Najlepsie_a_najhorsie_akciove_trhy_roka_2016_2017

Gratulujeme USA! Vaše akciové trhy počas tohto roka vzrástli na rekordnú úroveň.

Americký akciový index Dow Jones dosiahol spomedzi amerických indexov veľmi pozitívne výsledky, keďže na samom konci roka 2016 získal 13,4% a nachádza sa pri úrovni 20 000 bodov.

Ale investori do USA nie sú jediní, ktorí si užívajú sladké zisky akciových trhov.

Tu je prehľad niektorých z najvýkonnejších svetových trhov roka 2016:

Rusko

Ruský akciový index RTS v dolárovom vyjadrení od začiatku roka získal 52%. Ďalší hlavný index krajiny – MICEX vyskočil o 27%. Je denominovaný v rubľoch.

Celosvetoví investori po amerických voľbách zamerali svoju pozornosť na Rusko, pretože očakávajú, že novozvolený prezident Donald Trump pomôže vylepšiť mrazivé vzťahy medzi oboma národmi.

Rusko je taktiež silne závislým na príjmoch z ropy a z nedávneho prudkého nárastu cien ropy taktiež ťažilo. Naeem Aslam, ktorý je hlavným analytikom spoločnosti Think Markets v Londýne poznamenal: “Odrazenie v cenách ropy podporilo ruskú ekonomiku a pomohlo zabrániť katastrofe.”

Súvisiace: Jim Rogers po víťazstve Trumpa nakupuje v Rusku aktíva

Argentína

Argentínsky index Merval v tomto roku vzrástol o 45% a v októbri dosiahol rekordnú úroveň, na zadnej strane hlavných politických posunov v krajine a 18% prepade, ich argentínskej meny.

Voľba prezidenta Mauricio Macriho na konci roku 2015 bola pre Argentínu zlomovým bodom. Investori dúfajú, že stagnujúca ekonomiku krajiny sa po predchádzajúcej vláde oživí, aj potom čo financie tohto národa boli v troskách.

Jeho vláda zrušila zavesenie meny, ukončila 15 rokov trvajúci boj s americkými hedžových fondmi a priviedol Argentínu späť na medzinárodné dlhopisové trhy, čo sa stalo po prvýkrát od roku 2001.

Brazília

Brazílsky akciový index Bovespa v januári dosiahol svoje minimá, ktoré neboli videné od celosvetovej finančnej krízy v roku 2008. Následne sa tak sentiment investorov zmenil a trh začal čeliť podpore, keďže dosiahol výnos na úrovni 39%.

Tim Edwards, ktorý je vedúcim riaditeľom pre spoločnosť S&P Dow Jones Indices poznamenal: “Trhy v Brazílii tak dosahovali pozoruhodne nízke ocenenie, najmä kvôli vznikajúcemu škandálu okolo štátnej firmy Petrobras,” … “Nedostatok zostupu do anarchie, rovnako ako rastúce ceny komodít … mali vplyv na zotavenie meny a akciového trhu.”

Hlavné vývozné suroviny Brazílie – železná ruda, ropa a sójové bôby v priebehu celého roka zaznamenali veľké zvýšenie cien.

Kanada

Rovnako ako mnoho iných celosvetových akciových trhov, index TSX Composite v Toronte, z januárových miním získaval a ťažil z tzv. Trumpovho rastu. V tomto roku tak dosiahol zisk 17,5%.

Kanadský akciový analytik, Matthew Barasch z RBC Dominion Securities v novembri uviedol, že “celkový súčet politických návrhov zvoleného predsedu Trumpa je pre Kanadu a kanadské akcie (aspoň na nejaký čas) veľmi pozitívny.”

Predpovedal, že politiky Trumpa v oblasti ropy, významným spôsobom prispejú k vývozu energetických sirovín.

Nórsko

All-Share Index z Osla, od roku 2008 dosahoval stabilné zisky, avšak keď ceny ropy na začiatku roku 2016 strácali, čelil hlavnému poklesu. Od vtedy sa však jeho situácia zlepšila a v roku 2016 čelil nárastu o 18%.

Nórska ekonomika a trhy sú silne závislé na rope, takže skutočnosť, že ceny ropy sa zo svojich februárových miním sa viac ako zdvojnásobili, pomohlo navýšiť ropné akciové spoločnosti.

Konkrétne, najväčšia verejne obchodovaná spoločnosť Nórska – Statoil počas tohto roka čelila nárastu akcií o 29%. Menšie firma v tomto odvetví – Aker BP čelila nárastu akcií zhruba o 185%.

Indonézia

Indonézsky akciový trh v roku 2016 čelil rozsiahlym prepadom a nárastom, ale nakoniec zatvoril rok so ziskom 15%.

Najväčšie verejne obchodované firmy Indonézie počas tohto roka rástli, pričom väčšina z nich dosiahla dvojciferný percentuálny zisk.

Rastúca ekonomika krajiny je poháňaná prevažne spotrebiteľskými výdavkami, čo znamená, že je relatívne izolovanou od ďalšieho spomalenia globálneho obchodu.

Medzinárodný menový fond jej v budúcom roku predpovedá hospodársky rast o 5,3%, čo je ešte viac ako v roku 2016.

Veľká Británia

Londýnsky akciový index – FTSE 100 sa vzpieral očakávaniam a počas tohto roka dosiahol na historické maximá, aj po tom, čo Británia zahlasovala za opustenie Európskej únie. Od začiatku roka 2016 dosiahol výnos na úrovni 14,4%.

Aslam z Think Markets uviedol, že hlasovanie pre Brexit spôsobilo prepad meny voči americkému doláru na 31-ročné minimum, čím akciovému trhu poskytla “stimulačnú podporu.”

Podľa Aslama, Centrálna Banka Anglicka podporila ekonomiku, v kombinácii s lepšími než očakávanými ekonomickými dátami, ktoré taktiež podporili obchodovanie na tejto burze.

Ďalej uviedol: “Kombinácia týchto prvkov udržala záujem investorov a preto sme zažili takú hviezdnu rally (rast).”

Súvisiace: Britský index ukončil rok 2016 s troma po sebe idúcimi historickými maximami

Najväčší porazení

Zatiaľ čo väčšina celosvetových akciových trhov sa uzdravila, hŕstka z nich uzavrela rok s hlbokými stratami: Taliansko a Čína patria medzi tie najväčšie.

Taliansky hlavný index – FTSE MIB klesol o 10%, keďže investori majú obavy z problémového bankového sektora. Akcie vo všetkých veľkých bankách prudko poklesli a Monte dei Paschi bola nútená požiadať o finančnú výpomoc potom, čo jej akcie klesli až o 88%.

Súvisiace: Najslabšie banky v Európe potrebujú väčšiu pomoc

Čínske akciové trhy taktiež uzatvorili rok s dvojcifernými stratami, po trýznivom páde na začiatku roka 2016, kedy kľúčové indexy v priebehu niekoľkých týždňov stratil 25% až 30% svojej hodnoty.

Akciový index Shanghai Composite uzavrel rok so stratou 12%. Index v Shenzhene, ktorý je tradične viac volatilným, uzavrel rok 2016 v 15% strate.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )Zdroj: Yahoo, WSJ

Zdroj: Bloomberg, WallStreetJournal

Facebook komentár