CITI_V_eure_sa_objavuje_vzor_ktory_naznacuje_ze_by_mohlo_rast_o_20_percent

Euro sa v roku 2017 oproti americkému doláru chystá ukončiť svoju trojročnú sériu porážok, s doterajším ziskom na úrovni 10,88%. Aj keď by to znamenalo najväčší ročný zisk jednotnej meny od roku 2003, mohol by to byť len začiatok veľkého posunu na vyššie úrovne. S takýmito vyjadreniami prichádza analytický tím CitiFX Technicals, ktorý je vedený Tomom Fitzpatrickom.

Tím venuje veľkú pozornosť miestam, kde euro tento rok ukončí. Konkrétne sa pozerajú na hodnotu 1,1616. To znamená, že euro by malo skončiť v roku 2017 nad úrovňou predchádzajúceho roka, po obchodovaní pod úrovňou v predošlom roku.

Pozrite si graf zo Citi, menového páru EUR/USD:

CITI_V_eure_sa_objavuje_vzor_ktory_naznacuje_ze_by_mohlo_rast_o_20_percent_graf

Vývoj v tomto roku by bol podľa Fitzpatrickovho tímu zriedkavý, pretože sa vyskytol iba trikrát, odkedy v 70. rokoch začali byť aktívne plávajúce výmenné kurzy.

V Citi napísali: “Všetky tieto tri roky zaznamenali pohyby v rovnakom smere, kde v nasledujúcom roku prišlo k obráteniu,” … “V nasledujúcom roku bol pohyb v priemere o hodnote viac ako 20%.”

Takže kde sa bude hodnota eura nachádzať?

Tím Fitzpatricka skonštatoval: “Najmenší pohyb v roku po takomto zvrátení bol zaznamenaný po roku 2014, kde tento menový pár v roku 2015 dosiahol pokles o hodnote 13,5%,” … “Takýto krok sa začal v medveďom mesiaci, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v máji. Ak by to bolo opakované, v roku 2018 by to naznačovalo skutočné nebezpečenstvo prechodu nad 1,30.”

Súvisiace: Silné euro bude iba jedným z problémov Talianska v roku 2018

A Citi vo svojom výhľade, kde by euro voči americkému doláru zasiahlo 1,30, nie je samotná. Forexový analytik z BNP Paribas, Sam Lynton-Brown má podobný cenový cieľ pre jednotnú európsku menu, s výnimkou toho, že očakáva, že táto úroveň bude dosiahnutá do konca roka 2019.

V júlovom výhľade napísal: “Zníženie očakávaní okolo zvyšovania sadzieb v USA a skorší, než očakávaný posun iných centrálnych bánk G10 smerom k prísnejšej menovej politike, nás priviedli k tomu, že budeme pokračovať v očakávaní slabosti okolo amerického dolára.”

Poukazuje na to, že Európska centrálna banka sa odklonila od svojej veľmi akomodačnej politiky, ktorá zase spôsobuje, že investori “začnú rozvíjať alebo zabezpečovať svoje veľké pozície v zahraničných dlhových cenných papierov” a pre menu euro tak budú predstavovať podporu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CitiFX Technicals

Facebook komentár