Investori od Wall Street po Main Street sa naozaj tešia. Počas dnešného dňa, americký akciový trh dosiahol najvyššiu úroveň za rok 2016.

Po začiatku roka akciové trhy čelili razantným prepadom, avšak po dvoch mesiacoch zažili tzv. “comeback”. Významný index Dow Jones nielenže vymazal straty, ale aktuálne je v ročnom zisku 1,5%. Index S&P 500 si taktiež pripísal pozitívny 1% zisk.

Trh zažil dramatické oživenie, keďže od začiatku februára vzrástol o viac ako 10%. Niektorí dokonca vyhlasovali, že býčí trh už skončil.

Aktuálne však investori opäť v roku 2016 zarábajú peniaze. Dokonca aj populárne technologické akcie, ako je Apple a Google, ktoré na začiatku roka čelili razantným poklesom sú na vzostupe. A už je tu skoro apríl. Tradične sa jedná o veľmi pozitívny mesiac pre akciové trhy.

Investičný analytik Ed Yardeni vo svojej rannej poznámke ku klientom uviedol: “Obdobie mrazu nemalo pozitívny vplyv na akcie, ale za pozitívne impulzy je zodpovedná predsedkyňa Fedu – Janet Yellenová.”

Akciové trhy stúpajú z troch hlavných dôvodov:

1. Federálny rezervný systém predpísal svoj najlepší liek proti bolesti

Fed vie, ako upokojiť trhy. V utorok vedúca predstaviteľka Federálneho rezervného systému – Yellenová uistila investorov, že Fed bude “postupovať opatrne.” Znamená to: Fed takmer určite v apríli nevykoná zvýšenie úrokových sadzieb. Akcie v reakcií prudko vzrástli.

Avšak … keďže Fed v posledných rokoch zachránil trhy (a do istej miery aj ekonomiku), prichádza k tzv. “vyčerpaniu munície”. Yellenová použila tieto slová na upokojenie trhov, avšak je otázne, či to bude stačiť, ak príde skutočná kríza?

2. Cena ropy vzrástla z úrovne pod $ 27 za barel na $ 40

Lacná ropa bola veľkou vzpruhou pre americkú ekonomiku. Myšlienkou bolo, že ak Američania ušetria za benzín, začnú míňať peniaze za ďalšie položky. Avšak investori sa dozvedeli, že existuje situácia, ak je ropa lacnou, má to rozsiahli negatívny vplyv na spoločností. Keď nemôžu platiť svoje účty, ich náklady na splátky rastú a tým musia realizovať prepúšťanie pracovných miest.

Keď ropa v roku 2016 poklesla pod $ 27 za barel, investori začali panikáriť. Avšak cena ropy v polovici februára začali taktiež rásť. Aktuálne sa obchoduje okolo $ 40 za barel. Akciové trhy tak rástli spolu s ňou.

Avšak .. dôležitou otázkou je, či to bude dlhodobé. Svet neustále čelí nadmernej produkcií ropy. V tomto prípade je ťažké očakávať, ako ceny môžu v dohľadnej dobe ďalej rásť.

3. Situácia Číny (a väčšiny sveta) sa mierne zlepšuje

Na začiatku tohto roka bola vidno rozsiahle obavy aj v Číne. Druhá najväčšia ekonomika zrejme nedosahuje to tempo, ako predtým. Ale nikto nevie, ako rozsiahle spomalenia nakoniec dosiahne. Komunistická strana stále tvrdí, že porastie o 6,5 až 7%, čo predstavuje len mierne spomalenie.

Čína zvyšovala globálne obavy investorov potom, čo sa pohrali so svojím kurzom a snažil sa obmedziť poklesu na trhu, ktorý bol dosiahnutý na začiatku januára.

Ale … hoci situácia Číny vyzerá byť vratká, dáta v posledných týždňoch ukazujú na oživenie v oblasti spotrebiteľského sentimentu a stabilizáciu v mnohých jej hlavných hospodárskych odvetví. Nemusí dosiahnuť rast vo výške 7%, ale obavy z recesie vyzerajú prehnano.

Obavy na trhoch

Makroekonomická situácia vyzerá slušne, dokonca optimistickejšie, ako niektorým tvrdia: “Americká ekonomika je v slušnej forme a mnohé časti sveta sa upokojili.”

Avšak existuje tu ešte jeden “faktor pre obavy.” Sú ním zisky podnikov. Americké firmy sa snažia rásť, ako tomu bolo roky predtým. Ekonomika síce rastie, ale rast dosahuje nízky rýchlostný stupeň, čiže nemusí dostočne pomáhať pri navyšovaní ziskov, či už pre firmy, alebo investorov.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch

Facebook komentár