Euro-voci-dolaru-kleslo-na-20-rocne-minimum

Euro v utorok kleslo na najnižšiu úroveň za dve desaťročia, keď sa zvýšili obavy z recesie v eurozóne, prudko stúpajúcich cien plynu a tomu, že vojna na Ukrajine nevykazuje žiadne známky zmiernenia.

Euro prepadlo približne o 1,3 % a popoludnia v Európe dosiahlo hodnotu 1,029 USD, predtým bolo až na úrovni 1,028 USD.

Inflácia v eurozóne v júni dosiahla rekordných 8,6 %, čo prinútilo Európsku centrálnu banku, aby na svojom júlovom zasadnutí vopred trhom oznámila svoj zámer, prvýkrát za 11 rokov vykonať navýšenie úrokových sadzieb.

Rastúce obavy z recesie však môžu obmedziť schopnosť centrálnej banky pri realizácií sprísňovania menovej politiky. Júlový ekonomický index Sentix v pondelok ukázal, že nálada investorov v 19 krajinách eurozóny klesla na najnižšiu úroveň od mája 2020, čo poukazuje na „nevyhnutnú“ recesiu.

Graf: Euro vs. americký dolár
Euro sa voči doláru za posledný rok prepadlo.
Euro-voci-dolaru-kleslo-na-20-rocne-minimum-graf

Rekordne vysokú infláciu v Európe v posledných mesiacoch podporili prudko rastúce ceny zemného plynu.

Ceny zemného plynu v Európe v pondelok predĺžili svoj neúprosný rast a vyšplhali sa na maximá, ktoré neboli zaznamenané od začiatku marca, keďže plánované štrajky v Nórsku prispeli k problémom na trhu v súvislosti so znížením dodávok z Ruska. Cena plynu za prvý mesiac v holandskom kontrakte TTF (európsky cenový benchmark pre obchodovanie so zemným plynom) sa naposledy zvýšila o 7,8 % a dosiahla 175,5 eura (180,8 USD) za megawatthodinu.

Všetky tieto faktory sa spojili a mali za následok tvrdý zásah voči mene euro. Od začiatku roka, mena eurozóny voči doláru odpísala viac ako 9 % svojej hodnoty.

Sila amerického dolára medzitým pokračuje, keďže investori, ktorí sa vyhýbajú riziku, hľadajú bezpečné útočisko a Federálny rezervný systém USA sa púšťa do režimu, ktorý vyzerá ako agresívny režim zvyšovania sadzieb.

Po zvýšení referenčných úrokových sadzieb o trištvrte percentuálneho bodu v mesiaci jún, predseda Fedu – Jerome Powell povedal, že centrálna banka by v priebehu budúceho mesiaca mohla zvýšiť úrokové sadzby v podobnom rozsahu.

Euro taktiež kleslo aj voči britskej libre a do popoludnia sa obchodovalo za 0,8595 GBP a kleslo o približne 1,2 % voči japonskému jenu, ktorý je sám o sebe v blízkosti minima za obdobie niekoľkých desaťročí, voči oživujúcemu sa americkému doláru.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár