Akciovym_trhom_sa_podarilo_nieco_co_sa_nestalo_od_roku_1995_2017

Americkému akciovému indexu S&P 500 sa podarilo niečo, čo sa doteraz nestalo až od roku 1995.

Po včerajšom obchodovaní akciový index S&P 500 dosiahol 105. deň po sebe, kedy neuzavrel v strate alebo v zisku 1% alebo viac percent. To znamená, že 105 dní za sebou sa uzavrel v strate/zisku menšej ako 1%.

Ryan Detrick, ktorý je vedúcim analytikom v investičnej spoločnosti LPL Financial uviedol: “V poslednej dobe sa teda udialo niečo, čo sme na finančných trhoch nevideli až od roku 1995.”

Akciové trhy po novembrových voľbách, ktoré vyhral súčasný prezident Donald Trump rástli, keďže investori očakávali väčšie možnosti deregulácie, fiškálnych stimulov a znižovania daní.

Súvisiace: 2 grafy: Všetky dôležité úrovne akciového indexu Dow Jones

Na začiatku roka 2017, niekoľko trhových analytikov, vrátane Jeffa Sauta zo spoločnosti Raymond James, tvrdili že býčí (rastúci) trh bol dôkazom presunu zamerania investorov z úrokových sadzieb na výsledky ziskov u spoločností. Či už sú príčiny akékoľvek, akciové trhy rastú aj naďalej, keďže ďalší americký akciový index Dow Hones sa dostal cez 21 000 bodov po uváženejšom tóne v Trumpovom prejave pred Kongresom.

Niektorí investori však začali ukazovať na potenciálne varovné príznaky. Michael Paulenoff, ktorý je prezidentom v spoločnosti Pattern Analytics skôr poznamenal, že niektoré náznaky korekcie sú už na obzore, keďže na akciovom trhu je vidno klesajúce objemy.

Akciovym_trhom_sa_podarilo_nieco_co_sa_nestalo_od_roku_1995_2017_graf

Avšak, iní si nemyslia, že toto umiernené obchodovanie bolo samo o sebe desivým znamením.

Detrick vo svojom komentári v utorok uviedol: “Nedostatok volatility môže z historickej skúsenosti znamenať blížiacu sa volatilitu, ale nemusí to znamenať pokles?”.

“V skutočnosti, po 104 dňoch, bez väčšej zmeny ako 1%, akciový index S&P 500 dosahoval veľmi pôsobivý priemerný medziročný výnos na úrovni 14,4%. Inými slovami, nedostatok veľkých denných výkyvov, alebo nedostatku volatility sám o sebe nemusí byť varovným signálom. ”

Súvisiace: Známy svetový akciový index S&P 500 oslávil už 60 rokov

V každom prípade, ako vždy, musíme zdôrazniť že minulosť nemusí nevyhnutne predpovedať budúcnosť. Takže skutočnosť, že sa niečo stalo v minulosti, neznamená, že sa to stane v súčasnosti, ale ani to neznamená, že sa to nestane.

Takže isté je, že obchodovanie v nasledujúcich dňoch, týždňoch a mesiacoch je nemožné predpovedať so 100% istotou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár