sú menšie spoločnosti, ale prosperovali vďaka množstvu finančných prostriedkov pochádzajúcich z oblasti rizikového kapitálu a tlaku čínskej vlády na investície do umelej inteligencie.

Zákaz v čase, kedy čínske firmy kupujú technológie a komponenty od amerických spoločností, by túto dynamiku spomalil. Čínske spoločnosti umelej inteligencie sa spoliehajú na počítačové čipy a jednotky na spracovanie grafiky od amerických spoločností, ako sú Qualcomm a Nvidia.

Analytici Eurasia Group v tohto týždňovej poznámke označili krok USA za „mimoriadne agresívny“ vzhľadom na načasovanie obchodných rozhovorov a rozsah cieľov.

Tieto technologické firmy patria k najvýznamnejším v Číne v oblasti rozpoznávania tváre a umelej inteligencie. Hikvision je spoločnosť s trhovou hodnotou na úrovni 42 miliárd dolárov a je najväčším výrobcom zariadení na sledovanie videa na svete. SenseTime a iFlyTek boli v roku 2017 začlenené do čínskeho národného tímu umelej inteligencie.

Hoci je tento krok „zameraný viac na problémy Sin-ťiangu, a nie priamo na ambície Číny v oblasti umelej inteligencie“, zapadá do širšej stratégie vlády USA – uviedol Paul Triolo, ktorý sa špecializuje na globálnu politiku v rámci technológií v skupine Eurasia.

„Spojené štáty a Čína sa nachádzajú v dlhodobom súboji ovládnutie technológií budúcnosti. Súčasťou tohto príbehu je to, že Čína využíva technológie, ako je napríklad umelá inteligencia, aj v službách vládneho dohľadu a spôsobom, ktorý je v rozpore so západnými hodnotami, pokiaľ ide o súkromie.“

Spoločnosť Megvii sa pokúsila oslabiť svoju závislosť od amerických dodávateľov a vo vyhlásení uviedla, že jej dodávateľský reťazec je globálny a „USA sú len jednou jeho časťou“. V nedávnom prospekte spoločnosti okolo IPO, firma uviedla, že päť jej najväčších dodávateľov sa nachádza v Číne.

Megvii tiež uviedla, že „neexistujú dôvody“ na to, aby sa spoločnosť pridala na čiernu listinu Washingtonu.

„Naše podnikanie je … v súlade so všetkými zákonmi a predpismi v jurisdikciách, v ktorých pôsobíme. Od našich klientov požadujeme, aby naše technológie alebo riešenia neboli používané na nezákonné účely.“

SenseTime vo vyhlásení uviedla, že je z tohto rozhodnutia sklamanou a bude sa usilovať o vyriešenie situácie.

Spoločnosť uviedla: „V oblasti umelej inteligencie náš etický kódex aktívne vyvíjame, aby sme zabezpečili zodpovedné využívanie našich technológií,“ a dodala, že má „rozsiahle plány rezerv a kontinuity“, aby sa minimalizoval dopad na výskum a vývoj.

Yitu na žiadosti o komentár nereagovala.

Podľa spoločnosti Triolo majú všetky tieto spoločnosti pravdepodobne k dispozícii zásoby počítačových čipov a pracujú na vývoji alternatív.

Ďalej uviedli: „Rovnako ako Huawei môže aj naďalej dodávať produkty zákazníkom, táto akcia by však mohla ohroziť schopnosť navrhovať nové a pokročilejšie systémy, ak nebudú vedieť nájsť porovnateľné alternatívy ku komponentom, dodávaným v USA.“

Ako ukázal príklad spoločnosti Huawei, na ochromenie globálnych ambícií môže stačiť len jedna americká firma.

Washington v máji pridal čínsku technologickú spoločnosť na čiernu listinu. Spoločnosť uviedla, že odvtedy našla alternatívnych dodávateľov pre mnohé časti, ktoré nakupovala od amerických spoločností, ale nenašla vhodnú náhradu za služby Google.

Spoločnosť bola nútená spustiť svoj hlavný telefón Mate 30 bez prístupu k obľúbeným aplikáciám, ako sú Google Mapy a YouTube a jej globálny predaj smartfónov utrpel, pričom niektorí analytici pre v tretí štvrťrok predpovedajú „prudký pokles“, kedy bol zakázaný obchod USA v plnom rozsahu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár