Statny-dlh-USA-dosiahol-rekordnych-34-bilionov-dolarov

Štátny dlh USA prvýkrát prekročil 34 biliónov dolárov, a to len niekoľko týždňov pred blížiacim sa termínom, do ktorého musí Kongres schváliť nové plány ohľadom financovania federálnej vlády.

Z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo financií, vyplýva, že “celkový nesplatený verejný dlh” sa 29. decembra zvýšil na 34,001 bilióna dolárov. Tento údaj, známy aj ako štátny dlh, predstavuje celkovú sumu nesplatených pôžičiek federálnej vlády USA, ktorá bola nahromadenou počas histórie krajiny.

Tento míľnik nastal len tri mesiace po tom, ako štátny dlh USA prekročil 33 biliónov dolárov, keďže rozpočtový deficit (rozdiel medzi tým, čo vláda minie, a tým, čo dostane na daniach) sa nafúkol.

Maya MacGuineasová, predsedníčka Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet, ktorý je fiškálnym dozorným orgánom, označila rekordnú sumu za “skutočne deprimujúci ‘úspech'”.

Vo vyhlásení uviedla: “Hoci je naša úroveň dlhu nebezpečnou pre naše hospodárstvo ako aj národnú bezpečnosť, USA si jednoducho nemôžu prestať požičiavať.”

Rastúci štátny dlh sa stal hlavným bodom sporu medzi republikánmi a demokratmi, čo zhoršuje spory o federálny rozpočet, ktoré hrozia pravidelným “znefunkčnením“ vlády.

Zákonodarcovia vo Washingtone čelia termínom na schválenie stálych rozpočtov ministerstiev v januári a februári po tom, ako Senát v novembri schválil návrh zákona o dočasnom financovaní, aby zabránil zastaveniu činnosti vlády.

Tento návrh zákona predĺžil financovanie do 19. januára pre priority vrátane vojenských aktivít, záležitostí veteránov, dopravy, bývania a ministerstva energetiky. Zvyšok vlády má zabazpečené financovanie do 2. februára. Nezahŕňal dodatočnú pomoc pre Ukrajinu alebo Izrael.

MacGuineas nakoniec dodala: “Naďalej dúfame, že politici prijmú ďalšie opatrenia na zníženie nášho zadlžovania, a to buď zvýšením daní, znížením výdavkov, alebo vytvorením fiškálnej komisie – alebo v ideálnom prípade vykonaním všetkých uvedených opatrení.”

Pár faktov štátneho dlhu USA

1) V USA neinvestujú v dostatočnej miere do budúcnosti, keďže denne míňajú až 2 miliardy dolárov na platby z úrokov

2) 34 biliónov dolárov je podobná hodnota, ako kombinovaná hodnota ekonomík Číny, Nemecka, Japonska, Indie a Británie

3) 34 biliónov dolárov znamená: dlh až 259 000 dolárov na každú domácnosť alebo 101 000 dolárov na osobu

4) Ak by každá domácnosť v USA mala prispeť na 1 000 dolármi mesačne na splatenie štátneho dlhu, trvalo by to približne až 22 rokov

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár