Cina_sa_dohodla_na_kupe_americkych_vyrobkov_v_hodnote_$200_miliard

Čína súhlasila s tým, že kúpi výrobky zo Spojených štátov v hodnote stoviek miliárd dolárov v rámci svojej obchodnej dohody s označením „fáza jedna“.

Podľa dohody podpísanej v stredu, Peking v nasledujúcich dvoch rokoch z USA nakúpi tovar a služby za ďalších 200 miliárd dolárov.

Zvýšenie nákupov sa porovnáva s rokom 2017, ešte pred začiatkom obchodnej vojny. Čína toho roku z USA doviezla tovary a služby v hodnote viac ako 185 miliárd dolárov.

Na oplátku Washington súhlasil so znížením ciel v prípade čínskych výrobkov v hodnote 120 miliárd dolárov z 15% na 7,5%.

Celkovo by postupné nákupy v Číne mali viesť k dramatickému nárastu vývozu z USA. Ak bude dohoda aj naďalej platnou, celkový vývoz do Číny by sa v roku 2020 mal zvýšiť na vyše 260 miliárd dolárov a v roku 2021 približne na 310 miliárd dolárov.

Analytici banky UBS uviedli: „Domnievame sa, že pre Čínu bude veľmi náročné doviezť z USA o ďalších 200 miliárd dolárov viac tovaru a služieb v nasledujúcich dvoch rokoch bez toho, aby sa znížil dovoz z iných miest.“

Poľnohospodársky tovar predstavuje veľkú časť nových nákupov. Podľa dohody, Čína v prvom roku v porovnaní s rokom 2017 kúpi o ďalších 12,5 miliárd dolárov z tohto tovaru viac a potom 19,5 miliárd v druhom roku.

Medzi výrobky, ktoré prisľúbila kúpiť, sú sója, bravčové mäso, bavlna a pšenica. Obzvlášť zasiahnutým bol práve obchod so sójovými bôbmi a bravčovým mäsom, pretože medzi dvoma najväčšími ekonomikami na svete došlo k zvýšeniu napätia.

Oba produkty patrili medzi tisíce amerických tovarov ktoré boli zasiahnuté čínskymi tarifami v júli roka 2018, čo bolo reakciou na tarify Trumpovej administratívy pre čínsky tovar v hodnote 34 miliárd dolárov.

Okrem nákupov oznámených v stredu, pôvodná dohoda poskytuje lepšiu ochranu americkým spoločnostiam, ktoré sa už dlho sťažovali na krádež ich duševného vlastníctva a obchodných tajomstiev.

Tiež uvoľňuje požiadavky pre banky, ktoré chcú pôsobiť v Číne a ukladá opatrenia proti falšovaniu, ktoré by v prípade porušenia viedli k sankciám.

Prísľuby Pekingu idú ďalej ako Čína v minulosti, ale dohoda nevyžaduje, aby vláda zmenila akékoľvek zákony alebo nariadenia.

Čína zároveň stále nedala odpovede na niektoré z najdôležitejších otázok USA, ako sú napríklad požiadavky na zníženie štátnych dotácií, ktoré by mohli viesť k zásadnej revízii fungovania čínskej ekonomiky. Očakáva sa, že medzi týmito dvoma bodmi budú obe strany diskutovať v ďalšej fáze dohody.

Súvisiace:
Stredne veľké americké spoločnosti sa už sťahujú z Číny
Keď obchod medzi USA a Čínou naznačuje ďalší pokles, dodávateľská sieť sa presúva

V súčasnosti sa očakáva, že dohoda prinesie určitú úľavu čínskym výrobcom, ktorí trpia tarifami, ktoré zvyšujú ich ceny. Zároveň tiež odstraňuje určitú neistotu, ktorá zakrývala rozhodnutia spoločností pre realizáciu investícií v Číne.

Dohoda navyše úhľadne zapadá do jedného z hlavných cieľov Pekingu: diverzifikovať jej hospodárstvo a reformovať svoj finančný systém. Čínska centrálna banka vo štvrtkovom vyhlásení uviedla, že dohoda by jej pomohla pokračovať v otváraní finančného sektora krajiny.

Vysoký predstaviteľ americkej administratívy novinárom povedal, že Washington bude „aktívne monitorovať“ zdroje údajov z oboch krajín, aby zabezpečil, že Čína svoj sľub naozaj plní.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár