Kruta_pravda_o_sporeni_a_investovani_12_faktov_pre_kazdeho_investora_2017

Mnohí si niekedy myslíme, že sme skrátka lepší, ako odborníci. Že vlastnou zručnosťou a efektívnym sedliackym rozumom jednoducho zdoláme nástrahy trhu. V skutočnosti to má však ďaleko od pravdy. Napriek tomu existuje niekoľko univerzálnych zlatých pravidiel.

1) Riziká z minulosti sú zabudnuté. Už vieme, ako veci dopadli a je teda ľahké posúdiť, čo sme mali či nemali spraviť.

Obchodníci s cennými papiermi sa s obľubou klientom chvália minulými predpoveďami, ktoré nakoniec dopadli podľa ich predstáv. Často sa však klienti vôbec nedozvedia o obchodoch, ktoré sa ukázali byť stratové.

I keď sa minulé riziká zdajú byť neškodné, hrozba je skutočná. Oplatí sa dobre si zvážiť, čo ste ochotní obetovať na ceste za svojim cieľom.

2) Jediným „obedom zadarmo“ na Wall Street je diverzifikácia. Podľa odborníkov je očakávaný návrat ktorejkoľvek akcie rovnaký, ako očakávaný návrat všetkých akcií v rovnakej triede aktív.

Nezáleží na tom, ako veľmi chcete investovať do svojich obľúbených akcií. Indexový fond je omnoho menej riskantný a štatisticky má rovnakú šancu na úspech.

Súvisiace: Warren Buffett: Toto je najlepší spôsob ako investovať vaše peniaze

3) Odborníci odhadujú, že 90-99% Vašich očakávaných návratov na burze závisí od triedy aktív, do ktorej investujete. Zvyšných 1-10% spočíva vo výbere konkrétnych akcií, investičného poradcu či načasovaní nákupu a predaja.

Využite tento poznatok pri dôslednom výbere správnej triedy aktív a investujte do nej prostredníctvom indexového fondu.

4) K spoľahlivým informáciám o investovaní sa dostanete i bez poplatkov. Na portáli Morningstar.com nájdete všetky potrebné informácie pre zorientovanie sa v ETF a indexových fondoch.

Keď zvažujete ETF alebo indexový fond, mali by ste si dôkladne preštudovať stránky Morningstar.com, ktoré sa venujú investičným portfóliám, prevádzkovým nákladom, výkonom indexov, daniam a rizikám.

5) Akúkoľvek triedu aktív si zvolíte, najväčšie zisky dosiahnete maximálnym znížením prevádzkových nákladov. Dokazuje to viac akademického výskumu, ako by ste boli ochotní čítať.

Príkladom je index Standard & Poor 500 SPX, -0,33%, ktorý v Spojených štátoch predstavuje zlúčené akcie s vysokou kapitalizáciou trhu. Táto trieda aktív zahŕňa mnohé fondy a ETF.

Nízke náklady: Indexový fond Vanguard 500 triedy Admiral VFIAX, +0,05% má náklady 0,05%. Podľa portálu Morningstar skončil 24. februára 2017 tento index po 15 rokoch na hodnote 7,46%.

Priemerné náklady: Priemerný zlúčený fond s vysokým zhodnotením má náklady 0,9%. Priemerný návrat všetkých týchto fondov za rovnaké obdobie bol 6,96%.

6) Pri výbere fondov pre portfólio by ste mali prihliadať na viac než len najnižšie možné náklady.

Je celkom prirodzené a opodstatnené, že prevádzkové náklady indexových fondov (a aktívne spravovaných fondov) sa budú zvyšovať so zväčšujúcim sa rizikom a komplexnejším portfóliom pokrývajúcim triedy aktív mimo indexu S&P 500.

Do triedy aktív Spojených štátov s vysokou hodnotou patrí Vanguard Value Index VIVAX, ktorý si účtuje náklady na úrovni 0,08% (čo je stále extrémne málo) a za posledných 15 rokov dosiahol zisk 7,83%.

Pre porovnanie, priemerný index v rovnakej kategórii s nákladmi 0,9% (takmer jedenásťkrát viac ako fond Vanguardu) dosiahol 7,02%. Rozdiel vo výnosoch spočíva takmer výlučne vo v prevádzkových nákladoch.

7) Pokiaľ volia dlhodobí investori riziko akcií pred cennými papiermi, mali by očakávať (a takmer stále i získať) vyššie výnosy.

To platí aj pre konzervatívneho investora, ktorí ponechá 80% svojich peňazí v cenných papieroch a zvyšných 20% investuje do akcií.

Za obdobie 46 kalendárnych rokov, od roku 1970 do 2015, malo portfólio zložené výlučne zo štátnych dlhopisov mieru návratnosti 6,2%. Presun 20% tohto portfólia do diverzifikovaných akciových fondov zvýšilo návratnosť na 7,4%.

Z dlhodobého hľadiska je to závratný rozdiel. Pri počiatočnej investícii 10 000 je to po 46 rokoch rozdiel medzi výnosom 266 808 dolárov (20% portfólia v akciách) a 159 121 dolárov (výlučne dlhopisy).

Áno, ale čo s rizikom?

Ako je uvedené vyššie, riziká z minulosti sú zabudnuté. Avšak, smerodajná odchýlka portfólia s 20% v akciách (4,6%) nebola omnoho vyššia, ako portfólia výlučne zameraného na dlhopisy (4,1%).

Ba čo viac, strata výlučne dlhopisového portfólia v najhoršom kalendárnom roku bola dokonca vyššia (4,5% v roku 2013) ako v najhoršom kalendárnom roku portfólia s 20% investíciou v akciách (4,4% v roku 2008).

Súvisiace: Investičný kráľ radí ako investovať na dôchodok

8) Dlhodobí investori by mali očakávať (a takmer stále aj získať) vyššie výnosy, ak do svojho portfólia začlenia akcie spoločností s relatívne malou kapitalizáciou trhu.

Za posledných 15 rokov má indexový fond Vanguardu s malou kapitalizáciou NAESX, +0,0% návratnosť 9,89%. Pre porovnanie, index S&P 500 spomenutý vyššie sa drží na miere 7,46%.

A to nie je iba trendom súčasnosti. S&P 500 mal v rokoch 1928 až 2015 návratnosť 10,7%, kým kategória aktív s malou kapitalizáciou dosahovala 13,8%.

9) Dlhodobí investori by mali očakávať (a takmer stále aj získať) vyššie výnosy, ak do svojho portfólia začlenia akcie s vysokou kapitalizáciou trhu.

Prieskum všetkých 15-ročných období medzi rokmi 1928 a 2015 ukazuje, že priemerná miera návratnosti akcií s vysokou kapitalizáciou bola v priemere 13,2%, kým index S&P 500 zotrvával na 10,7%.

10) Dlhodobí investori by mali očakávať (a takmer stále aj získať) ešte vyššie výnosy za kombináciu akcií s malou a veľkou kapitalizáciou.

Počas uvedených 15-ročných intervalov ukázali takto kombinované fondy návratnosť 16,1%. Vaša počiatočná investícia 10 000 dolárov sa za 15 rokov pri takejto miere návratnosti takmer zdvojnásobí. To za celé skúmané obdobie činí 93 860 dolárov z kombinovaného fondu oproti 45 942 dolárov pri miere 10,7% indexu S&P 500.

Kruta_pravda_o_sporeni_a_investovani_12_faktov_pre_kazdeho_investora_2017_2

11) Budúca návratnosť sa však budú líšiť od tých minulých. Nemali by ste teda rátať s výnosmi spomenutými v tomto článku.

Prirodzene, stať sa môže čokoľvek. Najviac odborníkov sa však domnieva, že prvenstvo v návratnosti akcií nad dlhopismi bude pretrvávať. Taktiež sa naďalej oplatí zaoberať sa investíciou do akcií s nízkou a vysokou kapitalizáciou trhu.

Súvisiace: Warren Buffett brilantne vysvetľuje, ako sa tvoria bubliny

Relatívne málo znalcov sa však odváži odhadovať konečnú návratnosť indexu S&P 500.

Budúca návratnosť môže byť omnoho menšia. Namiesto súčasných 10% môže index S&P 500 skončiť na 6%. Fondy s nízkou a vysokou kapitalizáciou môžu klesnúť o jedno či dve percentá. Jeden nikdy nevie.

12) V svetle tu nadobudnutých poznatkov môžete spraviť dve veci. Po prvé, snažte sa s rozumom čo najlepšie investovať na základe dlhodobého vývoja trhu. Po druhé, ušetrite čo najviac peňazí a čo najskôr to bude možné.

Tieto dve veci Vám umožnia stiahnuť sa z trhu oveľa skôr. Budete mať dostatok na míňanie i zanechanie svojim blízkym a väčší pokoj na duši.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: The Wall Street Journal, MarketWatch

Facebook komentár