Lídri centrálnych bánk sveta aj naďalej plnia svoj monetárny bazén, pričom si investori opäť pripíjajú na zlato. Tento príval nákupov zlata podnecuje mnoho zvedavých investorov a pochybovačných médií opýtať sa dve otázky: 1) Ako je možné, že pokračuje dopyt po zlate a zlatých akciách a 2) Ako vysoko môže cena tohto kovu vyletieť?

Na zodpovedanie tejto otázky sa musíme pozrieť na ekonomické a politické zámery vo viacerých rozvinutých krajinách, analyzovať dôvody a možné dôsledky.

Jednou z aktuálnych tém v Amerike je napríklad situácia nezamestnanosti. Strata pracovných miest ovplyvnila životy miliónov Američanov, čo kulminuje do stredovej pozície, čo sa týka tohtoročných volieb. Všetky oči sú na prezidentovi Barackovi Obamovi a Mittovi Romneymu a ich plánoch na zníženie nezamestnanosti.

Počas nasledujúcich 2 rokoch po Veľkej kríze strácala Amerika pracovné miesta rovnakým tempom, ako počas Veľkej krízy v USA a Fínsko po roku 1991. Avšak dva roky po kríze sa krivka straty zamestnanosti zastavila a otočila.

Môžeme to porovnať  so situáciami v Nórsku, Španielsku, Fínsku a Švédsku, kde sa takisto držala nezamestnanosť dlhšie, ako by chceli. Po finančnej kríze v Nórsku v roku 1987 trvalo 8.5 roka, kým sa vrátili k svojmu predchádzajúcemu vrcholu zamestnanosti. Španielsku to trvalo 13 rokov, kým sa vrátilo na vrcholové hodnoty z roku 1997. Vo Fínsku a Švédsku to trvalo viac ako 17 rokov, aby sa dostali k svojim maximám z roku 1991.

Aj keď sa straty americkej nezamestnanosti nezdajú až také skľučujúce, Ben „Helikoptéra“ Bernanke sa chce vyhnúť katastrofálnym situáciám, ako v Európe a Japonsku. Pre neho „nerástla ekonomika dosť rýchlo, aby výraznejšie znížila nezamestnanosť.“

Vo svojom príhovore 1. 10. 2012 pre Economic Club of Indiana vysvetlil, že Fed je nabitý podporou zdravia ekonomiky, ktorá zahŕňa „ekonomiku s nízkou nezamestnanosťou, nízkou a stabilnou infláciou a finančným systémom, ktorý zohľadňuje ekonomické úverové potreby a iné služby.“ S ohľadom na rozhodnutia o monetárnej politike sú ciele Fedu diktované Kongresom a sledujú maximalizáciu zamestnanosti a cenovú stabilitu.“ Vysvetľoval, „radi by sme videli prácu u toľkých Američanov, u koľkých to je len možné a preto sa snažíme udržať túto mieru nárastu v nižších cenách a stabilnú.“

Pred desiatimi rokmi Ben naznačil, že sa raz môže stať predsedom Fedu. V prejave o deflácii vtedy zdieľal svoj postoj ohľadom tlače peňazí, pričom sa odkazoval na poznámku Miltona Friedmana o zhadzovaní peňazí z helikoptéry dole na ekonomiku. Uviedol, „Americká vláda má technológiu s názvom tlačiarenský stroj (a dnes jeho elektronický ekvivalent), ktorý umožňuje produkovať dolárov koľko len chceme za takmer nulovú cenu.“ Odvtedy je známy ako „Helicopter Ben.“

Ako tak nezamestnanosť  pokračuje, helikoptéry Fedu zhadzujú ďalších 40 miliárd USD mesačne na výkup hypotékou krytých cenných papierov, ako aj dodatočných 45 miliárd na dlhodobé cenné papiere (mesačne) ku koncu roka.

A ako Bank of America – Merrill Lynch hovorí, „monetárna politika je nákazlivá.“ Praktiky Fedu pri pomoci tvorbe pracovných miest sú len jedna strana mince. Popri raste monetárnej bázy rástla za posledných 12 rokov aj svetová likvidita. Ako môžete vidieť, obidva faktory majú blízku koreláciu s rastom ceny zlata.


Aj keď možno dobre myslené, verím tomu, že tieto programy „kvantitatívneho nekonečna“ môžu mať na meny devastujúci a devalvačný účinok, čo napomáhalo zlatu.

Investori túto koreláciu rozpoznali a vrhli sa v auguste na zlato masovo. Nákupy pokračovali do septembra, pričom sa obťažkávali najmä mincami. Podľa agentúry Bloomberg najviac nakupovali mincu American Eagle z mincovne U.S. Mint. Minulý mesiac bolo predaných takmer 70 000 uncí – najviac predaných od januára, kedy U.S. Mint predala 127 000 uncí.

Aj baníci zaujali, FTSE Gold Mines Index stúpol o 13.25% a NYSE Arca Gold Miners Index stúpol o 12% len v septembri.

Takže ako vysoko môže ísť zlato? Ak zoberieme do úvahy len program Fedu, Bank of America – Merrill Lynch hovorí, že v najbližších mesiacoch by mohlo ísť na 2000 USD/oz a do konca roku 2014 na 2400 USD/oz.

 

Za posledných pár mesiacov sme z Indie počuli len cvrlikanie cvrčkov a to je historicky najväčší spotrebiteľ zlata. Dopyt trpel najmä veľmi slabou rupiou, čím sa cena zlata vyšplhala na historické maximá.

Nedávne posilnenie rupie pomohlo zvýšiť aj indický dopyt po zlate. To, čo primälo nákupcov vrátiť sa späť na trh bol fakt, že výmenná miera je späť, kde bola aj v apríli.

 

Táto menová náprava prichádza práve v čas, keďže svadby sú v plnom rozkvete. Od septembra do januára prebehne každoročne v Indii 10 000 svadieb, vždy medzi monzúnovým obdobím a letnými horúčavami. Zlato je už historicky s týmito svadbami späté, keďže nevesta je ovešaná darmi tohto drahého kovu a mladomanželia bývajú obdarovaní mincami.

Okrem toho bude Diwali oslavované v novembri. Festival svetiel je indickým najdôležitejším sviatkom roku a je oslavovaný takmer miliardou hinduistov po celom svete. Je tiež považovaný za priaznivé obdobie na očistu domu a nákupu zlata.

Prečo je India taká  spätá so zlatom? Ako môžete vidieť nižšie, od roku 2000 až do roku 2011 rástli príjmy v Číne aj v Indii spolu s cenou zlata.

 

Investori teraz majú  dva silné dôvody na investovanie do zlata: Fear Trade – strach pred expanziou monetárnej bázy a Love Trade – hnaný stúpajúcim dopytom v Indii a Číne. Ak ste už nejaké zlato predali, uistite sa, že si udržíte aspoň 5-10% investícií v zlate a zlatých akciách. Pre tých investorov, čo ešte zlato nemajú, čo vám v tom bráni?

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár