Momentalne sa o Grécku veľa hovorí, hlavne o stupňovaní sociálneho napätia a znižovaní štandardov. Ako graf ukazuje, výnosy z dvojročných Greckých vládnych dlhopisov stúpli na 28%, čo je je celkom jasný znak toho, že investori plne očakávajú značnú reštrukturalizáciu (slušné pomenovaný bankrot) Greckeho dlhu v predvídateľnej budúcnosti.

Ako znazorňuje ďalší graf, dvojročný európsky swap sa sotva pomohol, aj napriek zvýšeniu rizika v prípade Gréckoho defaultu. To znamená, že trh je presvedčený o tom, že Grécky default nastane, avšak je len mierne znepokojený z toho, že by mohol nakaziť alebo inak ohroziť Európsky bankový systém.

Aj napriek silným rečiam o tom ako Grécky default môže spôsobiť, že sa Grécko vzdá eura a spôsobí začiatok rozpadu eura, euro zostáva na vyššej úrovni ako samotný dolár.

V skratke, trh nam hovorí, že Grécky default určite nastane, ale bude mať len obmedzený dopad na zvyšok Európy a to znamená, že aj na zvyšok sveta. Trh mal strašne veľa času pripraviť na túto udalosť, takže pravdepodobne nebude veľmi ničivý.

Zdroj: CalafiaBeachPundit

Facebook komentár