Historia-150-rokov-Akciovy-index-S&P-500-mozu-klesnut-o-dalsich-24%

Všeobecný akciový index S&P 500 môže do konca roka klesnúť o ďalších 24 %, ak by sa sa obzreli na posledných 150 rokov histórie, v rámci finančného trhu.

To vyplýva zo odhadov spoločnosti Société Générale, ktorá počíta, že referenčný akciový index môže v nasledujúcich šiestich mesiacoch prepadnúť až o 40 %, z januárového maxima, čím by sa dostal na dno. To vychádza na hodnotu 2900 bodov. Horná hranica rozpätia, ktoré firma uviedla, je pre prepad index zhruba o 34 % zo svojho vrcholu na 3 150 hodnotu.

Société Générale dospela k tomuto rozsahu štúdiom po-krízových trhových ocenení počnúc 70. rokmi 19. storočia, pomocou kvantitatívnej analýzy na rozdiel od faktorov, akými sú projekcie ziskov a ocenenia.

Historia-150-rokov-Akciovy-index-S&P-500-mozu-klesnut-o-dalsich-24%-graf

Analytici vrátane Solomona Tadesse na konci tohto týždňa v správe ku klientom poznamenali: “Súčasné ocenenie trhu jasne predstavuje bublinu v porovnaní s vynulovaním ocenenia z marca 2020 a jeho trajektóriou,” … “Dynamika po-krízovej reálnej hodnoty si stále vyžaduje hlbšiu korekciu, aby sa súčasné ceny dostali do súladu s obnoveným ťažiskom reálnej fundamentálnej hodnoty.”

Spoločnosť vypočítala 3 020 bodov, ako reálnu hodnotu pre všeobecný akciový index S&P 500 v súlade s jej historickým trendom v po-krízovom oceňovaní trhu. Index vo štvrtok vzrástol o približne 1 % na 3 796 bodov po tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v prejave pred Snemovnou reprezentantov uviedol, že jeho záväzok znížiť zvyšovanie cien je „bezpodmienečný“. Index S&P 500 sa tento rok prepadol približne o 20 % v dôsledku obáv z recesie, keď Fed zvýšil náklady na pôžičky, v rámci boja proti inflácii.

Iste, nie každý je taký medvedí (pesimistický). John Stoltzfus, hlavný investičný analytik spoločnosti Oppenheimer & Co., v utorok poznamenal, že sa drží januárovej predpovede, že akciový index S&P 500 skončí rok na úrovni 5 330 bodov – čo predstavuje neuveriteľný 40 % zisk nad štvrtkovou zatváracou hodnotou.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Société Générale

Facebook komentár