Obchodna_vojna_cinski_spotrebitelia_su_odolni

Pri spomalení čínskej ekonomiky sa mnohí odborníci na trh a hospodárstvo domnievajú, že Spojené štáty majú väčší vplyv na vyjednávanie výhodných podmienok pre ukončenie obchodnej vojny.

Môžu sa v tom však mýliť.

Čínski spotrebitelia naďalej míňajú, a to aj napriek obavám z uložených taríf krajine, administratívou Donalda Trumpa. Čínske spoločnosti vykazujú vysoké zisky.

Alibaba a jej najlepší online maloobchodný rival JD.com zaznamenali rekordné tržby v “Singles Day” – čínsky nákupný sviatok mladých ľudí. Luckin Coffee, rýchlo rastúci konkurent spoločnosti Starbucks v Číne, nedávno dosiahol vysoké zisky.

Ďalšie čínske firmy v oblasti elektronického obchodu, ako napríklad online cestovný líder Trip.com (predtým známy ako Ctrip) a Pinduoduo, ktoré ponúkajú zľavy ľuďom, ktorí nakupujú tovar online ako skupina, prosperujú.

Súvisiace: Trump: “Dohodu pred voľbami do roku 2020 nepotrebujeme“

Zdá sa, že obavy z obchodnej vojny nerobia starosti ani investorom. Akcie spoločnosti Alibaba v roku 2019 vzrástli o 35% – viac ako dvojnásobok 16% zisku akcií spoločnosti Amazonu. Akcie JD prudko stúpli o takmer 60%, zatiaľ čo akcie firmy Pinduodudo dosiahla zisk až 85%.

Aaron Clark, portfólio manažér spoločnosti GW&K Investment Management uviedol: “Čínsky spotrebiteľ je naozaj vhodný. Čísla sú ohromujúce.”

Skutočnosť, že čínski spotrebitelia neustále míňajú výdavky, sa javí ako prejav dôvery v celkové zdravie národného hospodárstva. Ďalšie tarify a akákoľvek eskalácia obchodnej vojny by určite spôsobili väčší tlak na čínsky výrobný sektor, ale to by nezabránilo jeho rastúcej strednej triede od nákupu čoraz väčšieho množstva pomôcok a iných spotrebných produktov.

Čínsky prezident nečelí tlaku

„Tieto údaje naznačujú, že zatiaľ čo čínska ekonomika zostáva pod tlakom, môže ľahko tolerovať situáciu a nemusí byť nútená robiť žiadne ústupky, s ktorými nie je úplne spokojná,“ uviedla Kristina Hooper, vedúca analytička spoločnosti Invesco, v minulo-týždňovej správe.

Erik Zipf, ktorý vedie akcie na rozvíjajúcich sa trhoch v spoločnosti DuPont Capital, v nedávnom rozhovore uviedol, že tento názor zdieľa.

Poznamenal. „Nepovažoval by som Čínu za krehkú, ale z priemyselného hľadiska je spomalenie vhodné.“

Zipf ďalej uviedol, že čínskym spotrebiteľom, najmä tým z veľkých miest ako Šanghaj, Peking a Šen-čen, sa napriek tomu darí dobre, čo naznačuje, že mnoho čínskych spotrebiteľských spoločností by malo pokračovať v stabilnom raste.

Brendan Ahern, hlavný investičný riaditeľ v spoločnosti KraneShares, ktorá prevádzkuje niekoľko ETF fondov zameraných na Čínu v minulo-týždňovej správe uviedol, že stabilné čísla od čínskych maloobchodníkov ukazujú, že čínska ekonomika „nepadá z útesu, ako každý deň čítam v médiách.“

Ďalej poznamenal, že veľkým americkým značkám ako Apple a Nike sa v Číne stále dobre darí, čo dokazuje, že čínski spotrebitelia nestratili záujem po amerických výrobkoch a to aj napriek často prudkej rétorike medzi oboma krajinami.

Ahern v správe uviedol: “Nákupný sviatok Singles Day v roku 2019 bol jednoznačne veľkým úspechom.“

Súvisiace: Eurokomiskárka pre obchod EÚ: “Odvetné tarify voči USA sú možné”

Clark, ktorý je portfólio manažérom spoločnosti GW&K, poznamenal, že pokiaľ čínski spotrebitelia neustále míňajú výdavky, môže čínsky prezident Xi Jinping vydržať tento tlak tak dlho, ako je to možné, za čo najlepšiu obchodnú dohodu, ktorú môže dosiahnuť so Spojenými štátmi – aj keď to bude znamenať sedieť bez pohnutia až do roku 2020, kedy by mohol začať rokovať s novým demokratickým prezidentom alebo s odvážnejším opätovne zvoleným prezidentom Trumpom.

Clark nakoniec poznamenal: „Čína už nie je iba výrobným centrom,“ … “Má silných spotrebiteľov a začínajú vyzerať skôr ako americká ekonomika. Xi môže vyčkávať a riskovať, pretože čínska ekonomika nečelí až tak významným problémom.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár